Architektura MuratorTechnikaZespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie

Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie

Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia. O przebudowie pofabrycznego zespołu przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski.

Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie
Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie; fot. Proart Anna Rostkowska

Inicjatywa doprowadzenia drugiej linii metra w rejon Dworca Wileńskiego w Warszawie w latach 2011-2015 wiązała się z zauważalnym wzrostem liczby nowych inwestycji w obrębie historycznego obszaru Starej Pragi, co obejmowało także adaptację obiektów istniejących. Jedną z realizacji tego typu była podjęta na przełomie 2017 i 2018 roku przez firmę Marvipol Development przebudowa i rozbudowa dawnego zespołu fabrycznego przy ul. Kłopotowskiego 11 – Fabryki Maszyn i Kamieni Młyńskich. Opracowanie projektu powierzono specjalizującej się w zleceniach o charakterze architektoniczno-konserwatorskim warszawskiej pracowni Proart Anna Rostkowska, znanej z takich realizacji jak przebudowa kamienic przy Foksal 13 i 15 w Warszawie czy Przędzalni Braci Muehle w Łodzi.

Historyczny zespół przemysłowy

Rozwój przemysłu na prawym brzegu Wisły sięgał przełomu lat 60. i 70. XIX wieku, co bezpośrednio wiązało się z uruchomieniem dworców kolejowych Petersburskiego (obecnie Warszawa Wileńska) i Terespolskiego (dziś Warszawa Wschodnia), a zatem dostępnością transportu. Fabryka Maszyn i Kamieni Młyńskich przy obecnej ul. Kłopotowskiego 11 powstała w 1900 roku z inicjatywy Oskara Hartwiga i Gustawa Łęgiewskiego. Po 10 latach działalności zakład zatrudniał 80 pracowników, a jego obrót roczny wynosił 250 tysięcy rubli, co stanowiło wynik godny uznania w skali zakładów przemysłowych zlokalizowanych wówczas na prawym brzegu Wisły.

Fabryka Łęgiewskiego i Hartwiga zajmowała obszerną posesję rozciągającą się pomiędzy ulicami Szeroką (obecnie Kłopotowskiego) i Floriańską (obecnie Jasińskiego). Zabudowę współtworzyło siedem obiektów – zlokalizowany we frontowej części posesji dwukondygnacyjny budynek administracyjny z nieużytkowym poddaszem, flankujące go po bokach trójkondygnacyjne oficyny, zajmująca centralną część działki poprzeczna trójkondygnacyjna hala produkcyjna oraz usytuowane na jej zapleczu trzy oficyny gospodarcze mieszczące m.in. wozownię i magazyny. Zabudowę fabryczną zrealizowano z cegły pełnej na zaprawie wapiennej z belkowymi stropami drewnianymi po części wspartymi na żeliwnych kolumnach. Budynki odznaczały się typową dla okresu swojego powstania utylitarną architekturą przemysłową z elewacjami wykończonymi licówką w odcieniach brązu/czerwieni. Dostęp do wnętrza posesji umożliwiał ciąg przejazdów bramnych zlokalizowanych po bokach budynku administracyjnego oraz na parterze hali produkcyjnej.

Tagi:
Zielona Warszawa: spacerem po parkach, nabrzeżach Wisły i ogródkach działkowych Tereny zielone zajmują 25% powierzchni stolicy, a turyści zwracają uwagę, że jesteśmy wyjątkową pod tym względem metropolią. Nakładem Domu Spotkań z Historią ukazał się właśnie alternatywny przewodnik „Zielona Warszawa”. Autorka publikacji, Agnieszka Kowalska, zabiera nas w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowców, zagląda na podwórka i balkony.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.
Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.
Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN Pomału dobiega końca budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 5 lipca na szczycie gmachu zawisła wiecha. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Pierwszych gości MSN przyjmie wiosną 2024 roku.