Architektura MuratorTechnikaZespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie

Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie

Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia. O przebudowie pofabrycznego zespołu przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski.

Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie
Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie; fot. Proart Anna Rostkowska

Inicjatywa doprowadzenia drugiej linii metra w rejon Dworca Wileńskiego w Warszawie w latach 2011-2015 wiązała się z zauważalnym wzrostem liczby nowych inwestycji w obrębie historycznego obszaru Starej Pragi, co obejmowało także adaptację obiektów istniejących. Jedną z realizacji tego typu była podjęta na przełomie 2017 i 2018 roku przez firmę Marvipol Development przebudowa i rozbudowa dawnego zespołu fabrycznego przy ul. Kłopotowskiego 11 – Fabryki Maszyn i Kamieni Młyńskich. Opracowanie projektu powierzono specjalizującej się w zleceniach o charakterze architektoniczno-konserwatorskim warszawskiej pracowni Proart Anna Rostkowska, znanej z takich realizacji jak przebudowa kamienic przy Foksal 13 i 15 w Warszawie czy Przędzalni Braci Muehle w Łodzi.

Historyczny zespół przemysłowy

Rozwój przemysłu na prawym brzegu Wisły sięgał przełomu lat 60. i 70. XIX wieku, co bezpośrednio wiązało się z uruchomieniem dworców kolejowych Petersburskiego (obecnie Warszawa Wileńska) i Terespolskiego (dziś Warszawa Wschodnia), a zatem dostępnością transportu. Fabryka Maszyn i Kamieni Młyńskich przy obecnej ul. Kłopotowskiego 11 powstała w 1900 roku z inicjatywy Oskara Hartwiga i Gustawa Łęgiewskiego. Po 10 latach działalności zakład zatrudniał 80 pracowników, a jego obrót roczny wynosił 250 tysięcy rubli, co stanowiło wynik godny uznania w skali zakładów przemysłowych zlokalizowanych wówczas na prawym brzegu Wisły.

Fabryka Łęgiewskiego i Hartwiga zajmowała obszerną posesję rozciągającą się pomiędzy ulicami Szeroką (obecnie Kłopotowskiego) i Floriańską (obecnie Jasińskiego). Zabudowę współtworzyło siedem obiektów – zlokalizowany we frontowej części posesji dwukondygnacyjny budynek administracyjny z nieużytkowym poddaszem, flankujące go po bokach trójkondygnacyjne oficyny, zajmująca centralną część działki poprzeczna trójkondygnacyjna hala produkcyjna oraz usytuowane na jej zapleczu trzy oficyny gospodarcze mieszczące m.in. wozownię i magazyny. Zabudowę fabryczną zrealizowano z cegły pełnej na zaprawie wapiennej z belkowymi stropami drewnianymi po części wspartymi na żeliwnych kolumnach. Budynki odznaczały się typową dla okresu swojego powstania utylitarną architekturą przemysłową z elewacjami wykończonymi licówką w odcieniach brązu/czerwieni. Dostęp do wnętrza posesji umożliwiał ciąg przejazdów bramnych zlokalizowanych po bokach budynku administracyjnego oraz na parterze hali produkcyjnej.

Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.