Zaha Hadid Architects, architektura parametryczna, Centrum Kulturalne w Seulu

i

Autor: Archiwum Architektury Zaha Hadid Architects, Centrum Kulturalne DDP (Dongdaemun Design Plaza). Elewację budynku pokryto aluminiowymi panelami, do realizacji których wykorzystano projektowanie parametryczne i narzędzia BIM. Zdjęcie: Virgile Simon Bertrand, dzięki uprzejmości Zaha Hadid Architects

Centrum kulturalne w Seulu

2014-09-10 14:02

Najciekawsze zagadnienie techniczne: elewacja, pokryta 45 000 perforowanych paneli z blachy aluminiowej o różnych rozmiarach i promieniach gięcia, do realizacji których wykorzystano projektowanie parametryczne i narzędzia BIM

Nazwa obiektuCentrum kulturalne DDP (Dongdaeum Design Plaza)
Adres obiektuSeul, Korea Południowa
AutorzyZaha Hadid Architects
Współpraca autorskaSamoo Architects & Engineers
Architektura krajobrazuGross Max; Dong Sim Won
KonstrukcjaARUP; Postech
Generalny wykonawcaSamsung Construction
InwestorSeoul Metropolitan Government/Seoul Design Foundation
Powierzchnia terenu62692.0 m²
Powierzchnia całkowita86574.0 m²
Projekt2007
Data realizacji (początek)2009
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycji484 000 000 000 KRW (338 800 000 EUR)

DDP to wielofunkcyjne centrum kulturalne w Dong- daemun, historycznej dzielnicy targowej Seulu. Wokół, na powierzchni trzech hektarów, urządzono park inspirowany tradycyjnym ogrodem koreańskim, który stanowi kompozycyjną całość z budynkiem, a zarazem zieloną enklawę, odizolowaną od miejskiego zgiełku. Pod jego powierzchnią zlokalizowano strefę handlową, sale audytoryjne, garaż wielopoziomowy i pomieszczenia techniczne. Dużym wyzwaniem dla architektów był jednak fakt, że na działce znajdowały się pozostałości historycznych murów obronnych, które należało zachować. Relikty te nie tylko wkomponowano w nową strukturę podziemnej części, ale też odpowiednio wyeksponowano – można je dziś oglądać z poziomu parku poprzez umieszczone w nawierzchni okna i świetliki.

Konstrukcja

Przy opracowywaniu koncepcji obiektu autorzy wykorzystali projektowanie parametryczne i narzędzia BIM,a w trakcie realizacji – dodatkowo zaawansowane technologicznie metody produkcji. Dzięki nim można było w sposób ekonomiczny ukształtować konstrukcję i wielokrzywiznowe elementy metalowe fasady przy jednoczesnej kontroli jakości i kosztów. Konstrukcję przyziemia wykonano jako żelbetową, w miejscach widocznych opracowaną w technologii betonu architektonicznego. Wielokrzywiznową obudowę kondygnacji nadziemnych wykonano z kolei ze stalowych rur łączonych specjalnie zaprojektowanymi elementami węzłowymi. Konstrukcję stalową pokryto 45 tysiącami perforowanych paneli elewacyjnych z blachy aluminiowej o różnych rozmiarach i promieniach gięcia. Przez perforacje przenika światło z diod LED odbite od warstwy wiatroizolacyjnej na ścianie. Otwory zagęszczano w strefach wejściowych i na przejściach między elewacją nieprzezroczystą i przeszkloną, by granica ta była mniej wyraźna.

Rozwiązania energooszczędne

W celu zmniejszenia zużycia energii architekci starali się uzyskać jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U i możliwie największą pojemność cieplną przegród. W systemach wentylacji zastosowano odzysk ciepła ze zużytego powietrza, a do ogrzewania wykorzystano pompy ciepła i gazowe agregaty kogeneracyjne (produkujące także energię elektryczną). Również w instalacjach wodno-kanalizacyjnych zastosowano systemy proekologiczne, minimalizujące zużycie wody. Do spłukiwania toalet wykorzystywana jest woda szara i deszczówka, zamontowano też oszczędne baterie umywalkowe. Aby zagospodarować jak najwięcej wód opadowych, również do nawadniania zieleni, na terenie całego parku zastosowano wodoprzepuszczalne nawierzchnie utwardzone.