10 polskich budynków, które zostaną ukończone w 2017 roku

i

Autor: Archiwum Architektury

10 polskich budynków, które zostaną ukończone w 2017 roku

2017-01-04 11:58

Długo wyczekiwane instytucje publiczne, innowacyjne budynki wielorodzinne i nietypowe biurowce - prezentujemy wybór dziesięciu polskich realizacji, których budowa zakończy się w 2017 roku.

1. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku proj. FORT Architekci

W tym roku ukończona zostanie trwająca już od pięciu lat realizacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Architekci z pracowni FORT, w której powstała koncepcja budynku, główną część ekspozycyjną postanowili umieścić pod ziemią. Otworzyło to drogę do utworzenia obszernego forum i ekspresyjnej, rzeźbiarskiej formy wieży, gdzie znajdą się przestrzenie edukacyjne oraz restauracja z tarasem widokowym. O najciekawszych zagadnieniach technicznych związanych z realizacją pisali Jackek Droszcz i Paweł Gębka w miesięczniku "Architektura-murator" nr 11/2015.

Muzeum II Wojny Światowej [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej, Studio Architektoniczne "Kwadrat"

2. Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Mnichowie proj. Nizio Design International

Obiekt ma upamiętnić zbrodnie popełnione w trakcie niemieckiej okupacji na mieszkańcach polskiej wsi. Tragedia, która dotknęła położony w województwie świętokrzyskim Mnichów, po drugiej wojnie światowej stała się symbolem wszystkich pacyfikacji tego czasu. Budynek zaprojektowany przez pracownię Nizio Design International ma formę chaty złożonej 10 poddawanych stopniowej deformacji betonowych segmentów. O największych wyzwaniach podczas realizacji w "Architekturze-murator" nr 12/2015 pisał główny projektant budynku Mirosław Nizio.

muzeum martrologii wsi polskich 17

i

Autor: Archiwum Architektury Obiekt podzielony jest na dwie części – od zachodu zaprojektowano segmenty zamknięte z przeszkleniami, od wschodu segmenty otwarte. Fot. Lech Kwartowicz/Nizio Design International

3. Biurowiec Bałtyk w Poznaniu proj. MVRDV

Bałtyk będzie pierwszym budynkiem w Polsce zrealizowanym według projektu holenderskiej pracowni MVRDV. Obiekt powstaje przy rondzie Kaponiera w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nietypowa forma wysokiego na 65 metrów biurowca wynikła z narzuconych projektantom ograniczeń. Na etapie początkowych studiów koncepcyjnych zdaliśmy sobie sprawę, że ograniczeń jest tyle, że należy zmienić perspektywę i zacząć je traktować jako argumenty „na tak”. Bryła budynku powstawała w ten sposób, że z początkowego kształtu zamkniętego granicami działki po kolei „odcinaliśmy” kolejne fragmenty - powiedział współprojektant Anton Wubben (MVRDV) w wywiadzie dla firmy Garvest. Szeroką relację z budowy autorstwa Pawła Natkańca i Karola Olechnickiego opublikowaliśmy w "Architekturze-murator" nr 7/2016.

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Finalnie budynek będzie miał 16 kondygnacji nadziemnych i 3 podziemne. Skośne podpory przecinają na wskroś słupy, belki, stropy i łączą się głowicami na 5 i 7 piętrze. Fot. Rosvelta 22

4. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, proj. Grupa 5 i BAAS Arquitectura

Budynek został zaprojektowany przez Grupę 5 Architekci z Warszawy i hiszpańską pracownię BAAS Arquitectura, wspierane przez katowickie Biuro Projektowe Małeccy. Obiekt powstaje przy ulicy św. Pawła w sąsiedztwie XIX-wiecznej zabudowy kwartałowej w centrum Katowic. Architekci wykorzystali istniejącą na działce stację transformatorową, którą wkomponowali w elewację planowanego budynku. W istniejącej kubaturze zaprojektowali bibliotekę, a w nowej większą część programu funkcjonalnego, dzięki czemu skrzydło wewnętrzne jest o wiele niższe i lepiej zharmonizowane z istniejącą zabudową. Wygospodarowano też obszerne patio, które w założeniu projektantów ma stać się centrum studenckiego życia. Powierzchnia użytkowa nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji wyniesie 5400 m².

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

5. Baildomb w Katowicach proj. KWK Promes

Zespół mieszkalny Baildomb powstaje na skraju Parku Śląskiego w Katowicach według projektu biura KWK Promes Roberta Koniecznego. Pomieści 69 mieszkań o powierzchni od 26 do 138 m2. Zespół złożony jest z różnego typu budynków mieszkalnych, ułożonych na sobie warstwowo w celu jak najlepszego wykorzystania przestrzeni wokół - tłumaczą architekci.

Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes

i

Autor: Archiwum Architektury Baildomb – budynek warstwowy. Widok od strony ulicy

6. Muzeum Warszawy

W 2017 roku ukończone zostaną prace nad modernizacją Muzeum Warszawy. Projekt przebudowy głównej siedziby instytucji, która zajmujące osiem kamienic przy Rynku Starego Miasta, zakładał konserwację zabytkowych elementów, wyeksponowanie ich walorów architektonicznych oraz wprowadzenie współczesnych technologii i materiałów. O przebiegu prac budowlanych pisali Joanna Dudlewicz i Robert Wanat w "Architekturze-murator" nr 11/2016.

OdNowa Muzeum Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury Osiem kamienic wchodzących w skład północnej pierzei Rynku Starego Miasta przed remontem: od lewej kamienica Montelupich (Filipowska), Klemensowska (Gagatkiewicza), Kurowskiego (Talentich), Pod Murzynkiem, Szlichtyngowska (Kleinpoldowska), Baryczków, Kazubowska i Falkiewiczowska; fot. Marcin Czechowicz

7. Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą w Warszawie proj. Adolf Krischanitz

W marcu 2017 roku otwarta zostanie tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obiekt powstaje na Powiślu w pobliżu Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Nauki Kopernik. Budynek zaprojektowany przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, pierwotnie pełnił funkcję tymczasowej Kunsthalle w Berlinie. Warszawskiej instytucji został wypożyczony nieodpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Na elewacji znajdzie się dzieło sztuki wyłonione w ramach konkursu, którego zwycięzcą został Sławomir Pawszak.

Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

8. Budynek mieszkalny na osiedlu Nowe Żerniki proj. Dziewoński Łukaszewicz Architekci na podstawie projektu zespołu w składzie Marcin Dziewoński, Maciej Hawrylak, Marcin Major, Magdalena Paryna, Joanna Styrylska.

Dobiega końca realizacja pierwszego obiektu na terenie Nowych Żerników we Wrocławiu - modelowego osiedla ideowo nawiązującego do pierwszej wrocławskiej Wuwy z 1929 roku. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Zbigniewa Maćkowa, a relacja z budowy ukaże się w lutowym numerze "Architektury-murator".

Osiedle Rodzinne na Nowych Żernikach

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja Osiedla Rodzinnego na Nowych Żernikach

9. Bulwary wiślane od Centrum Nauki Kopernik do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, proj. RS Architektura Krajobrazu

Do lata 2017 roku ma zostać ukończony II odcinek bulwarów wiślanych od Centrum Nauki Kopernik do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, o łącznej długości 1,2 km. Na realizowanym obecnie fragmencie nadrzecznej promenady mają przeważać funkcje rekreacyjne. Znajdzie się tu niewielka plaża, place zabaw i miejsca przeznaczone rozrywce.

10. Budynek mieszkalny przy ulicy Sprzecznej 4 w Warszawie proj. BBGK Architekci

Technologia prefabrykacji jest z powodzeniem wykorzystywana w budownictwie mieszkalnym na świecie. W Polsce ta metoda wznoszenia obiektów wielorodzinnych wciąż pozostaje niepopularna. Zmianę nastawienia może zapoczątkować budynek realizowany na warszawskiej Pradze według projektu pracowni BBGK Architekci. Technologia, która w kraju nad Wisłą kojarzy się przede wszystkim z szarymi, źle wykonanymi blokowiskami, wciąż ewoluuje i ma wiele zalet. Pozwala obniżyć koszty budowy przy zachowaniu wysokiej jakości, a także znacznym zróżnicowaniu form. Więcej o projekcie w dziale Warsztat "Architektury-murator" nr 6/2016.

Blok Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja bloku – widok od strony ulicy Sprzecznej. Il. BBGK Architekci