Architektura MuratorWydarzenia10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów

10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów

Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

We wrześniu ubiegłego roku Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur zainicjowało projekt, w którym wzięło udział 10 polskich firm z branży wyposażenia wnętrz. W ramach przedsięwzięcia otrzymały one kompleksowe wsparcie we wdrażaniu wysokiej jakości wzornictwa – nie tylko rozpoczęły współpracę z utalentowanymi młodymi projektantami, ale także skorzystały z indywidualnych szkoleń z zakresu budowania strategii marki i komunikacji. W ten sposób powstało 10 kolekcji, które w ramach wystawy „Trans:Forming Design from Poland” można było zobaczyć we wrześniu podczas targów Maison & Objet w Paryżu. Polska odsłona ekspozycji w ramach tegorocznych Warsaw Home w Nadarzynie (3-6 października).

Kolekcja MOD
to projekt Doroty Terleckiej z gdyńskiej pracowni Biuro Kreacja, który przeznaczony jest głównie do małych przestrzeni. W skład zestawu wchodzą m.in.  komoda, biurko/toaletka, łóżko, regał, szafa i rozkładany stolik. Producent: PAGOK-Meble.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja Rosette
została zaprojektowana przez Agatę Kulik-Pomorską ze studia Malafor. Zestaw obejmuje m.in. fotel, sofę i puf, których forma inspirowana była kształtem rozety. Wszystkie meble tapicerowane są wysokiej jakości wełnianą tkaniną i przeszyte grubą, widoczną nicią. Producent: Nord Mebel.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja Hilo
składa się z sześciu modeli siedzisk, zaprojektowanych z myślą o przestrzeniach co-livingowych i co-workingowych. Poza standardowej wysokości pufami, w kolekcji znalazły się wyższe modele, służące za podręczny stolik lub hoker, wyposażone także w porty USB i gniazda zasilania. Za projektem stoi Szymon Hanczar. Producer: Libra Sofa.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja Audrey
to projekt Magdaleny Kasprzycy. Obejmuje m.in. cztery moduły siedzisk o odmiennych w formie oparciach. W kolekcji występuje także moduł narożny, fotel oraz puf. Poszczególne elementy można łączyć, tworząc indywidualne zestawy, np. sofa dwuosobowa i fotel, sofa trzyosobowa z pufem. Producent: Lech-Pol.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja KA
to modułowa seria mebli do przedpokoju autorstwa Anny Łoskiewicz z Beza Projekt. W skład kolekcji wchodzą systemy szafek, wieszaków i lustra, a także panele przyścienne. Producent: Kielecka Fabryka Mebli.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja Dots
Obejmuje dwa rodzaje regałów i komód, a także stół i stolik kawowy. Seria zaprojektowana przez Sylwię Kowalczyk-Gajdę inspirowana była stylistyką vintage i ma przywodzić na myśl najlepsze przykłady polskiego wzornictwa drugiej połowy XX wieku. Materiał: płyta foliowana, nóżki i gałki – tworzywo sztuczne. Producent: Furniture Concept.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja mebli marki Malu
ma umożliwiać użytkownikowi połączenie strefy domu z ogrodem. Projekt, autorstwa Nikodema Szpunara, obejmuje m.in. dwa rodzaje stołów, ławkę, fotel i krzesło wykonane z naturalnego drewna Quercus rubra (dąb czerwony). Producent: Dolux-M.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja Mood
to seria modułowych mebli łazienkowych pozwalająca na tworzenie elastycznych konfiguracji i dopasowanie różnej wielkości umywalek. System szafek i półek dostępne są w kilku rozmiarach, a fronty i korpusy w różnych kolorach. Za projektem kolekcji stoi Dawid Grynasz. Producent: Devo.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja Avenir
to modułowy system ekspozycyjny zaprojektowany przez Martę Niemywską-Grynasz do kompleksowego wyposażenia sklepów z odzieżą. Kolekcja składa się z systemu regałów naściennych z naturalnego drewna, a uzupełniają ją liczne akcesoria, pozwalające na budowanie przestrzeni dostosowanej do konkretnych potrzeb. Producent: ABM

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Kolekcja Splot
to seria ręcznie wykonywanych mebli, których forma nawiązywać ma do skrzydła samolotu. Kolekcję we współpracy z Przemysławem Anczokiem oraz Tomkiem Korzewskim zaprojektowała Zofia Strumiłło-Sukiennik. W skład zestawu wchodzą dwie komody, szafka i toaletka. Ich konstrukcję wykonano ze sklejki fornirowanej obłogiem dębowym. Producent: Sikorski Supreme Furniture.

10 projektów reprezentujących Polskę na Maison & Objet 2019

Fot. M. Swoboda

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.
Eames: architekt i malarka. Pokaz filmu o ikonach amerykańskiego designu Dokument opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Film przedstawia ich życie prywatne oraz najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu i początków ery komputerowej.