100-lecie budownictwa komunalnego w Wiedniu

i

Autor: Archiwum Architektury Karl Marx-Hof – widok ogólny © Bwag/Wikimedia

100-lecie budownictwa komunalnego w Wiedniu

2019-05-17 18:40

W tym roku Wiedeń z wielka pompą obchodzić będzie 100-lecie budownictwa komunalnego. Nic dziwnego. W miejskich lokalach mieszka dziś blisko 500 tys. wiedeńczyków.

Budowę pierwszego typowego budynku komunalnego w Wiedniu rozpoczęto wiosną 1919 roku. Burmistrz Jakob Reumann uruchomił wówczas bezprecedensowy program, dzięki któremu wzniesiono tysiące subsydiowanych mieszkań dla biedniejszych grup społecznych. Były to lokale o podstawowym standardzie wielkości i wyposażenia, a do tego w przystępnych cenach wynajmu. Chroniczny brak mieszkań spowodowany był imigracją dużej liczby ludzi z całej monarchii. Wiedeń około 1900 roku liczył prawie 2 mln mieszkańców – o 200 tys. więcej niż obecnie – a prawie 300 tys. z nich nie miało dachu nad głową.

Chociaż wiedeńscy socjaliści już wcześniej sugerowali ten model budownictwa, realizację rozpoczęto po I wojnie światowej, gdy do władzy doszli socjaldemokraci. W Wiedniu podczas ich rządów, w latach 1919-1934 roku, wybudowano 66 tys. nowych mieszkań, w tym słynny Karl-Marx-Hof, długi na 1100 metrów, George-Washington-Hof czy Metzleinstaler Hof, uważany za pierwszy typowy budynek komunalny w stolicy Austrii.

Przez następne lata władze Wiednia utrzymały ten model polityki mieszkaniowej. Jednostka miejska Wiener Wohnen jest obecnie największym w Europie podmiotem zarządzającym nieruchomościami socjalnymi, a w jej zasobach znajduje się łącznie ponad 220 tys. lokali, w których mieszka 500 tys. wiedeńczyków. To z pewnością jeden z powodów, dla których stolica Austrii od lat zajmuje wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach dotyczących jakości życia w mieście.

Z okazji 100. rocznicy budownictwa komunalnego zaplanowano wiele wydarzeń. 19 maja Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Patricka Hahna zagra plenerowy przy Rennbahnweg 27, a 30 czerwca w Karl-Marx-Hof odbędą się wielkie obchody z uroczystym śniadaniem oraz programem rozrywkowym dla dzieci. Muzyczny akompaniament zapewnią Freeman Singers i Wiener Wahnsinn. W tym dniu będzie można również zwiedzić na co dzień niedostępne zakamarki budynków komunalnych.