Architektura i muzyka

12 słów mistrza. Wystawa pamięci Krzysztofa Pendereckiego w NOSPR

Do 29 grudnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach można oglądać wystawę 12 słów mistrza, stanowiącą lapidarna opowieść o życiu i twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Projekt ekspozycji powstał we współpracy z Konior Studio.

Genialny twórca, dyrygent i wyjątkowy pedagog. Polski kompozytor, który pozostawił po sobie wielkie dzieła, na zawsze wpisane w historię światowej muzyki i kultury. Krzysztof Penderecki był niewątpliwie postacią wybitną, której dorobek artystyczny zmienił oblicze współczesnej muzyki klasycznej. Jego pamięci poświęcono wystawę 12 słów mistrza, prezentowaną w katowickim gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, z którą Penderecki związany był przez kilkadziesiąt lat. Na ekspozycji zobaczymy prace znakomitego fotografa Bartka Barczyka uzupełnione o fragmenty rozmów z Pendereckim, które przeprowadził dziennikarz muzyczny Aleksander Laskowski. To on swego czasu podjął się próby napisania biografii Mistrza.

W miarę̨ postępu (czy raczej braku postępu) prac nad książką̨ miałem coraz głębsze przekonanie, że wywiad rzeka jest formą, która do Krzysztofa Pendereckiego nie przystaje i w ten sposób nie można o nim powiedzieć prawdy.  W owym czasie poznałem Bartka Barczyka. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie jego wrażliwość na muzykę̨ i tak rzadka dziś umiejętność wsłuchania się̨ w drugiego człowieka, nawet gdy ten nie mówi prawie nic. Potem zobaczyłem zdjęcia. (…) Chyba właśnie wtedy obaj zdaliśmy sobie sprawę̨, że połączenie słów Profesora z fotografiami może być dobrą formą opowiadania o Nim – pisze Aleksander Laskowski.

Do współpracy przy projektowaniu przestrzeni ekspozycyjnej zaproszono zespół Konior Studio, autorów siedziby NOSPR. Wystawę można oglądać do 29 grudnia 2023 roku.