Architektura MuratorWydarzenia18 realizacji z Polski nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury

18 realizacji z Polski nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury

Znamy listę obiektów nominowanych do jednego z najważniejszych wyróżnień architektonicznych - Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury.

Łącznie nominowanych zostało 421 obiektów z 36 krajów, większość z nich znajduje się na terenie Hiszpanii. O polskich nominujących i ich wyborach pisał niedawno Hubert Trammer, a procedurę nominacji i wyboru zwycięzców opisał Tomasz Żylski w "Architekturze-murator" nr 8/2013. Oto lista obiektów z Polski, które będą ubiegać się o jedno z najważniejszych wyróżnień we współczesnej architekturze w edycji 2015:

Edge House - Mobius Architekci (Kraków)
Filharmonia Szczecińska - Barozzi / Veiga, Studio A4 sp. z o.o. (architekt lokalny) (Szczecin)
Nowe Muzeum Śląskie - Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H (Katowice)
Muzeum Historii Żydów Polskich - Lahdelma & Mahlamäki Architects, Kuryłowicz & Associates (ze strony polskiej) (Warszawa)
Plac Targowy w Mszanie Dolnej - eM4.Pracownia Architektury.Brataniec (Mszana Dolna)
Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka - IQ2 Konsorcjum / WIZJA SP. z o.o., IQ2 Konsorcjum / nsMoonStudio SP. z o.o. (Kraków)
Małopolski Ogród Sztuki - Ingarden & Ewý Architects (Kraków)
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) - Konior Studio Tomasz Konior (Katowice, Poland)
ICHOT Brama Poznania - AD ARTIS ARCHITECTS (Poznań)
Living-garden House w Izbicy - KWK Promes (Izbica)
Służewski Dom Kultury - 307kilo, WWAA (Warszawa)
Teatr Szekspirowski - Renato Rizzi (Gdańsk)
Centrum kultury i ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu - Medusa Group (Bytom)
Flyspot Aerotunel pod Warszawą - Biuro Projektów Lewicki Latak (Warszawa)
Lubelski Park Naukowo Technologiczny - Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o. o. (Lublin)
Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach - RS+ Robert Skitek (Tychy)
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - DDJM (Zakliczyn)
Living-garden House w Katowicach - KWK Promes (Katowice)

Lista obiektów ze wszystkich krajów została udostępniona na oficjalnej stronie Mies van der Rohe Award.

EU Mies van der Rohe Award 2019 Jury EU Mies van der Rohe Award po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie.
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Plac Skanderbega w Tiranie Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.
Sala kongresowa w Plasencii Budowa obiektu zajęła 12 lat. Usytuowany na granicy miasta i górzystego krajobrazu malowniczej Estremadury z zewnątrz przypomina świetlisty meteoryt, w środku – prom kosmiczny zaaranżowany przez twórców Archigramu.
Terrassenhaus Berlin Zgodnie z intencją inwestorek, które oczekiwały obiektu wielofunkcyjnego, łatwo poddającego się ewentualnym modyfikacjom, architekci dążyli do wykreowania nowej typologii zabudowy, łącząc cechy miejskiej willi z tarasem, ścianki wspinaczkowej i zigguratu.