Architektura MuratorWydarzenia18 realizacji z Polski nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury

18 realizacji z Polski nominowanych do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury

Znamy listę obiektów nominowanych do jednego z najważniejszych wyróżnień architektonicznych - Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury.

Łącznie nominowanych zostało 421 obiektów z 36 krajów, większość z nich znajduje się na terenie Hiszpanii. O polskich nominujących i ich wyborach pisał niedawno Hubert Trammer, a procedurę nominacji i wyboru zwycięzców opisał Tomasz Żylski w "Architekturze-murator" nr 8/2013. Oto lista obiektów z Polski, które będą ubiegać się o jedno z najważniejszych wyróżnień we współczesnej architekturze w edycji 2015:

Edge House - Mobius Architekci (Kraków)
Filharmonia Szczecińska - Barozzi / Veiga, Studio A4 sp. z o.o. (architekt lokalny) (Szczecin)
Nowe Muzeum Śląskie - Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H (Katowice)
Muzeum Historii Żydów Polskich - Lahdelma & Mahlamäki Architects, Kuryłowicz & Associates (ze strony polskiej) (Warszawa)
Plac Targowy w Mszanie Dolnej - eM4.Pracownia Architektury.Brataniec (Mszana Dolna)
Muzeum Tadeusza Kantora i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka - IQ2 Konsorcjum / WIZJA SP. z o.o., IQ2 Konsorcjum / nsMoonStudio SP. z o.o. (Kraków)
Małopolski Ogród Sztuki - Ingarden & Ewý Architects (Kraków)
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) - Konior Studio Tomasz Konior (Katowice, Poland)
ICHOT Brama Poznania - AD ARTIS ARCHITECTS (Poznań)
Living-garden House w Izbicy - KWK Promes (Izbica)
Służewski Dom Kultury - 307kilo, WWAA (Warszawa)
Teatr Szekspirowski - Renato Rizzi (Gdańsk)
Centrum kultury i ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu - Medusa Group (Bytom)
Flyspot Aerotunel pod Warszawą - Biuro Projektów Lewicki Latak (Warszawa)
Lubelski Park Naukowo Technologiczny - Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o. o. (Lublin)
Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach - RS+ Robert Skitek (Tychy)
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - DDJM (Zakliczyn)
Living-garden House w Katowicach - KWK Promes (Katowice)

Lista obiektów ze wszystkich krajów została udostępniona na oficjalnej stronie Mies van der Rohe Award.

Ogłoszenie finalistów EU Mies Award 2022 już za kilka dni w ZODIAKu! To właśnie w Polsce przedstawiciele Komisji Europejskiej, OW SARP i Fundacji Miesa van der Rohe przedstawią obiekty zakwalifikowane do finału Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies van Der Rohe Award. Ogłoszenie listy finalistów odbędzie się 16 lutego o godz. 10.00 w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury.
Ewa P. Porębska: o czym opowiada europejska architektura? Spotkanie on-line Najnowsza wystawa w warszawskim pawilonie Zodiak można poświęcona jest polskim nominacjom do tegoroczne edycji konkurs EU Mies van der Rohe Award. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wykładów i dyskusji. Już 9 lutego spotkanie z Ewą P. Porębską, redaktor naczelną „Architektury-murator”, która w 2013 roku jako pierwszy przedstawiciel Polski znalazła się w jury nagrody.
EU Mies van der Rohe Award 2019 Jury EU Mies van der Rohe Award po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie.
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Plac Skanderbega w Tiranie Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.