19 realizacji na krótkiej liście Nagrody Agi Khana dla Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury

19 realizacji na krótkiej liście architektonicznej nagrody Agi Khana

2016-07-25 15:34

Trwa trzynasta edycja prestiżowej Nagrody Agi Khana dla Architektury, w której nagradzane są realizacje służące społecznościom muzułmańskim na całym świecie. Zwycięzców poznamy jesienią 2016 roku.

Przyznawana co trzy lata prestiżowa Nagroda Agi Khana dla Architektury została ustanowiona 39 lat temu. Jej celem jest uhonorowanie realizacji wychodzących na przeciw potrzebom społeczności muzułmańskich na całym świecie. Obejmuje różne rodzaje realizacji – m.in. mieszkalnictwo socjalne, przestrzenie publiczne, obiekty o charakterze infrastrukturalnym, odbudowy, przebudowy lub konserwacje historycznych obiektów, a także architekturę krajobrazu. Nagradzane są obiekty wybitne pod względem architektonicznym, które przyczyniają się do poprawy jakości życia danej społeczności. Ideą konkursu jest uhonorowanie nie tylko architektów, lecz także inwestorów, władz miejskich, rzemieślników, inżynierów, którzy przyczynili się do realizacji projektów. Od momentu ustanowienia nagrody w 1977 roku uhonorowano już 110 realizacji.

Obiekty, które znalazły się na krótkiej liście w tegorocznej edycji nagrody zostały wybrane spośród 348 nominowanych projektów. W kolejnym etapie zespół recenzentów składający się z architektów, konserwatorów oraz inżynierów odwiedzi wszystkie finałowe realizacje. Przygotowany przez nich raport będzie podstawą dla sędziów do wyboru zwycięzcy. Nagrodą w tegorocznej edycji jest 1 mln USD.

Nagroda Agi Khana organizowana jest przez AKDN - Aga Khan Development Network, sieć prywatnych, bezwyznaniowych organizacji powołanych przez Agę Khana. Zatrudnia około 80 tys. osób na całym świecie, przede wszystkim w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, Azji Środkowej i Południowej Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Roczny budżet na działalność non-profit wynosi około 625 mln USD.

W jury nagrody zasiadają obecnie: · Aga Khan (przewodniczący) · David Adjaye, Dyrektor w Adjaye Associates, Londyn · Mohammad al-Asad, Przewodniczący w CSBE, Amman · Francesco Bandarin, Asystent Dyrektora Generalnego Kultury w UNESCO, Paryż · Hanif Kara, Dyrektor i współzałożyciel w AKTII, Londyn · Kamil Merican, Główny Projektant i CEO w GDP Architects, Kuala Lumpur · Azim Nanji, Specjalny Doradca, Aga Khan University, Nairobi · Prof. Gülru Necipoglu, Dyrektor Programu Agi Khana dla Islamskiej Architektury na Uniwersytecie Harvarda, Cambridge · Brigitte Shim, Partner w Shim-Sutcliffe Architects, Toronto · Yu Kongjian, Założyciel i Dziekan Szkoły Architektury Krajobrazu Uniwersytetu w Pekinie

Zdjęcia, opisy oraz filmy dotyczące wszystkich realizacji z krótkiej listy dostępne są na oficjalnej stronie internetowej nagrody.