Architektura MuratorWydarzenia20 projektów przeciwko zmianie klimatu

20 projektów przeciwko zmianie klimatu

2 października 2019 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli otwarta zostanie wystawa 20 projektów przeciwko zmianie klimatu. Przygotowała ją zrzeszająca przedstawicieli architektonicznych organizacji z całej Europy Architects' Council of Europe.

20 projektów przeciwko zmianie klimatu
Prezentowany na wystawie budynek KMC NORDHAVN w Kopenhadze, proj. Christensen & co. Architects

Wystawa 20 Architectural Projects Against Climate Change powstała w ramach programu EU Creative Europe  i prezentuje te europejskie projekty, które przyczyniają się do złagodzenia zmian klimatycznych oraz ułatwiają adaptację do ich efektów. Są to zarówno budynki – od bibliotek przez biurowce po zespoły mieszkalne - jak i przestrzenie publiczne. Ich listę i prezentacje można zobaczyć tutaj. Nie ma wśród nich niestety żadnego obiektu z Polski. Otwarcie wystawy poprzedzi seminarium dotyczące dobrej jakościowo zrównoważonej architektury (Policy Seminar on Quality Architectural Services for a Sustainable Built Environment). Oba wydarzenia są odpowiedzią na tzw. Deklarację z Davos, w której zauważono, że w całej Europie obecny jest trend utraty jakości środowiska zbudowanego (…) objawiający się trywializacją metod konstrukcji i brakiem wartości projektowych, w tym nieodnoszeniem się do kwestii zrównoważonego rozwoju.
www.ace-cae.eu

Tarnów. 1000 lat nowoczesności Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazują tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej.