Architektura MuratorWydarzeniaAkademia Miasta: trwa nabór do 7. edycji bezpłatnego kursu miejskiego

Akademia Miasta: trwa nabór do 7. edycji bezpłatnego kursu miejskiego

Do 21 września można nadsyłać zgłoszenia do 7. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. przedstawiciele Fundacji Agro-Perma-Lab, Centrala, Wojciech Kłosowski, Joanna Krukowska i Karolina Thakker.

Akademia Miasta: trwa nabór do 7. edycji bezpłatnego kursu miejskiego
Kurs Miejskiego Relaksu w ramach jednej z poprzednich edycji Akademii Miasta; fot. Rafał Piątek
Kurs Miejskiego Relaksu w ramach jednej z poprzednich edycji Akademii Miasta; fot. Rafał Piątek

Akademia Miasta to organizowany przez Fundację Malta bezpłatny kurs dla miejskich aktywistów i urzędników, ale też studentów czy absolwentów kierunków humanistycznych i artystycznych. Tegoroczna odsłona Akademii Miasta to próba zastanowienia się nad przyszłością polskich miast w czasach zagrożenia klimatycznego. Podczas kilkunastu spotkań wspólnie z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami będziemy poszukiwać rozwiązań, które umożliwią nam zmianę paradygmatu miejskiej polityki. Dlaczego? Bo widzimy, że mimo politycznych deklaracji bezpieczeństwo ekologiczne i społeczne w miastach wciąż nie jest priorytetem, a kwestia adaptacji została zinstrumentalizowana do doraźnych, krótkofalowych celów. Bo to czas, by rozmontować perspektywę opartą na pogoni za ekonomicznym wzrostem i zacząć wymyślać przyszłość, w której wartością stanie się wrażliwość na społeczności – ludzkie i pozaludzkie – czytamy w informacji prasowej.

Uczestnicy tegorocznej edycji Akademii Miasta wezmą udział w siedmiu weekendowych zjazdach, w ramach których odbędą się warsztaty, spotkania z ekspertami, prototypowanie czy spacery eksploracyjne. Kurs odbywać będzie się od października do grudnia w wybrane soboty i niedziele. Wśród prowadzących m.in. przedstawiciele Fundacji Agro-Perma-Lab, Centrala, Wojciech Kłosowski, Joanna Krukowska i Karolina Thakker. Rekrutacja trwa do 21 września! Więcej informacji na stronie: malta-festival.pl.

Warszawa w rękach najmłodszych! Rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych 24 września startuje cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci „Moje Miasto Warszawa”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest ekologiczny aspekt funkcjonowania miasta.
Living Contrats by Trilux Jak zaprojektować i wybrać oświetlenie, które nie tylko spełni wymagające normy, ale również we właściwy sposób zdefiniuje wizualny odbiór przestrzeni? Jak sprostać wymaganiom rynku, użytkowników i środowiska, które milczy w najbardziej wymowny sposób? Już 22 września w Warszawie odbędzie się Living Contrats by Trilux: spotkanie inwestorów, architektów, instalatorów i projektantów oświetlenia.
Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej Budowa gmachu Muzeum Hołodomoru w Kijowie według projektu Nizio Design International dobiegła końca. Niestety, prace nad ekspozycją i wykończeniem obiektu przerwał atak Rosji na Ukrainę. Projekt muzeum prezentowany jest tymczasem w Galerii Nizio. Ekspozycję, przygotowaną z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy Hołodomoru w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, można oglądać do 14 października.
Ktoś, nie coś: festiwal naturocentryczny Festiwal naturocentryczny ma inspirować do nowego myślenia o relacji człowieka z naturą. Odczarować cywilizacyjne i kulturowe mity o „czynieniu sobie ziemi poddaną". Gośśmi wrocławskiej odsłony wydarzenia będą m.in. Magdalena Środa oraz Lila Krzycka i Rafał Peszko z Menthol Architects.
Architektura przetrwania: Kryjówki Natalii Romik w Trafostacji Sztuki w Szczecinie W szczecińskiej Trafostacji można oglądać wystawę „Kryjówki. Architektura przetrwania” podejmującą temat doświadczeń Żydów ukrywających się podczas niemieckiej okupacji. Ekspozycja stanowi podsumowanie dotychczasowych badań architektki Natalii Romik i antropolożki Aleksandry Janus na terenach Polski i dzisiejszej Ukrainy.
Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż Tegoroczna odsłona Weekendu Architektury w Gdyni odbyła się pod hasłem Iluzja. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. 13 spacerów, 7 wystaw i 6 pokazów filmowych, a wszystkie prelekcje, debaty i dyskusje zajęły łącznie ponad 17 godzin.