Akcja - kreacja

i

Autor: Archiwum Architektury Libido Architects - Nowy dworzec Łódź Fabryczna

Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo

2011-02-21 1:00

Wielki finał! Zobacz, jak powstaje architektura, zanim stanie się budynkiem! Spotkaj najlepszych młodych projektantów i zobacz, jak pracują! Posłuchaj o architekturze! Wybierz zwycięzców! Gościem finału będzie Daniel Dendra – szef biura anOtherArchitect, współtwórca platformy OpenSimSim.net, architekt i teoretyk architektury

Już 26 lutego w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się ogólnopolski finał Akcji-Kreacji 2010, czyli spotkanie z najbardziej interesującymi młodymi pracowniami architektonicznymi z całej Polski. Będzie okazja, aby przyjrzeć się na żywo, jak wygląda ich praca nad projektem i posłuchać, czym jest dla nich architektura, a pod koniec dnia wziąć udział w wyborze najlepszego projektu.

Uczestnicy finałowego konkursu to architekci z siedmiu polskich miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia – zwycięzcy lokalnych eliminacji Akcji-kreacji.

Lista pracowni: Tabanda / Gdańsk Modero Architekci / Katowice NArchitekTURA / Kraków Libido Architects / Łódź mode:lina architekci / Poznań +48 Grupa Projektowa / Warszawa KameleonLab / Wrocław

Temat projektu, nad którym będą pracować podczas finału, zostanie ujawniony dopiero podczas otwarcia imprezy. Już dziś możemy jednak ujawnić, że jedno z pytań, jakie postawimy przed architektami, dotyczyć będzie ich stosunku do ekologii.

MIEJSCE: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5 CZAS: sobota 26 luty 2011, godz.10.00 PROGRAM: 10.00 START, prezentacja tematu, początek projektowania 15.30 MANIFESTY prezentacje uczestników 17.30 WYKŁAD: anOtherArchitect : Daniel Dendra - Walk This Way 19.00 PREZENTACJE PROJEKTÓW 20.00 FINAŁ / głosowanie / ogłoszenie wyników / wręczenie nagród

Gościem finału będzie Daniel Dendra – szef biura anOtherArchitect, współtwórca platformy OpenSimSim.net, architekt i teoretyk architektury.

Daniel Dendra założyciel pracowni anOtherArchitect – multudyscyplinarnej platformy projektowej ukierunkowanej na badanie strategii zrównoważonego rozwoju, powiązań pomiędzy sieciami wirtualnymi a materialną stroną architektury oraz procesów urbanistycznych. W swoich działaniach łączy ona pracę architektów, artystów, projektantów mody, architektów krajobrazu, ekologów i inżynierów. W 2008 roku była nominowana do międzynarodowej nagrody im. Jakowa Czernikowa. Prace aA były prezentowane między innymi podczas Royal Academy Summer Show 2008, Model Festival w Budapeszcie, Parametric Prototypes 2009 w Xian (Chiny), 20+ w Kairze i podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku.

Przed założeniem aA Daniel Dendra pracował dla wielu biur architektonicznych w Londynie, Moskwie, Düsseldorfie i Rotterdamie, między innymi A.M.O. Rema Koolhaasa i Zaha Hadid Architects. Był zaangażowany w projekty różnej skali – od planów regionalnych (Hollocore, A.M.O., 2002) i urbanistycznych, przez projekty architektoniczne, po projektowanie wystaw (Spymaker. Londyn i Indianapolis 2006) i niewielkich instalacji (Urban Nebula, Londyn 2007). 0d 2007 roku prowadzi pracownię i wykłada w Instytucie Architektury w Dessau (Bauhaus Dessau), a od 2010 roku wspólnie z Thomasem Auerem prowadzi pracownię GREENlab na Ecole Spéciale d´Architecture w Paryżu. W 2008 roku był kuratorem festiwalu młodych architektów CANaction w Kijowie. Jest jednym z założycieli platformy OpenSourceDesign Network: OpenSimSim.

Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo to cykl spotkań przygotowany z myślą o przybliżeniu szerokiej publiczności istoty pracy architektów oraz umożliwieniu najciekawszym, młodym zespołom projektowym zmierzenia się w twórczej rywalizacji. Akcja trwa 10 godzin – dokładnie tyle czasu architekci mają na stworzenie od podstaw i zaprezentowanie koncepcji budynku. Publiczność może swobodnie obserwować postępy ich prac, biernie i czynnie uczestnicząc w powstawaniu projektów. W finale przyznane zostaną dwie nagrody – nagroda publiczności i nagroda jury.