Architektura MuratorWydarzeniaAlejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016

Alejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016

Chilijczyk Alejandro Aravena otrzymał jeden z najważniejszych architektonicznych laurów – amerykańską Nagrodę Pritzkera. W opinii jury jego realizacje pogłębiają nasze rozumienie architektury i odnoszą się do kluczowych problemów, z jakimi mierzą się projektanci w XXI wieku.

Alejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016!
Alejandro Aravena. Fot. Cristobal Palma

O Alejandro Aravenie zrobiło się głośno już w ubiegłym roku, gdy został wybrany na kuratora 15. Biennale Architektury w Wenecji. Dziś, 13 stycznia 2016 roku, architekt został ogłoszony czterdziestym pierwszym laureatem Nagrody Pritzkera, a jednocześnie czwartym po Luisie Barragánie (1980), Oscarze Niemeyerze (1988) i Paulo Mendezie da Rocha (2006) projektantem z Ameryki Południowej, któremu przyznano medal, uznawany za jedną z najważniejszych nagród architektonicznych na świecie.

Tom Pritzker, Prezes i Przewodniczący Fundacji Hayatta, sponsora nagrody powiedział: Jury wybrało architekta, który pogłębia nasze rozumienie tego, czym jest prawdziwie wielki design. Alejandro Aravena jest pionierem praktyki opartej na współpracy, której wynikiem są mocne dzieła architektury, odnoszące się do kluczowych wyzwań XXI wieku. Jego realizacje tworzą ekonomiczną szansę dla nieuprzywilejowanych, łagodzą konsekwencje katastrof naturalnych, redukują zużycie energii oraz tworzą przyjazną przestrzeń publiczną.

Do najważniejszych realizacji Araveny należą takie budynki jak siedziba Chilijskiego Uniwersytetu Katolickiego (Universidad Católica de Chile) w Santiago (2014), w którego skład wchodzą m.in. Wieże Syjamskie (2005), Szkoła Medyczna (2004) Architektoniczna (2004) oraz Matematyczna (1999). Cechy charakterystyczne tych budynków to efektywność energetyczna, odpowiedź na lokalny klimat za pomocą innowacyjnych elewacji i planów, zapewnienie naturalnego oświetlenia oraz przyjaznych przestrzeni spotkań.

Od 2001 roku Aravena prowadzi pracownię ELEMENTAL z siedzibą w Santiago, określaną jako „Do Tank”. W odróżnieniu do think tanku, architekt wraz z zespołem w składzie Gonzalo Arteaga, Juan Cerda, Victor Oddó, i Diego Torres skupia się na tworzeniu projektów leżących w interesie publicznym – mieszkalnych, infrastrukturalnych czy przestrzeni publicznej. Z pracowni wyszły koncepcje ponad 2500 jednostek budownictwa socjalnego. Niektóre z nich realizowane są według innowacyjnego modelu, zgodnie z którym część przestrzeni ma zostać wykończona przez mieszkańców.

W odpowiedzi na informację o przyznaniu nagrody Aravena napisał: Patrząc wstecz, czujemy się bardzo wdzięczni. Żadne osiągnięcie nie jest indywidualne. Architektura do dyscyplina oparta na współpracy. (...) Po osiągnięciu takiego szczytu, dalsza ścieżka jest nieznana. Naszym planem jest więc by nie mieć planu, stawić czoła temu, co nieznane, być otwartym na to, co nieoczekiwane. Patrząc na teraźniejszość, jesteśmy po prostu poruszeni, ekstatyczni, szczęśliwi. Czas świętować i dzielić się naszą radością z jak największą liczbą osób jak to możliwe.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 4 kwietnia 2016.

Grafton Architects: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Pritzker Prize 2020 [GALERIA] Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Grafton Architects laureatkami nagrody Pritzkera 2020. Jury doceniło projektantki m.in. za ich wiarę we współpracę i nieustanne zaangażowanie w doskonalenie architektury.
Nie tylko Manggha – 10 znaczących realizacji laureata Pritzker Prize 2019 Tegoroczną Pritzker Prize zdobył Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, działający zawodowo już od ponad 60 lat. Prezentujemy 10 najbardziej znaczących budynków Isozakiego, które na przestrzeni tego czasu zrealizował w Azji, Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
Pritzker 2019 dla Araty Isozakiego Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury
Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018 Balkrishna Doshi jest pierwszym architektem z Indii wyróżnionym Pritzkerem i jego 45 laureatem. Współpracował z Louisem Kahnem i Le Corbusierem, przyczyniając się znacząco do rozwoju kultury architektonicznej w Indiach. Znany jest z takich realizacji, jak mieszkania socjalne Aranya w Indore (1989) czy Indyjski Instytut Zarządzania w Bangalore (1977-1992). W 1980 założył pracownię Sangarth.
Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty Po raz pierwszy w historii Nagrody Pritzkera jeden z najważniejszych architektonicznych laurów przyznano aż trójce projektantów. Hiszpanie Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta zostali docenieni za poetyckie, funkcjonalne realizacje, wynikające z głębokiego zrozumienia naturalnego i kulturowego kontekstu.
Nagroda Pritzkera dla Freia Otto Myślę, że Frei Otto był architektem, który nie przestawał pytać „powietrza”, czym chciałoby się stać. Nie przestawał myśleć o tym, jak opakować „powietrze” lub „przestrzeń” za pomocą minimum materiału i siły – mówił podczas ceremonii wręczenia Pritzkera Shigeru Ban, który wspólnie z Otto projektował słynny pawilon Japonii na Expo 2000 w Hanowerze, a zarazem laureat nagrody z ubiegłego roku.