Architektura humanitarna

Alejandro Aravena w Warszawie i Krakowie!

2023-09-14 10:16

Już wkrótce do Polski przyjeżdża ceniony chilijski architekt i społecznik Alejandro Aravena. To kolejna odsłona przedsięwzięcia zainicjowanego w ubiegłym roku wykładem Shigeru Bana.

Alejandro Aravena to chilijski architekt, laureat Nagrody Pritzkera z 2016 roku. Do jego najważniejszych realizacji należą budynki wchodzące w skład kampusu Uniwersytetu Katolickiego w Santiago, m.in. Wieże Syjamskie (2005), Szkoła Medyczna (2004), Architektoniczna (2004) oraz Matematyczna (1999). Projektowane przez Aravenę obiekty cenione są przede wszystkim za energooszczędność, innowacyjność i – co nie mniej istotne – poetycką formę.

Od 2001 roku Chilijczyk prowadzi pracownię ELEMENTAL z siedzibą w Santiago, z której pochodzą opierające się na partycypacji projekty mieszkalne i infrastrukturalne. W odróżnieniu od think tanku, jej charakter określa się mianem do tanku. Biuro opracowało wiele koncepcji budownictwa socjalnego. Niektóre z nich, jak słynne osiedle Quinta Monroy w Iquique, realizowane są według innowacyjnego modelu half a good house, zgodnie z którym połowa domu ma być wykańczana przez mieszkańców. Pracownia była odpowiedzialna również za program odbudowy terenów Chile dotkniętych trzęsieniem ziemi i tsunami w 2010 roku. Od 2020 roku Aravena jest przewodniczącym jury nagrody Pritzkera.

Do Warszawy Alejandro Aravena przyjedzie na zaproszenie firmy Geberit, by wziąć udział w konferencji na temat architektury humanitarnej. To kolejna odsłona przedsięwzięcia zainicjowanego w ubiegłym roku wykładem Shigeru Bana. Spotkanie w Warszawie odbędzie się 19 września w pawilonie SARP. Wystąpienie Alejandro Araveny będzie poprzedzało konferencję z udziałem architektów polskich i zagranicznych oraz sesję Q&A. Drugi wykład został zaplanowany 20 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Partnerem inicjatywy jest Stowarzyszenia Architektów Polskich. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja.

Goście warszawskiej konferencji

Po wykładzie Alejandro Araveny temat architektury humanitarnej przybliżą krótkie wystąpienia pozostałych prelegentów z Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Zofia Jaworowska i Petro Vladimirov z Fundacji Brda, Anastasiya Ponomaryova, uczestniczka programu CO-HATY, Mateusz Piegza z Habitat for Humanity Poland, Józef Franczok i Marcin Kolanus z pracowni Port Architekci, Adam Wlazel, reprezntujący MAK, Katarína Onderková ze słowackiej Spolki, Marlena Wolnik, Kuba Snopek, Dorota Sibińska, Marta Nowosielska i Filip Domaszczyński z xystudio, a także naczelny architekt Lwowa Anton Kolomieitsev i pracownicy z jego zespołu – Oleksandr Fenchuk, Maryna Peleshchak, Mariia Shkolnyk, Olena Tribusian i Roman Krushelnytskyy.

Najważniejsze realizacje Alejandro Araveny