Architektura MuratorWydarzeniaÁlvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders

Álvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders

Już 14 października kolejny wykład z cyklu Future Builders. Gościem spotkania będzie portugalski architekt Álvaro Leite Siza, autor wielu projektów budynków użyteczności publicznej, ale też mebli, biżuterii i innych przedmiotów codziennego użytku, a prywatnie syn Alvaro Sizy, zdobywcy Pritzkera z 1992 roku.

Álvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders
Casa Fez w Porto, proj. Álvaro Leite Siza Vieira; fot. António José de Magalhães / CC BY-SA 4.0

Projekt Future Builders, zainicjowany przez firmę Aluprof, ma motywować architektów i urbanistów do projektowania zrównoważonych budynków i miast, które odpowiadać będą na wyzwania współczesności i dobrze służyć kolejnym pokoleniom. W ramach cyklu zaplanowano m.in. rozmowy z architektami i ekspertami z całego świata.

Dotychczas odbyły się spotkania z architektami Bogdanem Zahą z pracowni Zaha Hadid Architects, Robertem Koniecznym z KWK Promes, Przemo Łukasikiem z medusa group i Zbigniewem Maćkowem z Maćków Pracownia Projektowa. Zapisy wykładów w formie wideo można obejrzeć na stronie future-builders.com lub wysłuchać jako podcasty na platformie Spotify

14 października o godz. 15.00 swoimi refleksjami na temat budownictwa przyszłości podzieli się portugalski architekt Álvaro Leite Siza Vieira, absolwent Wydziału Architektury Uniwersytetu w Porto, laureat licznych nagród i wyróżnień, autor m.in. projektu Casa Tolo w Alvite, Museu da Agua i Museu do Vinho dla Rady Miasta Cartaxo, czy Centro de Actividades Artísticas e Culturais Multi-disciplinares Fez w Porto. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie future-builders.com.

Audytorium w Llinars del Vallès projektu Alvaro Sizy Audytorium w Llinars del Valles pod Barceloną to najnowsza realizacja portugalskiego architekta Alvaro Sizy. Położony w parkowym otoczeniu, ceglany budynek, sprawia wrażenie niedostępnej twierdzy.
Rewitalizacja Porto. Jak uratować pustoszejące miasto? Relacja z Portugalii Arrebita jest przedsięwzięciem socjalnym, którego celem jest walka ze zjawiskiem wysiedlania i pustoszenia centralnego Porto. Centrum Porto, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w ciągu 10 lat straciło około 30% populacji i liczba ta niepokojąco rośnie. Pogrążona w kryzysie Portugalia nie ma środków na kosztowną rewitalizację historycznego centrum
Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha do 16 października można oglądać wystawę „Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa”. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Muzeum Narzędzi Ciesielskich Takenaka w Kobe, prezentuje tradycyjne techniki obróbki drewna i przykłady ich zastosowania w architekturze.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.