Architektura MuratorWydarzeniaÁlvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders

Álvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders

Już 14 października kolejny wykład z cyklu Future Builders. Gościem spotkania będzie portugalski architekt Álvaro Leite Siza, autor wielu projektów budynków użyteczności publicznej, ale też mebli, biżuterii i innych przedmiotów codziennego użytku, a prywatnie syn Alvaro Sizy, zdobywcy Pritzkera z 1992 roku.

Álvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders
Casa Fez w Porto, proj. Álvaro Leite Siza Vieira; fot. António José de Magalhães / CC BY-SA 4.0

Projekt Future Builders, zainicjowany przez firmę Aluprof, ma motywować architektów i urbanistów do projektowania zrównoważonych budynków i miast, które odpowiadać będą na wyzwania współczesności i dobrze służyć kolejnym pokoleniom. W ramach cyklu zaplanowano m.in. rozmowy z architektami i ekspertami z całego świata.

Dotychczas odbyły się spotkania z architektami Bogdanem Zahą z pracowni Zaha Hadid Architects, Robertem Koniecznym z KWK Promes, Przemo Łukasikiem z medusa group i Zbigniewem Maćkowem z Maćków Pracownia Projektowa. Zapisy wykładów w formie wideo można obejrzeć na stronie future-builders.com lub wysłuchać jako podcasty na platformie Spotify

14 października o godz. 15.00 swoimi refleksjami na temat budownictwa przyszłości podzieli się portugalski architekt Álvaro Leite Siza Vieira, absolwent Wydziału Architektury Uniwersytetu w Porto, laureat licznych nagród i wyróżnień, autor m.in. projektu Casa Tolo w Alvite, Museu da Agua i Museu do Vinho dla Rady Miasta Cartaxo, czy Centro de Actividades Artísticas e Culturais Multi-disciplinares Fez w Porto. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie future-builders.com.

Audytorium w Llinars del Vallès projektu Alvaro Sizy Audytorium w Llinars del Valles pod Barceloną to najnowsza realizacja portugalskiego architekta Alvaro Sizy. Położony w parkowym otoczeniu, ceglany budynek, sprawia wrażenie niedostępnej twierdzy.
Rewitalizacja Porto. Jak uratować pustoszejące miasto? Relacja z Portugalii Arrebita jest przedsięwzięciem socjalnym, którego celem jest walka ze zjawiskiem wysiedlania i pustoszenia centralnego Porto. Centrum Porto, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w ciągu 10 lat straciło około 30% populacji i liczba ta niepokojąco rośnie. Pogrążona w kryzysie Portugalia nie ma środków na kosztowną rewitalizację historycznego centrum
Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cykl rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Marii Zrzelskiej-Pawlak i Magdaleny Bielickiej z pracowni MagMa, autorkami wnętrz mieszkania w Gdańsku inspirowanego estetyką modernizmu.
Szkoła architektury. Jak i czego uczyć? Kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Magdaleny Kozień-Woźniak, Jerzego Łątki i Gabrieli Rembarz poprowadzi Hubert Trammer.
Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na otwarcie nowej wystawy „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”. W podróż po opuszczonych pensjonatach i domach wczasowych z lat 60. i 70. XX wieku zabierze nas Marcin Wojdak, autor instagramowego profilu o architekturze powojennego modernizmu – Cosmoderna.
Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian Już 7 października odbędzie się trzecia edycja wirtualnego spotkania beyond.aco poświęconego odpowiedzialnej architekturze w czasach globalnych przemian i zagrożenia klimatu. Tym razem gośćmi wydarzenia będą m.in. Nader Tehrani z biura NADAAA, Sinus Lynge z pracowni EFFEKT, Manal Rachdi ze studia OXO Architectes oraz Marko Dabrović z 3LHD.
Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja Ekologia to olbrzymie wyzwanie dla architektury i budownictwa. To tutaj trafia aż 26% produkowanego plastiku, przede wszystkim pod postacią styropianu. Jest to drugi najbardziej „plastikowy” sektor po branży opakowań. O proekologicznych rozwiązaniach należy myśleć już na etapie projektowania. Jak projektować w duchu zero waste? Jak sprawić, aby wnętrza były bardziej eco-friendly? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Szczeliną, krytykiem i kuratorem, odpowiedzą Lech Moczulski i Przemysław Nowak z biura Mili Młodzi Ludzie, prekursorzy odpowiedzialnego projektowania w Polsce.
Akademia Miasta: trwa nabór do 6. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 29 września można nadsyłać zgłoszenia do 6. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. Joanna Erbel, Fundacja Agro-Perma-Lab, Wojciech Kłosowski i Kacper Pobłocki.