Architektura MuratorWydarzeniaÁlvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders

Álvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders

Już 14 października kolejny wykład z cyklu Future Builders. Gościem spotkania będzie portugalski architekt Álvaro Leite Siza, autor wielu projektów budynków użyteczności publicznej, ale też mebli, biżuterii i innych przedmiotów codziennego użytku, a prywatnie syn Alvaro Sizy, zdobywcy Pritzkera z 1992 roku.

Álvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders
Casa Fez w Porto, proj. Álvaro Leite Siza Vieira; fot. António José de Magalhães / CC BY-SA 4.0

Projekt Future Builders, zainicjowany przez firmę Aluprof, ma motywować architektów i urbanistów do projektowania zrównoważonych budynków i miast, które odpowiadać będą na wyzwania współczesności i dobrze służyć kolejnym pokoleniom. W ramach cyklu zaplanowano m.in. rozmowy z architektami i ekspertami z całego świata.

Dotychczas odbyły się spotkania z architektami Bogdanem Zahą z pracowni Zaha Hadid Architects, Robertem Koniecznym z KWK Promes, Przemo Łukasikiem z medusa group i Zbigniewem Maćkowem z Maćków Pracownia Projektowa. Zapisy wykładów w formie wideo można obejrzeć na stronie future-builders.com lub wysłuchać jako podcasty na platformie Spotify

14 października o godz. 15.00 swoimi refleksjami na temat budownictwa przyszłości podzieli się portugalski architekt Álvaro Leite Siza Vieira, absolwent Wydziału Architektury Uniwersytetu w Porto, laureat licznych nagród i wyróżnień, autor m.in. projektu Casa Tolo w Alvite, Museu da Agua i Museu do Vinho dla Rady Miasta Cartaxo, czy Centro de Actividades Artísticas e Culturais Multi-disciplinares Fez w Porto. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie future-builders.com.

Audytorium w Llinars del Vallès projektu Alvaro Sizy Audytorium w Llinars del Valles pod Barceloną to najnowsza realizacja portugalskiego architekta Alvaro Sizy. Położony w parkowym otoczeniu, ceglany budynek, sprawia wrażenie niedostępnej twierdzy.
Rewitalizacja Porto. Jak uratować pustoszejące miasto? Relacja z Portugalii Arrebita jest przedsięwzięciem socjalnym, którego celem jest walka ze zjawiskiem wysiedlania i pustoszenia centralnego Porto. Centrum Porto, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w ciągu 10 lat straciło około 30% populacji i liczba ta niepokojąco rośnie. Pogrążona w kryzysie Portugalia nie ma środków na kosztowną rewitalizację historycznego centrum
Spotkanie z Judit Carreą, dyrektorką Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) 12 grudnia odbędzie się wykład Judit Carrery, dyrektorki Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które przyznaje najważniejszą nagrodę dla przestrzeni publicznych w Europie: European Prize for Urban Public Space.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.