Architektura MuratorWydarzeniaApel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę

Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę

Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.

Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę
Żołnierze 134  batalionu 114 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy

Od ponad sześciu miesięcy Ukraina walczy z Rosją. Kosztem wielkich wysiłków i strat armia ukraińska odparła wroga z północy kraju, a obecnie walczy na wschodzie i południu. Państwowy system logistyczny jest jednak przeciążony i wojsku brakuje często najpotrzebniejszych rzeczy. W szczególności pojazdów do transportu żołnierzy na misje bojowe oraz do ewakuacji rannych. Na prośbę grupy ukraińskich architektek, a także matek, żon, sióstr i córek architektów ze 134  batalionu 114 brygady Sił Zbrojnych, który walczy w rejonie  Doniecka, została zainicjowana zbiórka środków na niezbędne wyposażenie.

My, architektki, które wraz z dziećmi byłyśmy zmuszone do wyjazdu z trenów Ukrainy zagrożonych wojną, zwracamy się z apelem do przyjaciół w Polsce o pomoc dla naszych mężów, braci i ojców, w tym wielu architektów, którzy dzisiaj są na pierwszej linii frontu walk o niepodległą Ukrainę – czytamy na portalu zrzutka.pl. Inicjatorami akcji są Mariusz Ścisło i Irena Baranowska.

Organizatorzy liczą, że  z zebranych środków uda się sfinansować zakup pojazdu terenowego, który zostanie wysłany na front razem z pomocą humanitarną (pełna lista zakupionych rzeczy będzie ogłoszona na portalu: www.architekcidlaukrainy.pl). Więcej informacji TU.

Osiedla modułowe mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy. Raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów Osiedla modułowe w średniej wielkości miastach to jedno z rozwiązań dla uchodźców. Radykalnie skracają proces realizacji, a same moduły można poddawać recyklingowi i łatwo przekształcać do konkretnych potrzeb – mówią eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Właśnie ukazał się raport „Kwestia mieszkaniowa a kryzys uchodźczy. Wspólne wyzwania i rozwiązania dla równoważenia sektora mieszkalnictwa w Polsce”.
Shigeru Ban i architektura dla uchodźców: konferencja w Warszawie 28 września do Warszawy przyjedzie Shigeru Ban. Na zaproszenie firmy Geberit i stołecznego oddziału SARP architekt wygłosi wykład na temat projektowania dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Opowie też o zrealizowanych w ostatnich miesiącach schronieniach dla uchodźców na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski.
Tagi:
Dlaczego nie używamy już słowa „slumsy”. Depesza Balu architektek z Kenii „Słowo, którego już nie używamy niesie za sobą skojarzenia nie tylko skrajnej biedy, lecz także braku podmiotowości i całkowitego uzależnienia od działań charytatywnych zachodniego świata”. Założycielki Balu architektek tym razem relacjonują działalność kenijskiego kolektywu Wajukuu Arts.
Święto kobiet branży nieruchomości: relacja z konferencji Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości Za nami konferencja Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości. W czasie wydarzenia premierę miała książka „Jak zostać Top Woman”, w której znajdziemy wywiady m.in. z architektkami Agnieszką Kalinowską-Sołtys, Dorotą Jarodzką-Śródką i Ewą P. Porębską.
Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.