Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

Architekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

31 stycznia 2021 roku odbędzie się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak prosi architektów o wsparcie. „Mamy w Polsce świetnych architektów i wiele uznanych na świecie budynków. Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza. A jej upiększanie można przeprowadzić z poszanowaniem dobra planety. Jeśli to tylko możliwe, warto zastanowić się jak zaadaptować już istniejące budynki i dać im nowe życie, zamiast burzyć i tworzyć nowe” – mówi Owsiak.

Architekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 29. Tym razem Fundacja będzie skupiać się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Po raz kolejny platforma Architecture Snob postanowiła wesprzeć WOŚP, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W poprzednich dwóch edycjach zebraliśmy łącznie ponad 60 tys. zł. Licytować można było m.in. zwiedzanie pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie z Ivanem Blasim, herbatkę w Arce Koniecznego w Brennej, lunch z Ewą Kuryłowicz, Agnieszką Bulandą i Ewą P. Porębską, a także indywidualny projekt domu jednorodzinnego bez limitu powierzchni autorstwa pracowni Karpiel Steindel Architektura. W tym roku, wraz z pomysłodawcą WOŚP Jurkiem Owsiakiem, Architecture Snob prosi architektów o wsparcie finału i przekazywanie na licytacje projektów przebudowy istniejących obiektów.

Mamy w Polsce świetnych architektów i wiele uznanych na świecie projektów budynków. Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza. A jej upiększanie można przeprowadzić z poszanowaniem dobra planety. Jeśli to tylko możliwe, warto zastanowić się jak zaadaptować już istniejące budynki i dać im nowe życie, zamiast burzyć i tworzyć nowe
– mówi Jurek Owsiak.

Poza oczywistym wymiarem niesienia pomocy, inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na dwie ważne kwestie – ekologię oraz estetykę polskich miast. Prosimy o przekazanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy waszego czasu i nieprzeciętnych zdolności. Chcielibyśmy wystawić na aukcję takie usługi jak koncepcje przebudowy istniejącego domu, zmiana elewacji budynku, projekt aranżacji wnętrz mieszkania czy projekt zagospodarowania ogrodu, konsultacje projektowe. Wszystkie zebrane na licytacjach pieniądze trafią na konto WOŚP. Wierzymy, że jak co roku razem uda nam się znacząco przyczynić do poprawy sytuacji w polskich szpitalach – dodaje Marcin Szczelina z Architecture Snob. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: marcin@archisnob.com.

Tagi:
Autor: (Red.)
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.