Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

Architekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

31 stycznia 2021 roku odbędzie się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak prosi architektów o wsparcie. „Mamy w Polsce świetnych architektów i wiele uznanych na świecie budynków. Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza. A jej upiększanie można przeprowadzić z poszanowaniem dobra planety. Jeśli to tylko możliwe, warto zastanowić się jak zaadaptować już istniejące budynki i dać im nowe życie, zamiast burzyć i tworzyć nowe” – mówi Owsiak.

Architekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 29. Tym razem Fundacja będzie skupiać się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Po raz kolejny platforma Architecture Snob postanowiła wesprzeć WOŚP, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W poprzednich dwóch edycjach zebraliśmy łącznie ponad 60 tys. zł. Licytować można było m.in. zwiedzanie pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie z Ivanem Blasim, herbatkę w Arce Koniecznego w Brennej, lunch z Ewą Kuryłowicz, Agnieszką Bulandą i Ewą P. Porębską, a także indywidualny projekt domu jednorodzinnego bez limitu powierzchni autorstwa pracowni Karpiel Steindel Architektura. W tym roku, wraz z pomysłodawcą WOŚP Jurkiem Owsiakiem, Architecture Snob prosi architektów o wsparcie finału i przekazywanie na licytacje projektów przebudowy istniejących obiektów.

Mamy w Polsce świetnych architektów i wiele uznanych na świecie projektów budynków. Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza. A jej upiększanie można przeprowadzić z poszanowaniem dobra planety. Jeśli to tylko możliwe, warto zastanowić się jak zaadaptować już istniejące budynki i dać im nowe życie, zamiast burzyć i tworzyć nowe
– mówi Jurek Owsiak.

Poza oczywistym wymiarem niesienia pomocy, inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na dwie ważne kwestie – ekologię oraz estetykę polskich miast. Prosimy o przekazanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy waszego czasu i nieprzeciętnych zdolności. Chcielibyśmy wystawić na aukcję takie usługi jak koncepcje przebudowy istniejącego domu, zmiana elewacji budynku, projekt aranżacji wnętrz mieszkania czy projekt zagospodarowania ogrodu, konsultacje projektowe. Wszystkie zebrane na licytacjach pieniądze trafią na konto WOŚP. Wierzymy, że jak co roku razem uda nam się znacząco przyczynić do poprawy sytuacji w polskich szpitalach – dodaje Marcin Szczelina z Architecture Snob. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: marcin@archisnob.com.

Tagi:
Autor: (Red.)
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Influencerzy architektury AD 2021 Ray Ryan dysponuje szczególnym talentem wyszukiwania architektonicznych influencerów na wczesnych etapach ich kariery zawodowej, wybierania rzeczy o wyrafinowanej jakości i przygotowywania wystaw mających intelektualną głębię. Wraz z Charlesem L. Rosenblumem przyglądamy się najnowszej ekspozycji przygotowanej przez irlandzkiego kuratora, którego w 2003 roku poprosiliśmy o wskazanie wschodzących gwiazd architektury, a jego prognozy okazały się niezwykle trafne.
Janusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa Rzeszów doczekał się w końcu architekta miasta. Funkcje tę od początku listopada pełni Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki, urbanista, były marszałek Małopolski. Misją naczelnego architekta w takim mieście jak Rzeszów nie jest ani generowanie jeszcze większego rozwoju, ani koncentracja na zabiegach rewitalizacyjnych, ale zadbanie o lepszą jakość przestrzeni – mówi „A-m”.
Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych Aż 61% architektów ocenia sytuację rynkową swojego biura architektonicznego jako dobrą lub bardzo dobrą. To najwyższy odsetek w historii realizowanego przez BCMM badania. Publikujemy wyniki raportu „Nastroje architektów 2021”.
Spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera 6 listopada w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera − założyciela i pierwszego dyrektora placówki. Podczas wydarzenia zostanie także odsłonięte popiersie Olgierda Czernera.
Powązki – archispacer po cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Stare Powązki to najstarszy, istniejący do dziś cmentarz w Warszawie, a jednocześnie zatopione w zieleni plenerowe muzeum, dokumentujące ponad 200-letnią historię miasta. Wśród pochowanych tu wybitnych postaci jest też wielu architektów i budowniczych, by wymienić tylko Dominika Merliniego, Henryka Marconiego, Stanisława Kierbedzia czy Bohdana Pniewskiego. Na cmentarzu Powązkowskim spoczęli też m.in. Romuald Gutt, Zbigniew Karpiński, Jerzy Hryniewiecki i Arseniusz Romanowicz, a ostatnio – Krzysztof Domaradzki.