Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

Architekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

31 stycznia 2021 roku odbędzie się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak prosi architektów o wsparcie. „Mamy w Polsce świetnych architektów i wiele uznanych na świecie budynków. Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza. A jej upiększanie można przeprowadzić z poszanowaniem dobra planety. Jeśli to tylko możliwe, warto zastanowić się jak zaadaptować już istniejące budynki i dać im nowe życie, zamiast burzyć i tworzyć nowe” – mówi Owsiak.

Architekci dla WOŚP: apel Jurka Owsiaka!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 29. Tym razem Fundacja będzie skupiać się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Po raz kolejny platforma Architecture Snob postanowiła wesprzeć WOŚP, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. W poprzednich dwóch edycjach zebraliśmy łącznie ponad 60 tys. zł. Licytować można było m.in. zwiedzanie pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie z Ivanem Blasim, herbatkę w Arce Koniecznego w Brennej, lunch z Ewą Kuryłowicz, Agnieszką Bulandą i Ewą P. Porębską, a także indywidualny projekt domu jednorodzinnego bez limitu powierzchni autorstwa pracowni Karpiel Steindel Architektura. W tym roku, wraz z pomysłodawcą WOŚP Jurkiem Owsiakiem, Architecture Snob prosi architektów o wsparcie finału i przekazywanie na licytacje projektów przebudowy istniejących obiektów.

Mamy w Polsce świetnych architektów i wiele uznanych na świecie projektów budynków. Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza. A jej upiększanie można przeprowadzić z poszanowaniem dobra planety. Jeśli to tylko możliwe, warto zastanowić się jak zaadaptować już istniejące budynki i dać im nowe życie, zamiast burzyć i tworzyć nowe
– mówi Jurek Owsiak.

Poza oczywistym wymiarem niesienia pomocy, inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na dwie ważne kwestie – ekologię oraz estetykę polskich miast. Prosimy o przekazanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy waszego czasu i nieprzeciętnych zdolności. Chcielibyśmy wystawić na aukcję takie usługi jak koncepcje przebudowy istniejącego domu, zmiana elewacji budynku, projekt aranżacji wnętrz mieszkania czy projekt zagospodarowania ogrodu, konsultacje projektowe. Wszystkie zebrane na licytacjach pieniądze trafią na konto WOŚP. Wierzymy, że jak co roku razem uda nam się znacząco przyczynić do poprawy sytuacji w polskich szpitalach – dodaje Marcin Szczelina z Architecture Snob. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: marcin@archisnob.com.

Tagi:
Autor: (Red.)
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.