Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci polscy - Dla Japonii

Architekci polscy - Dla Japonii

8 czerwca w Pawilonie Wystawowym SARP odbędzie się wystawa i aukcja rysunków i innych prac plastycznych architektów polskich, na rzecz pomocy poszkodowanym w Japonii. Obejrzyj KATALOG PRAC!

Licytowane będą m.in. prace arch. Marka Budzyńskiego, Jacka Ewy’ego, Krzysztofa Ingardena, Wojciecha Kosińskiego, Marka Kozienia, Konrada Kucza-Kuczyńskiego, Ewy Kuryłowicz, Stefana Kuryłowicza, Macieja Miłobędzkiego, Marcina Sadowskiego, Bolesława Stelmacha, Romualda Loeglera i wielu innych.

KATALOG PRAC>>

Fundusze zebrane podczas aukcji zostaną przekazane na bezpośrednią pomoc ofiarom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii, organizowaną przez Japoński czerwony Krzyż – za pośrednictwem konta Ambasady Japonii w Warszawie.

Patronat honorowy nad aukcja objęli: Yuschi Kusumoto, Ambasador Japonii w Polsce; Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Andrzej Wajda, Fundacja Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz; Wojciech Gęsiak, Prezes Izby Architektów RP; Bogna Dziechciaruk-Maj, Dyrektor Muzeum Manggha; Jerzy Ilkosz, Dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Patronat medialny: "ARCH", "Architektura-murator", "Architektura i Biznes", "Archivolta", "Gazeta Wyborcza".

Wystawa i aukcja odbędzie się 8 czerwca 2011 o godzinie 18.00 w Pawilonie Wystawowym SARP, Pałac Zamoyskich, ul. Foksal 2, Warszawa.

Aukcję poprowadzi Krzysztof Piasecki.

Koleżanki i Koledzy Architekci!

Zwracamy się do Państwa w szczególnej chwili – i ze szczególną inicjatywą. Jak wiemy, skala katastrof, jakie nawiedziły ostatnio Japonię, jest gigantyczna, wręcz apokaliptyczna.

Nikogo z naszego środowiska architektonicznego nie trzeba z pewnością przekonywać ani o roli architektury Japonii dla rozwoju architektury w ogóle, ani o konieczności solidarnej pomocy dziesiątkom (a nawet setkom, skoro ofiar śmiertelnych było tysiące, a miały rodziny i domy) tysięcy poszkodowanych. Jesteśmy przekonani, że pomoc – nawet symboliczna – jest naszym obowiązkiem, tym bardziej, że w trudnych dla Polski latach sami wielokrotnie otrzymywaliśmy wsparcie, materialne i duchowe, ze strony społeczności i organizacji z wielu krajów świata, w tym japońskich.

Dlatego też postanowiliśmy podjąć inicjatywę organizacji charytatywnej aukcji rysunków architektonicznych. Rzecz jasna, aukcja taka może odbyć się tylko i wyłącznie przy dobrej woli i uczestnictwie architektów – członków Stowarzyszenia Architektów Polskich. Do Nich przede wszystkim kierujemy nasz apel, ale nie tylko: zwracamy się do wszystkich architektów w Polsce, w tym oczywiście zrzeszonych w Izbie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

Proponujemy i prosimy bardzo zatem, by zainteresowani przekazywali swe dzieła – szkice ideowe, rysunki koncepcyjne, zapisy idei projektowych, dzieła plastyczne związane z architekturą w dowolnej (fizycznej) formie graficznej – na ten cel. Organizację aukcji przeprowadzą Zarząd Główny SARP i Konsul Honorowy Japonii w Krakowie. Pozwalamy sobie gorąco apelować o współpracę regionalnych oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Aukcja prac, poprzedzona ich wystawą, odbędzie się 08 czerwca tego roku, w siedzibie Zarządu Głównego SARP w Warszawie. Zgodził się poprowadzić ją P. Krzysztof Piasecki.

Deklarowane prace powinny być opatrzone informacjami o ich autorze (autorach), tytułem, datą powstania, informacją o formacie i technice oraz danymi dotyczącymi kontaktu z autorami i oprawione (gotowe do zawieszenia).

Prosimy Państwa, Koleżanki i Koledzy, o przekazywanie prac do siedziby ZG SARP w Warszawie, przy ul. Foksal 2, do 25 maja 2011 roku.

Zakładamy, że powstanie katalog ofiarowanych prac, w formie elektronicznej i drukowanej. Wszystkie środki uzyskane z aukcji przekazane zostaną niezwłocznie na specjalne konto Ambasady Japonii.

Pozostajemy z wyrazami szacunku i wielką nadzieją na Państwa żywy udział w proponowanej przez nas inicjatywie pomocy –

dr arch. Jerzy Grochulski, Prezes Zarządu Głównego Zarządu SARP
dr inż. arch. Bojanowski, Członek Zarządu Głównego SARP
dr inż. arch. Krzysztof Ingarden, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, członek SARP
dr inż. arch. Marta A. Urbańska, członek SARP

fotka z /zdjecia/AUKCJA_plakat-06.2011.jpg
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.