Architektura MuratorWydarzeniaArchitekci świata o architekturze

Architekci świata o architekturze

28 października 2015 roku w Siedzibie Głównej Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyło się otwarcie wystawy Architekci Świata o Architekturze. Zaprezentowano na niej fotografie i relacje największych architektów XX wieku, zebrane przez Tadeusza Baruckiego.

Architekci świata o architekturze
Fot. Sebastian Śpiewak

W ramach towarzyszącego wystawie wykładu, Tadeusz Barucki szeroko opisał swoje pierwsze podróże badawcze, w trakcie których miał możliwość poznać i porozmawiać z najwybitniejszymi architektami minionego wieku. Podczas pierwszego wyjazdu odwiedził Związek Radziecki gdzie poznał osobiście nestora radzieckiej awangardy Kostantina Mielnikova. Swoje kolejne kroki skierował znacznie dalej, bo aż za ocean. To właśnie w Stanach Zjednoczonych poznał Walthera Gropiusa, który wywarł na nim ogromne wrażenie. Nie mniej ważne, podczas wizyt w Stanach, były rozmowy z takimi sławami jak Frank Lloyd Wright czy też Mies van der Rohe. W ciągu swoich wędrówek Tadeusz Barucki nie ominął także krajów skandynawskich. Niezwykle barwnie przybliżył postaci architektów Arne Jacobsena i Alvara Aalto. Swoim pytaniem: Co to jest architektura? ukazał po raz kolejny jak nieprzeniknioną ciągle dziedziną jest twórczość architektoniczna i jak wiele czynników ma wpływ na jej kształt. Jak stwierdziła prof. Magdalena Żmudzińska-Nowak reprezentująca Politechnikę Śląska w Gliwicach - Do dziś widzimy architekturę drugiego półwiecza XX wieku okiem i obiektywem Tadeusza Baruckiego.

Miłym finalnym akcentem uroczystości było spotkanie trzech pionierów w wyżej opisanej dziedzinie. Na scenie razem znaleźli się Jerzy Gottfied, Aleksander Franta i Tadeusz Barucki - świadkowie zamkniętej już epoki, w której architekci wierzyli w społeczną i moralną rolę zawodu architekta.

Tagi:
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.