Architektura MuratorWydarzeniaArchitektki Gdyni 1926-1989

Architektki Gdyni 1926-1989

Główna wystawa tegorocznego Weekendu Architektury poświęcona będzie architektkom Gdyni. Organizatorzy przypominają twórczość m.in. Janiny Roszak, Felici Darskiej, Danuty Olędzkiej,Teresy Królikiewicz czy Zofii Ruśkiewicz.

Architektki Gdyni 1926-1989
Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie „Architektki Gdyni 1926-1989”'; fot. serwis prasowy

Dlaczego od tylu lat wmawiamy sobie, że o kobietach w architekturze mówi się mało, bo nie projektują one ważnych obiektów albo nie zbierają ważnych nagród? Ile lat jeszcze będziemy się okłamywać, że za nieobecnością kobiet na kartach historii architektury stoi sama kobieta – skromna, niechętna do zajmowania ważnych stanowisk, kreślarka na etacie wielkich, męskich gwiazd? Kiedy wreszcie powiemy sobie wprost, że systemowo i konsekwentnie historia pamięta tylko mężów, zapominając zupełnie o żonach w sławnych duetach, małżeństwach w partnerskiej pracy – pisały na naszych łamach w jednym felietonów założycielki Balu architektek, inicjatywy na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze, Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska i Dominika Janicka. W kolejnych autorskich artykułach publikowanych w „Architekturze-murator” przypominają postaci wybitnych architektek, urbanistek i badaczek.

Podobną drogą podążają twórcy wystawy „Architektki Gdyni 1926-1989”, która odbywa się  w ramach tegorocznego Weekendu Architektury. Na ekspozycji, prezentowanej w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego do 7 września, zobaczymy wybrane projekty i realizacje kilkunastu autorek związanych m.in. z Biurem Projektów Budowlanych Marynarki Wojennej, Inwestprojektem czy Biurem Projektów Budownictwa Morskiego. To choćby Jadwiga Hryncewicz, główna projektantka Gdyni Zachód, Janina Roszak, współautorka rozbudowy gdyńskiego akwarium i mariny, kapitanatu portu czy budynku administracyjnego Urzędu Morskiego, Danuta Olędzka, autorka przedszkola przy ul. Jana z Kolna oraz szkoły przy ul. Chylońskiej, Teresa Królikiewicz, projektantka domu Za Falochronem przy ul. Chwarznieńskiej czy Zofia Ruśkiewicz, która zaprojektowała m.in. dom Hildegardy Nychowej przy ul. Inżynierów i szkołę przy ul. Sambora. Wszystkie bohaterki łączy jedno: współtworzyły Gdynię, jaką znamy dziś. Wernisaż 25 sierpnia o godz. 16.15. w programie m.in. prelekcje Ewy Rombalskiej z NIAiU oraz Justyny Boruckaiej z Politechnika Gdańskiej, wykład Justyny Boruckiej poświęcony roli kobiet w architekturze oraz oprowadzanie kuratorskie. Po wystawie oprowadzą Bartek Ponikiewski, Weronika Szerle, Jacek Debis oraz same bohaterki ekspozycji – architektki Gdyni.

Wystawa „Architektki Gdyni 1926-1989”
Gdzie:
Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2
Kiedy: 25 sierpnia – 7 września 2022 roku
Koncepcja i koordynacja: Agencja Rozwoju Gdyni
Kuratorzy i autorzy: Bartłomiej Ponikiewski, Jacek Debis, Weronika Szerle
Współpraca: Wydział Architektoniczno-Budowlany UM Gdyni, Archiwum Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
Partnerzy: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, SARP o. Wybrzeże, Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Architektki Gdyni 1926-1989
Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie „Architektki Gdyni 1926-1989”'; fot. serwis prasowy
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Projektowanie z uwzględnieniem potrzeb kobiet, czyli gender mainstreaming po wiedeńsku W Polsce projektowanie z uwzględnieniem potrzeb kobiet zwane m.in. z jęz. angielskiego gender mainstreaming zdaje się, póki co, mrzonką. Czy zatem godne przykłady znajdziemy za granicą? Czy Europa Zachodnia obfituje w układy urbanistyczne mogące stanowić dobry przykład i naoczny dowód, że się da? Publikujemy kolejny felieton inicjatorek Balu architektek.
Archiemigrantki: Olga Krell, Denise Scott Brown I Elizabeth Diller Media i politycy lubią dokonywać podziałów na uchodźców i migrantów ekonomicznych. Nie uznajemy tych podziałów i wierzymy, że każda osoba ma prawo szukać szansy na lepszy byt. Historia zna wiele przykładów sławnych architektów i architektek, w których historię wpisana jest emigracja. Publikujemy kolejny felieton inicjatorek Balu architektek.
SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich Bal architektek wychodzi z nową propozycją. Apeluje o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). W podobny sposób postąpiły już organizacje architektoniczne z Niemiec i Szwajcarii.
Top Woman in Real Estate 2021 Poznaliśmy laureatki konkursu Top Woman in Real Estate 2021. Wśród 16 nagrodzonych kobiet z szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej nie zabrakło architektek. Doceniono  Justynę Biernacką z Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP i Małgorzatę Badzyńską-Trojan z grupy Capital Park, która odpowiada m.in. za realizację zespołu Fabryka Norblina w Warszawie.
Gala Top Woman in Real Estate 2021 Już za kilkanaście dni poznamy laureatki konkursu Top Woman in Real Estate 2021. Uroczysta gala odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia. Specjalnie dla naszych Czytelników organizatorzy przewidzieli zniżkę na bilety wstępu!
Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz To między innymi dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Postać i dorobek nieco dziś zapomnianej projektantki, pionierki rozwijającej w Polsce dziedzinę, jaką jest architektura krajobrazu, przybliża Muzeum Woli.