Międzypokoleniowa współpraca
W ramach projektu pięć współczesnych architektek podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi koleżankami. Współpraca międzypokoleniowa będzie miała charakter warsztatowy i mentoringowy. Każda z mentorek reprezentuje inne, bardzo autorskie podejście do tworzenia architektury.
Małgorzata Kuciewicz ze studia projektowego Centrala działa eksperymentalnie, badawczo i artystycznie. Jest współautorką wystaw, instalacji i publikacji m.in. na biennale w Wenecji, a także koncepcji „Uśmiechu Warszawy”. Natalia Paszkowska współtworzy pracownię WWAA, która zaprojektowała m.in. Służewski Dom Kultury, Marta Sękulska-Wrońska współprowadzi studio WXCA, które zaprojektowało kompleks muzealny na Cytadeli. Aleksandra Wasilkowska działa na polu architektury i scenografii, a fascynuje ją architektura cienia – ta, której na co dzień nie dostrzegamy, ale ma olbrzymi wpływ na nasze funkcjonowanie. Zaprojektowała m.in. Targowisko Bakalarska. Z kolei Anna Zawadzka-Sobieraj, praktykując architekturę, patrzy na jej wymiar ekologiczny, aktywnie działa w warszawskim oddziale SARP, gdzie współtworzyła tzw. zielone standardy – kryteria oceny architektury ze względu na rozwiązania proekologiczne.
Doświadczone projektantki i młode adeptki architektury
Doświadczone architektki razem z młodymi adeptkami zawodu zbadają i zinterpretują prace wybranych twórczyń z przeszłości. Projekt stanowi bowiem także okazję do przypomnienia dziedzictwa warszawskich architektek. W stolicy tworzyły wybitne projektantki, wśród nich choćby Barbara Brukalska, współautorka ikonicznego domu własnego na Żoliborzu, Halina Skibniewska, autorka m.in. osiedla Sady Żoliborskie, Helena Syrkus, współautorka domów Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Kole, Maria Piechotka, współautorka osiedli bielańskich, Zofia Hansen, współautorka osiedla Przyczółek Grochowski czy Jasna Strzałkowska-Ryszka, projektantka kilku stacji warszawskiego metra. Efektem projektu będzie wystawa w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, którą zaplanowano w 2024 roku.
Zgłoszenia do 31 października mogą nadsyłać studentki architektury oraz kierunków pokrewnych. Za udział w projekcie przewidziano wynagrodzenie. Więcej informacji, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: pawilonzodiak.pl.
Projekt badawczy Architektki | |
Organizatorzy: | Urząd m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Artanimacje |
Partnerzy: | Kirov & Partners, Fundacja Pasja do Edukacji i Rozwoju, warszawski oddział SARP |
Czytaj też: Dom Brukalskich na Żoliborzu |