Architektura MuratorWydarzeniaArchitektoniczne Punctum Jarosława Kozakiewicza

Architektoniczne Punctum Jarosława Kozakiewicza

Architektoniczne projekty artysty Jarosława Kozakiewicza nie od dziś budzą gorące dyskusje. Prezentowana w poznańskim Arsenale wystawa Punctum. Architektura krytyczna. Jarosław Kozakiewicz jest pytaniem, jakiej architektury potrzebujemy - nie tylko po to, by wygodniej mieszkać, ale także po to, by nasze życie było lepsze.

Architektoniczne Punctum Jarosława Kozakiewicza

Punctum to zaprojektowana w 2007 roku alternatywna koncepcja rozbudowy Muzeum Narodowego w Poznaniu. W miejscu istniejącej obecnie budowli imitującej zamek Przemysła II Jarosław Kozakiewicz zaproponował galerie i dwukondygnacyjny taras, z którego można by podziwiać poznańskie stare miasto. Ten właśnie projekt jest symbolicznym punktem odniesienia dla wystawy. Wzgórze, nad którym obecnie góruje neogotycka wieża, oddalone jest od galerii o kilkaset metrów. Fizyczna bliskość, niemal nakładanie się na siebie przestrzeni prezentacji i miejsca niezrealizowanego projektu współtworzy polemiczny wymiar tej wystawy. Jarosław Kozakiewicz zaproponował polemikę z przestarzałą ideą architektury władzy, której budowle miały dominować nad otoczeniem i stanowić dla niego najważniejszy punkt odniesienia. Zamiast tego przedstawił projekt architektury funkcjonalnej, która formy wizualnej przemocy zastępowała dialogiem historii z nowoczesnością - pisze kurator Marek Wasilewski.
Na wystawie zobaczymy także m.in. Kurtynę ziemną - kompozycję architektoniczno-rzeźbiarską, której zadaniem było odseparowanie poznańskiego parku Drwęskich od ruchliwej ulicy i rewitalizacja zaniedbanej przestrzeni. Szum proponowanej w projekcie kaskady wodnej miał stanowić dźwiękową barierę pomiędzy drogą i terenem zielonym. Jarosław Kozakiewicz to artysta, którego dzieła sytuują się na pograniczu rzeźby, krajobrazu, nauki i architektury. Zadaje w nich kluczowe pytania o znaczenie miejsca oraz przyszłość miast. Jeden z jego utopijnych i zarazem krytycznych projektów był prezentowany w pawilonie polskim podczas biennale architektury w Wenecji (Transfer, 2006).

15.12.2017-14.01.2018
Galeria Miejska Arsenał, Poznań
www.arsenal.art.pl

Świat po termomodernizacji Czy styropian jest nieśmiertelny? – pyta Stach Szumski, prezentując w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ponurą symulację przyszłości – pracę będącą "archeologiczną" odkrywką ściany ocieplonego bloku.
Kamienica artystów na warszawskiej Pradze. Pożar i co dalej? W jedną noc na Pradze spłonął fragment warszawskiej kultury i historii.  Między ulicami Inżynierską a Wileńską na warszawskiej Pradze ciągnie się gęsta sieć podwórek i kamienic połączonych ze sobą dachami. Jedną z nich zajmowali artyści. Ich pracownie na trzech piętrach sąsiadowały z Teatrem Remus i popularnym klubem Sen Pszczoły. Kiedy w nocy 30 stycznia w budynku wybuchł pożar w kilka godzin spłonęło wszystko. To czego nie zdławił ogień zniszczyła woda i resztki zerwanego stropu
Warszawa. Architekci, projektanci, aktywiści o swoim mieście. Prezentacja książki i dyskusja w piątkowy wieczór w warszawskim Traffic Klubie W spotkaniu, które odbędzie się 29 czerwca o 18.00 udział weźmie autorka i grupa bohaterów książki. Po dyskusji odbędzie się projekcja filmu „Urbanized” autorstwa Gary'ego Hustwita  
Poszukiwacze szczęścia Wystawa POSZUKIWACZE SZCZĘŚCIA jest częścią projektu THE PROMISED CITY, inicjatywy kulturalnej Warszawy i Berlina z kooperacjami w Mumbaju i Bukareszcie: artyści, kuratorzy, twórcy kultury i naukowcy z Polski, Niemiec, Indii i Rumunii, prezentują nowe, interdyscyplinarne produkcje artystyczne, których tematem są refleksje związane z marzeniami, iluzjami i poszukiwaniem szczęścia w nowoczesnych metropoliach.