Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Gdyni: rusza budowa Baltiq Plaza projektu Wolski Architekci

Architektura Gdyni: rusza budowa Baltiq Plaza projektu Wolski Architekci

Białe elewacje i zaokrąglone balkony - zaprojektowany przez pracownię Wolski Architekci budynek Baltiq Plaza nawiązuje do nowoczesnej architektury Gdyni. Budowa rusza za kilka tygodni  

Wolski Architekci, Baltiq Plaza
Wizualizacja Baltiq Plaza projektu Wolski Architekci, © Moderna Investment

Za kilka tygodni ruszy budowa Baltiq Plaza projektu Wolski Architekci. Nowa inwestycja powstanie przy ulicy Świętojańskiej, w niedalekiej odległości od Teatru Muzycznego i Muzeum Miasta Gdyni. Składający się z dwóch brył budynek dopełni niekompletną, pierzejową zabudowę ulicy.

Projekt nawiązuje do nowoczesnej architektury Gdyni, licznie reprezentowanej przez budynki użyteczności publicznej, wille i zabudowania przemysłowe. Zaokrąglone balkony, biel elewacji oraz drewniane elementy wykończeniowe planowane w Baltiq Plaza przywołują na myśl przykłady inspirowanego wyglądem parowców i jachtów stylu okrętowego.

W części podziemnej przewidziano dwie kondygnacje. Na poziomie -2 ulokowano garaże, na poziomie -1 garaże oraz lokale usługowe, które znajdą się również w zagłębionym w stosunku do poziomu ulicy patio i parterze części nadziemnej. Na wyższych piętrach przewidziano apartamenty, a najwyżej penthousy o największej powierzchni, z widokiem na Kamienną Górę oraz Plac Grunwaldzki. Pomiędzy budynkami zaprojektowano dwupoziomową przestrzeń dostępną zarówno dla mieszkańców jak i przechodniów.

Powierzchnia: 9300 m2
Początek realizacji: maj 2014
Planowane zakończenie prac budowlanych: przełom 2015/2016

Architektura Gdyni zmienia się za sprawą nowych inwestycji. Do końca 2016 powstanie również nowa marina według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat

Osiedle Azymut w Gdyni W gdyńskiej dzielnicy Mały Kack powstaje osiedle według projektu studia Domus Sieniawski & Sieniawski.
Ósmy Weekend Architektury w Gdyni pod hasłem Kooperacja Znamy program tegorocznego Weekendu Architektury. Wśród gości m.in. Bolesław Stelmach, Michał Stangel, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski, Małgorzata Kuciewicz, Grzegorz Piątek oraz Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz.
Nagrody Czas Gdyni dla najlepszych realizacji 2017 roku Rada Miasta Gdyni po raz kolejny przyznała nagrody dla najlepszych gdyńskich inwestycji. W kategorii Architektura zwyciężył zespół mieszkalny Rivus autorstwa pracowni MS architect z Sopotu.
Projekt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gdyni Koncepcja Vowie Studio Plus zakłada gruntowną modernizację Szkoły Podstawowej im. Xawerego Czernickiego i dostosowanie jej do nowych potrzeb, zwłaszcza rozwiązania problemu braku miejsc w przedszkolach. Istniejąca sala gimnastyczna zostanie wkomponowana w kompleks nowego budynku szkoły i przedszkola. Całość ma nawiązywać do charakterystycznej dla Gdyni architektury modernistycznej.
Gdyńskie Centrum Filmowe W ramach projektu zrealizowany został nie tylko budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, ale też kolejka na Kamienną Górę i nowa aranżacja placu z trawiastym skwerem. Dzięki temu powstała wielofunkcyjna i bezpretensjonalna miejska przestrzeń – pisze Monika Arczyńska.
Architektura Gdyni: nowa marina według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat Konkurs architektoniczny Polskiego Związku Żeglarskiego na projekt nowej mariny w Gdyni wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat. Do 2016 roku powstanie kompleks o łącznej powierzchni 19 tys. m2