Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura i science fiction. Wykład

Architektura i science fiction. Wykład

O problemie przedstawiania architektury w filmach i literaturze SF, różnych interpretacjach wizji miast przyszłości i istniejących obiektach, które najczęściej grały rolę futurystycznych budowli już w najbliższy poniedziałek opowie w Lublinie profesor Paweł Frelik, wieloletni badacz tematu z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Architektura i science fiction. Wykład

Wizje miast przyszłości prezentowane w filmach i literaturze SF wiele mówią przede wszystkim o czasach, w których dzieła te powstawały. Od wyimaginowanego Metropolis Fritza Langa czy Gotham City z kolejnych części przygód Batmana, po postapokaliptyczne Los Angeles z pokazywanego właśnie w kinach filmu „Blade Runner 2049”, stanowiącego kontynuację kultowego „Łowcy adroidów” Ridleya Scotta. Miasta-maszyny, miasta-więzienia, miasta grzechu i upadku cywilizacji – większość twórców dość pesymistycznie widziała naszą przyszłość. Czy tego typu przedstawienia stanowią ostrzeżenie dla współczesnych projektantów, jacy architekci tworzyli w duchu fantastyki naukowej i jakie realizacje inspirowały najczęściej pisarzy i filmowców – m.in. na te pytania spróbuje odpowiedzieć profesor Paweł Frelik podczas wykładu „Nie tylko Metropolis: architektura i/w/jako science fiction”, który już w najbliższy poniedziałek odbędzie się na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Związki architektury i science fiction to prawdopodobnie jeden z najmniej zbadanych obszarów kultur SF. W literaturze nie brak opisów architektonicznych wizji przyszłości, zaś obrazy futurystycznych miast w kinie czy telewizji są najbardziej oczywistą – ale też w sumie najprostszą – formą przecinania się tych dwu kulturowych obecności. Wykład wyjdzie poza tak wąsko rozumiane związki architektury i SF: przedstawi mniej znane aspekty ich wspólnych peregrynacji w XX wieku oraz naświetli postacie kilku futurystycznych architektów-renegatów, którzy z gatunkiem nic wspólnego nie mieli, a jednocześnie mogą być postrzegani jako na wskroś fantastyczni – czytamy w zapowiedzi.

Paweł Frelik – profesor nadzwyczajny w Instytucie Anglistyki oraz dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS; prowadzi również wykłady i zajęcia z amerykańskiej kultury audiowizualnej w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytet Warszawskiego. Członek zespołów redakcyjnych dwu najważniejszych pism naukowych poświęconych fantastyce naukowej na świecie: „Science Fiction Studies” (USA) i „Extrapolation” (USA/ Wielka Brytania) oraz „Journal of Gaming and Virtual Worlds” (Wielka Brytania). W latach 2013–2014 był prezesem Science Fiction Research Association, największej i najstarszej na świecie organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad SF i pierwszym prezesem i członkiem zarządu spoza Ameryki Północnej w ponad 40-letniej historii organizacji. W 2017 roku prof. Frelik otrzymał Nagrodę im. Thomasa D. Claresona przyznawaną za całokształt działań na rzecz dyscypliny badań nad science fiction. Jest pierwszym laureatem nagrody spoza Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii.

 

„Nie tylko Metropolis: architektura i/w/jako science fiction”,

9 października 2017 roku,  godz. 18.00

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej,

ul. Nabystrzycka 40, aula II (parter)

Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.