Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Izraela na filmie

Architektura Izraela na filmie

Konfrontacja twórczości ojca i syna - wykształconego w Bauhausie architekta Munio Weinrauba, jednego z budowniczych państwa Izrael oraz Amosa Gitai, którego filmy odnoszą się do bliskowschodnich problemów, ideologii i mitów.

fotka z /zdjecia/m5.jpg

8.02 (zamknięcie wystawy) MONACHIUM

Wystawa Architecture and film in Israel prezentuje twórczość Munio Weinraub (1909-1970), autora projektu muzeum Yad Vashem. Wiele z filmów jego syna - filmowca i kronikarza, który równeż kształcił się na architekta, poświęcone są burzliwej historii i społeczno-politycznym konfliktom z Palestyną. W 1978 roku Gitai, tematem dokumentu House, który odniósł międzynarodowy sukces, uczynił okupację i wysiedlenia we wchodnim Jerusalem, zaś w A House in Jerusalem i News from Home, opisuje niespokojną sytuację pomiędzy państwem Izrael a Palestyńczykami. W ponad 40 krytycznych dokumentach i pełnometrażowych fabułach, poruszył złożony problem konfliktu głównie na Bliskim Wschodzie z achitekturą w tle.


Informacje: Pinakothek der Moderne, http://www.pinakothek.de/

fot. Munio Weinraub | Portret © FONDATION MUNIO GITAI, HAIFA
fot. Amos Gitai | Bait (House) | Dokument | Izrael | 1980 | (Portret Amos Gitai`s) © AGAV FILMS | Amos GITAI Archiwa | CINéMATHeQUE FRANçAISE

Autor: Mm
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.