Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura, która reaguje

Architektura, która reaguje

Rozstrzygnięto pierwszą edycję międzynarodowego konkursu ideowego na projekt obiektu, który potrafiłby reagować na zmienne potrzeby społeczne lub oddziaływania środowiska. Głównymi pomysłodawcami przedsięwzięcia są młodzi polscy architekci – Damian i Rafał Przybyłowie, którym do udziału w jury udało się zaprosić takie sławy jak Chris Bosse, współzałożyciel pracowni LAVA z Sydney, Marc Fornes prowadzący w Nowym Jorku studio Theverymany czy też robotyk Guy Hoffman, dyrektor izraelskiego IDC Media Innovation Lab – podsumowuje Piotr Kuczia.

Architektura, która reaguje
Praca nagrodzona pierwszym miejscem. Proj. Calvin Fung, Kanada. Fluid Architecture to koncepcja polegająca nie tylko na zmianie sposobu myślenia o materiale budowlanym (w formie syntetycznego granulatu), ale również na odmiennej definicji roli architekta. Staje się on inicjatorem procesów, które będa kontynuowane przez użytkowników nowej architektury

Architecture that Reacts – pod takim hasłem grupa Laka Architektura zorganizowała w 2015 roku swój pierwszy konkurs o światowym zasięgu. Debiutująca niedawno Laka to inicjatywa zrzeszająca specjalistów z dziedzin architektury, sztuki i inżynierii – interdyscyplinarna platforma stymulująca wymianę pomysłów związanych z przyszłością społeczeństw i rolą architektury w tej sferze (por. także poniżej). Głównymi pomysłodawcami przedsięwzięcia są młodzi polscy architekci – Damian i Rafał Przybyłowie. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu idei obiektu architektonicznego o dowolnej skali, który byłby w stanie reagować na bieżące, zmienne potrzeby społeczne lub oddziaływania środowiska i dynamicznie się do nich przystosowywać. Uczestnikami konkursu mogli być zarówno profesjonalni projektanci, jak i studenci. Inauguracyjna edycja zmobilizowała prawie 200 uczestników z 30 krajów. Na zwycięzców czekały nagrody o łącznej wartości 5000 USD oraz promocja w mediach. Nagrodzone i wyróżnione prace przedstawiane są na pokonkursowych wystawach. Pierwsze odbyły się w styczniu na Politechnice Wrocławskiej oraz w Technoparku w Gliwicach. Połączono je z cyklem ekspozycji pod hasłem Architecture into Virtuality, podczas których wybrane koncepcje prezentowane są w technologii Virtual Reality (także poniżej).

Organizatorom udało pozyskać się renomowanych jurorów, m.in. architektów Chrisa Bosse, współzałożyciela pracowni LAVA z Sydney, Marca Fornesa prowadzącego w Nowym Jorku studio Theverymany, czy też robotyka Guya Hoffmana – dyrektora izraelskiego IDC Media Innovation Lab. Panel sędziowski, w którym również miałem przyjemność zasiadać, składał się z ekspertów w takich dziedzinach, jak właśnie architektura i robotyka, ale też mechanika, cyfrowa fabrykacja i ekologia. Prace miały wysoki poziom. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że całą energię wkładano często w przedstawienie koncepcji, zaniedbując jej sedno. Przełomowych idei było niewiele i pomysły niejednokrotnie się powtarzały (przypadek, duch czasu, czy też wujek Google?). W czołówce – i jest to obserwacja z sędziowania tego, jak i podobnych międzynarodowych konkursów – „lądują” najczęściej uczestnicy, których nazwiska zdradzają azjatyckie korzenie. To z jednej strony indukowany kulturowo owoc ich pracowitości, wspierany z pewnością wzrastającym poziomem szkolnictwa wyższego w krajach azjatyckich, z drugiej względy demograficzne – Azja dysponuje ogromnym potencjałem ludzkim. Trochę szkoda, że krajowa reakcja na Architecture that Reacts okazała się tak słaba – były tylko cztery prace z Polski. Być może to kwestia opłaty konkursowej, którą zagranicą często biorą na siebie uczelnie. Pozostaje nadzieja, że następnym razem – bo w 2016 planowana jest kolejna edycja – uda się zmobilizować więcej polskich projektantów. Laka ma również w planach poszerzenie tematyki konkursów o „architekturę, która uczy”.

Tagi:
Autor: Piotr Kuczia Piotr Kuczia
Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Zapisy na wydarzenia IX Weekendu Architektury w Gdyni Wielu fanów architektury czeka cały rok na to wydarzenie. Weekend Architektury w Gdyni (22-25 sierpnia) to cykliczne wydarzenie skierowane do profesjonalistów, fanów i miłośników architektury, tematyki rozwoju miast czy fotografii architektonicznej. Wystartowały już zapisy online na Archi Spacery oraz Archi Prelekcje oraz Archi Spacery
Spotkanie architektów i konserwatorów zabytków. Zaproszenie na konferencję. W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w dniach 18-19 października odbędzie się sesja konserwatorska. Temat tegorocznej edycji to „Polityka Miejska. Praktyka konserwatorska, a partycypacja społeczna”.
Wirtualna rzeczywistość dla architektów Wszystko wskazuje na to, że znajdujemy się u progu boomu na ogólnodostępną rzeczywistość wirtualną. Już od lat jest ona inspiracją dla ideowych poszukiwań architektów, jednak dopiero od niedawna można się przekonać, jakie możliwości daje w praktyce – relacja Michała Stangla z wystawy Architecture into Virtuality.
Noc Muzeów z architekturą - we Wrocławiu Przedstawiamy wybrane, związane z architekturą wydarzenia wrocławskiej Nocy Muzeów 2012. Zapraszamy już w najbliższy weekend!
Krakowska Noc Muzeów 2012 i architektura Wśród wielu propozycji krakowskich muzeów wybraliśmy kilkanaście wydarzeń związanych z architekturą. Noc Muzeów już w najbliższy weekend – zapraszamy!