Współczesna architektura Małopolski i Śląska, SARP

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej - wystawa plenerowa w Krakowie

2014-04-29 16:21

1 maja w Krakowie otwarta zostanie wystawa plenerowa ukazująca współczesną architekturę Małopolski i Śląska. Okolicznościowa wystawa ukazuje przemiany w architekturze i przestrzeni publicznej województw, które zaszły w ciągu dziesięciu lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej  

W ciągu ostatnich dziesięciu lat na terenie Województwa Małopolskiego oraz Województwa Śląskiego wzniesiono szereg nowych obiektów współczesnej architektury. Większość została sfinansowania z funduszy unijnych oraz środków własnych samorządów, w wyniku konkursów architektonicznych realizowanych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Z okazji dziesięciolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Krakowie otwarta zostanie wystawa plenerowa wystawa „Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej", ukazująca najciekawsze obiekty architektoniczne obydwu województw, zbudowane w ciągu ostatniej dekady. Wśród prezentowanych realizacji znajdą się między innymi m.in. Małopolski Ogród Sztuki (Ingarden & Ewý Architekci), Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach (DDJM), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach (HS99) czy Sąd Okręgowy w Katowicach (Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz). Wystawa jest również wyrazem więzi łączącej Małopolskę i Śląsk, którą odzwierciedla przyjęta przez Prezydenta RP Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020.

Na uroczyste otwarcie wystawy, które odbędzie się w czwartek, 1 maja 2014, o godzinie 18:00 na Rynku Głównym w Krakowie (obok kościoła św. Wojciecha) zapraszają Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Mirosław Sekuła – Marszałek Województwa Śląskiego, Mariusz Ścisło – Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wystawa powstała przy współpracy SARP Oddział Kraków i SARP Oddział Katowice. Organizatorem wystawy na Rynku Głównym w Krakowie jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Współczesna architektura Małopolski i Śląska, SARP

i

Autor: Archiwum Architektury Plakat wystawy „Architektura Małopolski i Śląska. Dziesięć lat Polski w Unii Europejskiej”