Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura spod znaku kooperatywy

Architektura spod znaku kooperatywy

Dlaczego coraz więcej ludzi buduje swoje mieszkania w sposób społecznościowy? Jakie formy przybiera to zjawisko i jaką rolę może w tym kontekście odgrywać architektura? – takie pytania zadają organizatorzy przeglądu międzynarodowej architektury mieszkaniowej spod znaku kooperatywy.

Bigyard
Wielokrotnie nagradzany berliński zespół mieszkaniowy BIGYard, proj. Zanderroth Architekten\Herrburg Landschaftsarchitekten, 2010. Każde z 45 mieszkań jest połączone z ogrodem lub ma własny taras. Mieszkańcy dzielą taras na dachu, letnią kuchnię, saunę oraz apartament gościnny, © fot. Michael Feser/serwis prasowy

We frankfurckim Deutsches Architekturmuseum zaprezentowano 26 realizacji z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Finlandii, ale też Kanady, Japonii, Argentyny i Indonezji. To inwestycje prowadzone oddolnie przez przyszłych lokatorów - spółdzielnie, kooperatywy czy kolektywy budowlane (w języku niemieckim stosuje się tu określenie Baugruppen).

Jak piszą organizatorzy ekspozycji W domu. Budowanie i życie we wspólnotach (At Home. Building and Living in Communities), projekty te stanowią innowacyjną odpowiedź na różne oczekiwania związane ze sposobem życia i zróżnicowany kontekst miejsca. Pokazano również historyczne przykłady tego typu architektury, w tym słynny moskiewski konstruktywistyczny Narkomfin z 1932 roku, w którym przestrzenie prywatne zostały zminimalizowane na rzecz wspólnych, po to, by nieco poluzować spajające tradycyjną rodzinę więzy.

Dziś za potrzebą wspólnotowego tworzenia architektury mieszkaniowej stoją właśnie zmieniająca się struktura rodziny i różnorodne, elastyczne style życia. Ale też coś w rodzaju "ruchu retro", za sprawą którego coraz bardziej doceniane są takie wartości, jak wzajemna troska i społeczne więzi.

Na wystawie przedstawiono także możliwości ekonomiczne i prawne budowy tego typu zespołów mieszkalnych. Częścią szerszego projektu pilotażowego Building and Living in Communities, wpisującego się w niemiecką Narodową Politykę Rozwoju Miast (Nationalen Stadtentwicklungspolitik), ma być stworzenie w regionie metropolitalnym Frankfurt Rhine Main pokazowego osiedla przyczyniającego się do rozwiązania problemów przestrzennych i społecznych konurbacji.

Wystawie w DAM towarzyszy obszerny niemiecko-angielski katalog (Bauen und Wohnen in Gemeinschaft / Building and Living in Communities, red. Annette Becker, Laura Kienbaum, Kristien Ring, Peter Cachola Schmal, Birkhäuser 2015).

„A-m” oddolne berlińskie inicjatywy mieszkaniowe prezentowała w nr 5/2013, w artykule-rozmowie Selfmade City – zrób sobie miasto! O ich pozytywnym oddziaływaniu na miejską strukturę mówiła Kristien Ring, autorka książki Selfmade City.

At Home. Building and Living in Communities, Deutsches Architekturmuseum (DAM), Frankfurt nad Menem, do 28 lutego 2016 roku

Architektoniczna Noc Muzeów w Łodzi Do 15 maja w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę Jakub Wujek. Architekt. W Noc Muzeów po ekspozycji oprowadzać będzie jej kurator architekt Andrzej Owczarek. Zaplanowano również dyskusję wokół napisanej w latach 80. przez Jakuba Wujka książki Mity i utopie architektury XX wieku.
Suomi Seven. Współczesna architektura Finlandii w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie Od 6 września w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie będzie można oglądać wystawę współczesnej architektury Finlandii. Na czym polega międzynarodowy sukces młodych fińskich projektantów?
Architektura zrównoważona i zaangażowana społecznie: wystawa „Think global, build social!” W Wiedeńskim Centrum Architektury trwa wystawa „Think global, build social!” ukazująca przykłady dobrych praktyk we współczesnej architekturze. Dobrych, czyli takich, które polegają na zrównoważonym rozwoju, społecznym zaangażowaniu i odpowiedzialności architekta
Biennale Architektury w Wenecji 2014. Opis koncepcji nagrodzonej w konkursie na projekt wystawy Laureatami konkursu na projekt wystawy, która prezentowana będzie w Pawilonie Polskim na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji są kuratorzy z Instytutu Architektury. Przedstawiamy nagrodzoną koncepcję
Biennale Architektury w Wenecji 2014: wyniki konkursu na projekt wystawy Znamy autorów kuratorskiego projektu ekspozycji, która prezentowana będzie w Pawilonie Polskim na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Nagrodzony projekt przygotowali: Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski oraz Jakub Woynarowski – autor artystycznego opracowania projektu
Każdy ma prawo do dźwięku. Wyniki konkursu na projekt wystawy w Pawilonie Polskim Na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji „Common Ground” Polskę reprezentować będzie praca artystki Katarzyny Krakowiak