Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura w walce ze zmianami klimatu

Architektura w walce ze zmianami klimatu

Do 18 grudnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu”. Partnerem ekspozycji jest Rada Architektów Europy, a my objęliśmy ją patronatem medialnym.

Architektura w walce ze zmianami klimatu

Według szacunków w ciągu następnych 40 lat na Ziemi powstanie 230 miliardów metrów kwadratowych terenów zabudowanych – to tak jakby co tydzień pojawiało się kolejne miasto wielkości Paryża. Ponadto na terenie Unii Europejskiej budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii i 36% emisji CO2, a aż 97,5% z nich nie spełnia kryteriów efektywności energetycznej. Czy architektura i sposób planowania przestrzennego muszą generować negatywne zmiany klimatyczne?

Czytaj też: Woda, zieleń, miasto: jak robią to Holendrzy? |

Ekspozycja „20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu” bazuje na przykładach zrównoważonego budownictwa w Europie. W każdym projekcie architekci już na etapie projektowania znajdują równowagę między licznymi, często sprzecznymi ze sobą, wytycznymi dotyczącymi architektury przyjaznej środowisku. Tworzą zdrowe, funkcjonalne, a zarazem piękne budynki. Ich zadaniem jest projektowanie zabudowy dostosowanej do warunków klimatycznych, odpornej na ekstremalne zjawiska pogodowe, a jednocześnie wprowadzającej nową jakość i wartość w środowiska miejskie oraz wspierającej dobrostan ludzi. W ramach towarzyszącego wystawie programu zaplanowano m.in. dyskusję z udziałem Joanny Krukowskiej, Bartosza Macikowskiego i Macieja Gwóździa, którą już 17 listopada poprowadzi Łukasz Harat oraz wykład aktywistki i ekspertki ds. mieszkaniowych Joanny Erbel. Więcej informacji na stronie: gdyniadesigndays.eu.

Wystawa „20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu”
Kiedy:
17 listopada – 18 grudnia 2022 roku
Gdzie: PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

Dziedzictwo kulturowe wobec zmian klimatycznych: konferencja Katedra Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa zapraszają do udziału w drugiej edycj konferencji hydrologicznej „Dziedzictwo kulturowe wobec zmian klimatycznych. Problemy hydrologiczne zabytków archeologicznych i terenów zieleni”.
Ślad wodny a zmiany klimatu Niemal każda nasza aktywność pozostawia po sobie ślad. W kontekście środowiska najczęściej mowa o „śladzie węglowym”, jednak nie mniej istotny jest „ślad wodny”. Czym jest i jak go ograniczyć? Odpowiedzi udzielają eksperci Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Trzecia część raportu IPCC z udziałem badaczy z UW Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) przedstawił kolejną część szóstego raportu o klimacie Ziemi. Jego współautorem jest dr Jan Witajewski-Baltvilks, kierownik Warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej UW.
Raport IPCC: Zmiany klimatu 2021 Dostępny jest już najnowszy raport IPCC opracowany przez naukowców działającego przy ONZ Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Jesteśmy o krok od przegrzania planety, czyli punktu, po którym walczenie ze zmianami stanie się niemożliwe – alarmują autorzy.
Architektura Kryzysu Klimatycznego: dyskusja on-line Kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP zaprasza na dyskusję Eko-aktywna przestrzeń miejska.
Koronawirus a klimat: wpływ pandemii koronawirusa na środowisko Jaki wpływ wywiera koronawirus na klimat? Czy pandemia przyczyni się do większego zużycia energii? A może poprawy jakości powietrza? Czy grozi nam rekordowa produkcja odpadów z plastiku? Siedem pytań do dr. Krystiana Szczepańskiego, dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.