Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura XXL 2020: rozmowa z Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci

Architektura XXL 2020: rozmowa z Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Aleksandra Bednarskiego i Mariusza Komrausa z pracowni SLAS Architekci , autorów Strefy Aktywności w Chorzowie.

Architektura XXL 2020: rozmowa z Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci

Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garnizonu wojskowego i jest pierwszym krokiem włączania przestrzeni kampusu uniwersyteckiego w tkankę miejską Chorzowa.

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na wywiad z autorami tej realizacji –Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z biura SLAS Architekci oraz prezentację przestrzeni w ramach cyklu Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL. W programie także rozmowa o innych projektach pracowni i jej planach na przyszłość.

Założeniem projektu było stworzenie wspólnej, pozbawionej barier platformy, gdzie poszczególne funkcje mieszają się ze sobą. Różnorodność atrakcji miała wzmacniać interakcje pomiędzy różnymi grupami użytkowników. Jak mówią architekci, rozwiązanie architektoniczne skweru to wyraz sprzeciwu wobec schematycznie zagrodzonych płotem stref fitness czy placom zabaw z naiwnymi formalnie i kolorystycznie urządzeniami. Wybrano surowe materiały wykończeniowe, takie jak beton, stal czy drewno. Dopełnieniem prostych brył jest duże zróżnicowanie kolorystyczne, fakturowe i zapachowe zaproponowanej zieleni, a także nawierzchni sportowych.

Choć w przestrzeni skweru nie brakuje betonu, architekci nie zapomnieli o kwestiach zrównoważonego projektowania. Znajdziemy tu rozwiązania sprzyjające walce obszarów miejskich ze skutkami zmian klimatycznych. Należą do nich specjalne nawierzchnie przepuszczające wodę oraz wysypane korą.

Spotkanie z Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem
Kiedy:
8 grudnia, godz. 11.00
Gdzie: transmisja na kanale Sztuki-Architektury na YouTube, FB i LinkedIn.

Strefa Aktywności / Chorzów
Strefa Aktywności / Chorzów Wielofunkcyjna strefa rekreacyjna to przykład działań prowadzących do integracji przestrzeni kampusu uniwersyteckiego z miastem. O nowej realizacji biura SLAS architekci pisze Justyna Swoszowska.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.