Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Zagrzebia w latach 1850-1918 – wykład

Architektura Zagrzebia w latach 1850-1918 – wykład

Pracownia Obszaru Postjugosłowiańskiego na Uniwersytecie Warszawskim zaprasza na wykład profesora Dragana Damjanovicia, wybitnego znawcy architektury okresu habsburskiego.

Architektura Zagrzebia w latach 1850-1918 – wykład

Zagrzeb to stolica i największe miasto Chorwacji. Położony jest w jej centralnej kontynentalnej części, na południowych zboczach pasma Medvednicy i na brzegach Sawy. Profesor Dragan Damjanović z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu w Zagrzebiu wygłosi wykład poświęcony architekturze i urbanistyce Zagrzebia w latach 1850-1918. Dragan Damjanović jest wybitnym historykiem architektury i urbanistyki. Zajmuje się głównie okresem habsburskim, historyzmem na obszarze Chorwacji oraz powiązaniami zawodowymi i przepływami idei w obrębie monarchii habsburskiej w dziedzinie architektury i urbanistyki. Jest to jedno z wydarzeń organizowanych przez Pracownię Obszaru Postjugosłowiańskiego Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim, a odbędzie się 25 marca 2019 roku o godz. 12:00 w Instytucie Historii PAN.

Więcej informacji tu.

Współczesna architektura Chorwacji Książka Landscapes of Transition. An Optimistic Decade of Croatian Architectural Culture, pod redakcją Hansa Ibelingsa i Krunoslava Ivanišina ma być – w intencji jej twórców – rodzajem mapy chorwackiej architektury ostatniej dekady.
Wieża Skrivanat w Pag, Chorwacja Intencją architektów było stworzenie nowego punktu widokowego na kulturalnej mapie miasta. Na uwagę zasługuje fakt, iż renowacja zabytkowej, 14-metrowej wieży pozostaje pod silnym wpływem dziedzictwa - tworzenia paszkiej koronki i produkcji soli