Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Zawodzia z nagrodą w Lizbonie

Architektura Zawodzia z nagrodą w Lizbonie

Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” opowiadający o słynnych piramidach projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty zdobył Nagrodę dla Nowych Talentów na Arquiteturas Film Festival Lisboa. Dokument jest już dostępny na platformie TVP VoD.

Architektura Zawodzia z nagrodą w Lizbonie

Festiwal filmowy Arquiteturas w Lizbonie organizowany jest od 2013 roku przez grupę pasjonatów skupionych wokół międzynarodowej platformy badawczej DYMA (do you mean Architecture). Towarzyszą mu spotkania, prezentacje i wystawy. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: najlepszy film, najlepszy krótkometrażowy film fabularny, najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, najlepszy film krótkometrażowy – dzieło eksperymentalne. Jest również Nagroda dla Nowych Talentów i Nagroda Publiczności.

W tegorocznej edycji statuetkę w kategorii Nowe Talenty zdobyła rodzima produkcja „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” w reżyserii Ewy Trzcionki. Jury zwróciło uwagę, że to film dojrzały, który objaśnia nam przestrzeń, jej zabudowę, historię, zachodzące w niej procesy oraz ukazuje jej piękno. Film, który opowiada o strategiach tworzenia architektury i o tym, jak budowle mogą współgrać z otaczającym je krajobrazem w sposób wręcz poetycki.

Uzdrowiskowe miasto, budowane od 1967 roku i właściwie nigdy nieukończone, zajęło 200 hektarów na zboczu Równicy w Ustroniu Zawodziu. Powstały tam m.in. szpital reumatologiczny, sanatorium na 800 osób, zakład przyrodoleczniczy, dom zdrojowy, a nad brzegiem Wisły park sportowy. Z 26 planowanych domów leczniczo-rehabilitacyjnych (każdy na 200 osób) – słynnych „piramid” – udało się zrealizować 17. W sumie w całym kompleksie mogło leczyć się i odpoczywać równocześnie 7 tys. osób. Jak pisali w 1972 roku na łamach „Architektury” projektanci Zawodzia, wieloplanowy układ „zlepiających się” obiektów centralnych przeciwstawiono rozciągniętemu układowi domów rehabilitacyjnych o formach robiących wrażenie luźno rzuconych „skał”, leżących wśród lasów i zboczy gór.

Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” dostępny jest na platformie TVP VoD pod linkiem https://vod.tvp.pl/video/uzdrowisko-architektura-zawodzia,uzdrowisko-architekturazawodzia,37495314, a już w sierpniowym wydaniu „Architektury-murator” w cyklu Rody architektów rozmowa z przedstawicielami trzech pokoleń rodziny Frantów: Aleksandrem, Piotrem i Anną oraz Maciejem.

Uzdrowisko. Architektura Zawodzia

Reżyseria: Ewa Trzcionka

Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka

Montaż: Kamil Śliwka

Producent: Mateusz Bielesz, Jan Sztefek / Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim

Producent wykonawczy: Kamil Śliwka www.vimeo.com/kamilsliwka

Światło/dźwięk: Piotr Gburek

Fotosy: Mariusz Gruszka

Ujęcia lotnicze: Kamil Śliwka, Jakub Pacut

Grafika/napisy: Bartłomiej Witkowski

Ilustracja: Marcin Wolski

Mecenat: Miasto Ustroń

Sponsorzy: Uzdrowisko Ustroń, Fakro, Kubala, Blachy Pruszyński, Extral Aluminium, Sląskie. Pozytywna energia, Dwór Skibówka, Karczma Wrzos

Główny patron medialny: Design Alive

Patroni medialni: „Architektura-murator”, „Dziennik Zachodni”

Patroni Honorowi: Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Rektor Politechniki Krakowskiej

Galeria Architektury SARP: Gwiazdy i kukurydze Galeria Architektury SARP w Katowicach zaprasza na wystawę twórczości Henryka B. Buszko, współtwórcy – wraz z Aleksandrem Frantą – tak ważnych realizacji współczesnej architektury Polski, jak osiedla Tysiąclecia (nazywane kukurydzami) i Roździeńskiego (tzw. gwiazdy) w Katowicach i sanatorium w Ustroniu Zawodziu (piramidy).
Współczesna architektura Śląska i jej twórcy Benefis Henryka Buszko w Bibliotece Śląskiej w Katowicach rozpoczyna projekt Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety. Na spotkanie zaprasza katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).