Architektura zrównoważona i zaangażowana społecznie: wystawa „Think global, build social!”
W Wiedeńskim Centrum Architektury trwa wystawa „Think global, build social!” ukazująca przykłady dobrych praktyk we współczesnej architekturze. Dobrych, czyli takich, które polegają na zrównoważonym rozwoju, społecznym zaangażowaniu i odpowiedzialności architekta
Chociaż do popularnych mediów przedostają się zazwyczaj jedynie głośne projekty sygnowane najbardziej znanymi nazwiskami, architektura to nie tylko wyrafinowany dizajn dla wielkich koncernów i grupy najlepiej sytuowanych. Potwierdzeniem uznania dla architektury kierującej się odwrotnymi założeniami na arenie międzynarodowej, było niedawne przyznanie nagrody Pritzkera Shigeru Banowi. Trwająca w Wiedeńskim Centrum Architektury wystawa „Think global, build social!” pokazuje wcale nierzadkie we współczesnej architekturze przykłady postaw społecznego zaangażowania i odpowiedzialności projektantów.
Wybrane przez kuratora wystawy Anrdreasa Lepika różnego rodzaju realizacje (szkoły, przestrzenie publiczne, budynki mieszkalne), powstały z poszanowaniem lokalnych tradycji i przy współudziale przyszłych użytkowników. Wszystkie z prezentowanych obiektów zbudowano w przeciągu ostatnich dziesięciu lat, a efekty ich działania są wciąż odczuwalne dla lokalnej społeczności. Pomimo dużej różnorodności postaw i rozwiązań, w prezentowanych projektach można wskazać również szereg podobieństw - wszystkie powstały przy użyciu minimalnych nakładów finansowych i wszystkie obejmują kierunek odwrotny od starchitektury, zwracając się ku społecznym wyzwaniom ery globalizacji. Ekspozycję uzupełniają projekty austriackich studentów architektury oraz pracowni realizujących zasady zrównoważonej, zaangażowanej architektury w Afryce, lecz również lokalnie w Wiedniu.
Wystawa „Think global, build social!” została przygotowana wspólnie przez Wiedeńskie Centrum Architektury oraz Niemieckie Muzeum Architektury we Frankfurcie (DAM).
Obejrzyj film z wystawy z komentarzem kuratorów Sonji Pisarik oraz Andresa Lepika (w języku niemieckim):
Laureatem tegorocznej Nagrody Pritzkera został japoński architekt Shigeru Ban. Doceniono nie tylko jego eleganckie projekty dla klientów prywatnych, lecz przede wszystkim wieloletnie zaangażowanie społeczne na rzecz ofiar katastrof i kataklizmów w różnych zakątkach świata
Architektura zrównoważona zakorzenia się w powszechnej świadomości. Wychodzi ze strefy ryzyka, eksperymentowania, opiera na doświadczeniu – pisze Dariusz Śmiechowski.
Duński Instytut Kultury w Polsce zaprasza na otwarcie wystawy „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Wernisaż poprzedzi dyskusja z udziałem Flemminga Svendsena z pracowni CEBRA oraz Rasmusa Kierkegaarda z biura Schmidt Hammer Lassen.
Architecture of Necessity to międzynarodowe triennale architektury zrównoważonej i służącej potrzebom społecznym. Właśnie rozpoczął się konkurs projektów, które zostaną zaprezentowane w przyszłym roku podczas wystawy w szwedzkim Virserum.
Za nami szósta edycja PLGBC Green Building Symposium, konferencji poświęconej zrównoważonej architekturze. Na zakończenie spotkania uhonorowano najlepsze polskie obiekty, zrealizowane z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań dla ekologicznego budownictwa.
Przypominamy ubiegłorocznych zwycięzców konkursu architektonicznego Fundacji Jacques’a Rougerie dla młodych projektantów i zachęcamy do licznego udziału indywidualnych architektów i zespoły z Polski. Rejestracja trwa do 27 maja 2014
Konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie skierowany jest przede wszystkim do młodych architektów, projektantów i inżynierów. Celem jest zachęta do tworzenia odważnych rozwiązań współczesnych problemów z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju