Architektura MuratorWydarzeniaARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

Mapa warszawskiej architektury lat 90.

Architektura lat 90. wciąż rodzi skrajne emocje: od okrzyków, by wyburzyć wszystko o transformacyjnym rodowodzie po apele o wpisywanie ówczesnych realizacji do rejestru zabytków. Połyskujące błękitnym szkłem refleksyjnym biurowce czy jagodowo-pistacjowe kamienice o spadzistych dachach postrzegane są przez pryzmat architektonicznego kuriozum, makabrył śmiesznych i strasznych jednocześnie. Historie kryjące się za budynkami, tłumaczące ich formy, często pozostają nieodkryte.

Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla |
Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie |
Architektura postmodernizmu 50 lat na fali. Kalendarium przełomowych wydarzeń w historii postmodernizmu |


Ta sytuacja starają się zmienić twórcy wirtualnej mapy warszawskiej architektury lat 90. Badaczki Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w transformacyjnej dekadzie. Każdemu z budynków towarzyszą informacje o projektantach, dacie powstania czy inwestorze oraz zdjęcia. Mapę można filtrować poprzez wybór dzielnicy, typu budynku, jego stanu zachowania, a także podążyć szlakiem kilku tematycznych spacerów. Na stronie pojawią się również artykuły popularyzujące wiedzę o architekturze tamtych czasów. Za identyfikację wizualną projektu odpowiada Adam Kosik.

ARCHIwum Warszawy lat 90.

Zależy nam na tworzeniu przestrzeni do dyskusji o młodym i trudnym dziedzictwie. Działamy nie po to, by przekonywać, że lata 90. to skarbiec samych architektonicznych arcydzieł, ale by wyposażać w narzędzia, dzięki którym „złożona i sprzeczna” transformacyjna dekada stanie się choć trochę bardziej zrozumiała. Wydaje nam się to ważne, bo wiele z tych budynków bezpowrotnie znika z przestrzeni Warszawy. To ostatni  moment, by dobrze się im przyjrzeć – mówi Aleksandra Stępień-Dąbrowska. Mapa to nie jedyne, co przygotowali jej autorzy. W ramach ARCHIwum Warszawy lat 90. od sierpnia obecni są na Facebooku i Instagramie, organizują też spacery i wykłady. Najbliższy już 17 października.

Chcemy jak najszerzej uspołecznić nasz projekt. Dlatego zbieramy wspomnienia z tamtego okresu, a także zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć mapę – zasugerować obiekt lub pomóc nam zweryfikować udostępnione informacje – zaprasza Stępień-Dąbrowska. Mapa dostępna jest na stronie: archiwumlat90.pl

Projekt „Mapa warszawskiej architektury lat 90.” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Projekt realizowany jest dzięki zasobom stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim.

Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: podpowiadamy, co można zgłosić Do 6 lutego można przesyłać zgłoszenia do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2021 roku.
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.
W Warszawie powstanie kolejny most dla pieszych i rowerzystów Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił zamówienie na projekt mostu w Porcie Czerniakowskim, który służyć ma pieszym i rowerzystom. Oferty można składać do 31 stycznia.
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów Coraz bliżej oddania kolejnych stacji II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstają według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński.
ZODIAK – od idei po realizację: Wacławek, Mostafa, Happach, Olszewski, Kalatowie, Saloni-Sadowska, Sawicki O tym, dlaczego w ogóle powstał Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK, jak do tego doszło i czemu budynek ma służyć opowiadają Jakub Wacławek, Marcin Mostafa, Marlena Happach, Michał Olszewski, Eliza i Szymon Kalatowie, Maria Saloni-Sadowska i Piotr Sawicki.
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.