Architektura MuratorWydarzeniaARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

Mapa warszawskiej architektury lat 90.

Architektura lat 90. wciąż rodzi skrajne emocje: od okrzyków, by wyburzyć wszystko o transformacyjnym rodowodzie po apele o wpisywanie ówczesnych realizacji do rejestru zabytków. Połyskujące błękitnym szkłem refleksyjnym biurowce czy jagodowo-pistacjowe kamienice o spadzistych dachach postrzegane są przez pryzmat architektonicznego kuriozum, makabrył śmiesznych i strasznych jednocześnie. Historie kryjące się za budynkami, tłumaczące ich formy, często pozostają nieodkryte.

Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla |
Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie |
Architektura postmodernizmu 50 lat na fali. Kalendarium przełomowych wydarzeń w historii postmodernizmu |


Ta sytuacja starają się zmienić twórcy wirtualnej mapy warszawskiej architektury lat 90. Badaczki Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w transformacyjnej dekadzie. Każdemu z budynków towarzyszą informacje o projektantach, dacie powstania czy inwestorze oraz zdjęcia. Mapę można filtrować poprzez wybór dzielnicy, typu budynku, jego stanu zachowania, a także podążyć szlakiem kilku tematycznych spacerów. Na stronie pojawią się również artykuły popularyzujące wiedzę o architekturze tamtych czasów. Za identyfikację wizualną projektu odpowiada Adam Kosik.

ARCHIwum Warszawy lat 90.

Zależy nam na tworzeniu przestrzeni do dyskusji o młodym i trudnym dziedzictwie. Działamy nie po to, by przekonywać, że lata 90. to skarbiec samych architektonicznych arcydzieł, ale by wyposażać w narzędzia, dzięki którym „złożona i sprzeczna” transformacyjna dekada stanie się choć trochę bardziej zrozumiała. Wydaje nam się to ważne, bo wiele z tych budynków bezpowrotnie znika z przestrzeni Warszawy. To ostatni  moment, by dobrze się im przyjrzeć – mówi Aleksandra Stępień-Dąbrowska. Mapa to nie jedyne, co przygotowali jej autorzy. W ramach ARCHIwum Warszawy lat 90. od sierpnia obecni są na Facebooku i Instagramie, organizują też spacery i wykłady. Najbliższy już 17 października.

Chcemy jak najszerzej uspołecznić nasz projekt. Dlatego zbieramy wspomnienia z tamtego okresu, a także zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć mapę – zasugerować obiekt lub pomóc nam zweryfikować udostępnione informacje – zaprasza Stępień-Dąbrowska. Mapa dostępna jest na stronie: archiwumlat90.pl

Projekt „Mapa warszawskiej architektury lat 90.” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Projekt realizowany jest dzięki zasobom stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim.

Tagi:
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Plac Piłsudskiego: miejsce niezgody Pojawiające się od blisko 100 lat plany zagospodarowania warszawskiego placu Piłsudskiego (kiedyś zwanego też Saskim i Zwycięstwa) oraz nadania mu właściwej oprawy architektonicznej rozpalają emocje kolejnych pokoleń Polaków. W związku z ogłoszonym w lipcu rządowym planem odbudowy pałacu Saskiego przypominamy prawie stuletnią historię planowania tego ważnego miejsca, w tym artykuł z „Architektury” nr 4/5/1966, który przeczytać można w wydaniu cyfrowym.
MSN / Warszawa Decyzja o wykorzystaniu białego betonu architektonicznego na elewacjach spowodowała, że wszystkie poszczególne etapy związane z technologią i realizacją obiektu wymagały innego podejścia niż na typowej budowie. O realizacji siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie według projektu biura Thomas Phifer and Partners piszą Mikołaj Mundzik i Krzysztof Kuniczuk.
Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak W miejscu dawnych browarów projektantom z pracowni JEMS Architekci udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – o nowej realizacji Jemsów piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej w Warszawie Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej 29 w Warszawie w większym zakresie stanowi projekt interesujący społecznie niż architektonicznie. O realizacji biura Sawa-tech pisze Jerzy S. Majewski.
Hotel Nobu / Warszawa Luksusowy hotel trafnie wpisuje się w otoczenie, respektując jego lokalność i oferując nowe wartości ze szczyptą kosmopolityzmu – o nowej realizacji pracowni medusa group pisze Krzysztof Mycielski.