Architektura MuratorWydarzeniaARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

Mapa warszawskiej architektury lat 90.

Architektura lat 90. wciąż rodzi skrajne emocje: od okrzyków, by wyburzyć wszystko o transformacyjnym rodowodzie po apele o wpisywanie ówczesnych realizacji do rejestru zabytków. Połyskujące błękitnym szkłem refleksyjnym biurowce czy jagodowo-pistacjowe kamienice o spadzistych dachach postrzegane są przez pryzmat architektonicznego kuriozum, makabrył śmiesznych i strasznych jednocześnie. Historie kryjące się za budynkami, tłumaczące ich formy, często pozostają nieodkryte.

Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla |
Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie |
Architektura postmodernizmu 50 lat na fali. Kalendarium przełomowych wydarzeń w historii postmodernizmu |


Ta sytuacja starają się zmienić twórcy wirtualnej mapy warszawskiej architektury lat 90. Badaczki Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w transformacyjnej dekadzie. Każdemu z budynków towarzyszą informacje o projektantach, dacie powstania czy inwestorze oraz zdjęcia. Mapę można filtrować poprzez wybór dzielnicy, typu budynku, jego stanu zachowania, a także podążyć szlakiem kilku tematycznych spacerów. Na stronie pojawią się również artykuły popularyzujące wiedzę o architekturze tamtych czasów. Za identyfikację wizualną projektu odpowiada Adam Kosik.

ARCHIwum Warszawy lat 90.

Zależy nam na tworzeniu przestrzeni do dyskusji o młodym i trudnym dziedzictwie. Działamy nie po to, by przekonywać, że lata 90. to skarbiec samych architektonicznych arcydzieł, ale by wyposażać w narzędzia, dzięki którym „złożona i sprzeczna” transformacyjna dekada stanie się choć trochę bardziej zrozumiała. Wydaje nam się to ważne, bo wiele z tych budynków bezpowrotnie znika z przestrzeni Warszawy. To ostatni  moment, by dobrze się im przyjrzeć – mówi Aleksandra Stępień-Dąbrowska. Mapa to nie jedyne, co przygotowali jej autorzy. W ramach ARCHIwum Warszawy lat 90. od sierpnia obecni są na Facebooku i Instagramie, organizują też spacery i wykłady. Najbliższy już 17 października.

Chcemy jak najszerzej uspołecznić nasz projekt. Dlatego zbieramy wspomnienia z tamtego okresu, a także zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć mapę – zasugerować obiekt lub pomóc nam zweryfikować udostępnione informacje – zaprasza Stępień-Dąbrowska. Mapa dostępna jest na stronie: archiwumlat90.pl

Projekt „Mapa warszawskiej architektury lat 90.” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Projekt realizowany jest dzięki zasobom stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim.

Tagi:
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.