Architektura MuratorWydarzeniaARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

Mapa warszawskiej architektury lat 90.

Architektura lat 90. wciąż rodzi skrajne emocje: od okrzyków, by wyburzyć wszystko o transformacyjnym rodowodzie po apele o wpisywanie ówczesnych realizacji do rejestru zabytków. Połyskujące błękitnym szkłem refleksyjnym biurowce czy jagodowo-pistacjowe kamienice o spadzistych dachach postrzegane są przez pryzmat architektonicznego kuriozum, makabrył śmiesznych i strasznych jednocześnie. Historie kryjące się za budynkami, tłumaczące ich formy, często pozostają nieodkryte.

Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla |
Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie |
Architektura postmodernizmu 50 lat na fali. Kalendarium przełomowych wydarzeń w historii postmodernizmu |


Ta sytuacja starają się zmienić twórcy wirtualnej mapy warszawskiej architektury lat 90. Badaczki Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w transformacyjnej dekadzie. Każdemu z budynków towarzyszą informacje o projektantach, dacie powstania czy inwestorze oraz zdjęcia. Mapę można filtrować poprzez wybór dzielnicy, typu budynku, jego stanu zachowania, a także podążyć szlakiem kilku tematycznych spacerów. Na stronie pojawią się również artykuły popularyzujące wiedzę o architekturze tamtych czasów. Za identyfikację wizualną projektu odpowiada Adam Kosik.

ARCHIwum Warszawy lat 90.

Zależy nam na tworzeniu przestrzeni do dyskusji o młodym i trudnym dziedzictwie. Działamy nie po to, by przekonywać, że lata 90. to skarbiec samych architektonicznych arcydzieł, ale by wyposażać w narzędzia, dzięki którym „złożona i sprzeczna” transformacyjna dekada stanie się choć trochę bardziej zrozumiała. Wydaje nam się to ważne, bo wiele z tych budynków bezpowrotnie znika z przestrzeni Warszawy. To ostatni  moment, by dobrze się im przyjrzeć – mówi Aleksandra Stępień-Dąbrowska. Mapa to nie jedyne, co przygotowali jej autorzy. W ramach ARCHIwum Warszawy lat 90. od sierpnia obecni są na Facebooku i Instagramie, organizują też spacery i wykłady. Najbliższy już 17 października.

Chcemy jak najszerzej uspołecznić nasz projekt. Dlatego zbieramy wspomnienia z tamtego okresu, a także zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć mapę – zasugerować obiekt lub pomóc nam zweryfikować udostępnione informacje – zaprasza Stępień-Dąbrowska. Mapa dostępna jest na stronie: archiwumlat90.pl

Projekt „Mapa warszawskiej architektury lat 90.” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Projekt realizowany jest dzięki zasobom stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim.

Tagi:
Zielona Warszawa: spacerem po parkach, nabrzeżach Wisły i ogródkach działkowych Tereny zielone zajmują 25% powierzchni stolicy, a turyści zwracają uwagę, że jesteśmy wyjątkową pod tym względem metropolią. Nakładem Domu Spotkań z Historią ukazał się właśnie alternatywny przewodnik „Zielona Warszawa”. Autorka publikacji, Agnieszka Kowalska, zabiera nas w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowców, zagląda na podwórka i balkony.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.
Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.
Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN Pomału dobiega końca budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 5 lipca na szczycie gmachu zawisła wiecha. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Pierwszych gości MSN przyjmie wiosną 2024 roku.