ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

i

Autor: Archiwum Architektury

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90.

2021-10-14 13:10

Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.

Mapa warszawskiej architektury lat 90.

Architektura lat 90. wciąż rodzi skrajne emocje: od okrzyków, by wyburzyć wszystko o transformacyjnym rodowodzie po apele o wpisywanie ówczesnych realizacji do rejestru zabytków. Połyskujące błękitnym szkłem refleksyjnym biurowce czy jagodowo-pistacjowe kamienice o spadzistych dachach postrzegane są przez pryzmat architektonicznego kuriozum, makabrył śmiesznych i strasznych jednocześnie. Historie kryjące się za budynkami, tłumaczące ich formy, często pozostają nieodkryte.

Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla |• Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie |• Architektura postmodernizmu 50 lat na fali. Kalendarium przełomowych wydarzeń w historii postmodernizmu |Ta sytuacja starają się zmienić twórcy wirtualnej mapy warszawskiej architektury lat 90. Badaczki Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w transformacyjnej dekadzie. Każdemu z budynków towarzyszą informacje o projektantach, dacie powstania czy inwestorze oraz zdjęcia. Mapę można filtrować poprzez wybór dzielnicy, typu budynku, jego stanu zachowania, a także podążyć szlakiem kilku tematycznych spacerów. Na stronie pojawią się również artykuły popularyzujące wiedzę o architekturze tamtych czasów. Za identyfikację wizualną projektu odpowiada Adam Kosik.

ARCHIwum Warszawy lat 90.

Zależy nam na tworzeniu przestrzeni do dyskusji o młodym i trudnym dziedzictwie. Działamy nie po to, by przekonywać, że lata 90. to skarbiec samych architektonicznych arcydzieł, ale by wyposażać w narzędzia, dzięki którym „złożona i sprzeczna” transformacyjna dekada stanie się choć trochę bardziej zrozumiała. Wydaje nam się to ważne, bo wiele z tych budynków bezpowrotnie znika z przestrzeni Warszawy. To ostatni  moment, by dobrze się im przyjrzeć – mówi Aleksandra Stępień-Dąbrowska. Mapa to nie jedyne, co przygotowali jej autorzy. W ramach ARCHIwum Warszawy lat 90. od sierpnia obecni są na Facebooku i Instagramie, organizują też spacery i wykłady. Najbliższy już 17 października.Chcemy jak najszerzej uspołecznić nasz projekt. Dlatego zbieramy wspomnienia z tamtego okresu, a także zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć mapę – zasugerować obiekt lub pomóc nam zweryfikować udostępnione informacje – zaprasza Stępień-Dąbrowska. Mapa dostępna jest na stronie: archiwumlat90.pl.  Projekt „Mapa warszawskiej architektury lat 90.” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Projekt realizowany jest dzięki zasobom stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ