Architektura Muratorarchitektura25Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie

Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie

Seminarium Duchowne w Krakowie to kwintesencja postmodenizmu w najlepszym architektonicznym wydaniu. Architektura urzekająca w latach osiemdziesiątych, gdy powstała, dziś przez swą unikalność uwodzi jeszcze mocniej.

Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie
Dziedziniec domu profesorów i kleryków; nad nim górują Świątynia Wschodu i Świątynia Zachodu. Fot. Marcin Czechowicz
Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży ZmartwychwstańcówKraków, ul. Ks. Pawlickiego/Zielna
Zapis idei „Drogi Czterech Bram”architekt Dariusz Kozłowski
Autorzyarchitekci Dariusz Kozłowski, Wacław Stefański, Maria Misiągiewicz
Współpracaarchitekci Marek Piotrowski, Marek Chmielek, Wiesław Grzechnik
Architektura wnętrzarchitekci Dariusz Kozłowski, Maria Misiągiewicz
KonstrukcjaTadeusz Matejko, Stanisław Karczmarczyk
InwestorZgromadzenie Księży Zmartwychwstańców
Powierzchnia terenu38000.0 m²
Powierzchnia całkowita28000.0 m²
Kubatura ok. 95 000³
Projekt1984-1988
Data realizacji (początek)1985
Data realizacji (koniec)1993

Nie ma we współczesnej Polsce drugiego obiektu o tak wyrazistej symbolice. Kwintesencja postmodernizmu w najlepszym architektonicznym wydaniu. Architektura urzekająca w latach osiemdziesiątych, gdy powstawała, dziś, przez swą unikalność, uwodzi jeszcze mocniej. Tym bardziej, że oplatająca jej mury zieleń wzmaga romantyczną dramaturgię formy. Współautor Seminarium, Dariusz Kozłowski, opowiada w publikowanej w tym numerze „Architektury- murator” rozmowie, iż ta budowa powstawała w stanie oniryczno-nawiedzonym. Z pewnością w uniesieniu powstawał także opis Seminarium, w którym nie brakło: „zatartych wspomnień”, „pomieszanych porządków”, „zużytych stylów”, „zapomnianych zapachów”. Tak urzeczywistniło się dzieło, w którym doskonałość staje się fikcją, celowość – iluzją. (Dariusz Kozłowski, Projekty i budynki. Figuratywność i rozpad w architekturze doby postfunkcjonalnej, Kraków 1992, „Architektura- murator” 3/1995).

Kiedy pięliśmy się urwistą ścieżką, która wiła się wokół góry, zobaczyłem opactwo. Nie zadziwiły mnie mury, które opasywały je ze wszystkich stron, gdyż podobne widziałem w całym chrześcijańskim świecie, ale zdumienie wzbudziła bryła tego, co, jak się później dowiedziałem, nazywano Gmachem.(...) I nie ma człowieka, który nie dostrzegłby zadziwiającej zgodności tylu świętych liczb, ujawniających subtelny sens duchowy. Tak zaczyna się akcja "Imienia Róży", ale czy opis nie oddaje też atmosfery Seminarium zlokalizowanego w podkrakowskiej scenerii? Oto unikalna, a zarazem uniwersalna architektura

Postmodernizm w architekturze: odwrót od tradycji modernizmu i funkcjonalistycznej urbanistyki, pastiszowe wykorzystanie cytatów z architektury historycznej i współczesnej, kontrast materiałów, kolorów i kształtów. Prezentowany zespół został uznany w 2006 roku za jedną z 20 ikon rodzimej architektury współczesnej w ramach organizowanej przez „A-m” dla MSZ wystawy „Polska. Ikony architektury”

Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.
Definiowanie przestrzeni architektonicznej 2018 Międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej organizowana jest już po raz osiemnasty. W tym roku pod hasłem Racjonalistyczna czy intuicyjna droga do architektury. Publikujemy tezy Marii Misiągiewicz oraz Dariusza Kozłowskiego, które staną się punktem wyjścia do tegorocznej dyskusji!
Zawód architekt: Dariusz Kozłowski Odkąd razem ze sztuką klasyczną odeszło piękno, architektom pozostało wyłącznie poszukiwanie oryginalności
SARP Kraków: wykład Dariusza Kozłowskiego Galeria Architektury SARP w Krakowie zaprasza na wykład profesora Dariusza Kozłowskiego, architekta, rysownika, malarza i dydaktyka, laureata Honorowej Nagrody SARP za całokształt twórczości z roku 2012. Spotkanie z uznanym twórcą współczesnej polskiej architektury odbędzie się 3 października
Tryglif i metopa. Dziewięć wykładów z architektury Książkę Tryglif i metopa. Dziewięć wykładów z architektury profesora Politechniki Mediolańskiej, architekta i badacza historii architektury - Antonio Monestiroliego poleca Dariusz Kozłowski