Architektura MuratorWydarzeniaBAZARCH* w sieci 2021: kolejna edycja targów książki o architekturze

BAZARCH* w sieci 2021: kolejna edycja targów książki o architekturze

Już 28 maja startuje BAZARCH* w sieci 2021 – kolejna odsłona wirtualnych targów książki o architekturze i mieście.  W bazarchowym cyfrowym audytorium obejrzymy nagrania ze spotkań autorskich i posłuchamy podkastów o prezentowanych książkach.

BAZARCH* w sieci 2021: kolejna edycja targów książki o architekturze
Grafika promująca BAZARCH* w sieci 2021 autorstwa Magdaleny Piwowar

BAZARCH* to organizowane przez Centrum Architektury od 2013 roku największe targi książek o architekturze i mieście. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach  28 maja-6 czerwca, po raz drugi w formule on-line. Na specjalnie zaprojektowanej stronie swoje bestsellery i nowości wydawnicze w atrakcyjnych cenach prezentować będzie kilkunastu wystawców. Będzie można obejrzeć i kupić (prawie) wszystko, co w ostatnim czasie wydano o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach, sztuce w przestrzeni publicznej, a także plakaty i okołoarchitektoniczne gadżety. Tradycyjnie już na BAZARCHU znajdzie się również „Architektura-murator” z wyjątkową, ważną tylko przez kilka dni ofertą prenumeraty.

BAZARCH* w sieci – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące

Jak co roku w realu, BAZARCH* w sieci ma swój program towarzyszący, organizowany wspólnie z wystawcami. W bazarchowym cyfrowym audytorium obejrzymy nagrania ze spotkań autorskich i posłuchamy podkastów o prezentowanych książkach. Będą wciągające dźwięki, rozmowo-spacery, wywiady, czytania aktorskie i autorskie, przygotowane przez wydawców.

Udział w BAZARCHU* 2021 w sieci potwierdzili m.in. Bęc Zmiana, Karakter, Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Wydawnictwo Filtry.

BAZARCH* w sieci 2021
Kiedy:
28 maja-6 czerwca
Organizator: Centrum Architektury
Pomysł i projekt Bazarchu w sieci: Peter Łyczkowski
Identyfikacja Bazarchu: Magdalena Piwowar

Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy: spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem
Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy: spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Wydawnictwo Filtry zapraszają na premierę książki Grzegorza Piątka „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy”. Spotkanie z autorem poprowadzi dziennikarka Aleksandra Boćkowska.

Autor: (Red.)
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.