Architektura MuratorWydarzeniaBeyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Już 7 października odbędzie się trzecia edycja wirtualnego spotkania beyond.aco poświęconego odpowiedzialnej architekturze w czasach globalnych przemian i zagrożenia klimatu. Tym razem gośćmi wydarzenia będą m.in. Nader Tehrani z biura NADAAA, Sinus Lynge z pracowni EFFEKT, Manal Rachdi ze studia OXO Architectes oraz Marko Dabrović z 3LHD.

Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Pierwsza edycja beyond.aco odbyła się w marcu 2021 roku i okazała się wielkim sukcesem. Wykładu architektów Petera Richa z RPA i Kunlé Adeyemiego z Nigerii wysłuchało ponad 1000 uczestników. Kolejna odsłona cyklu miała miejsce w czerwcu, a gośćmi wydarzenia byli m.in. architektka Marina Tabassum z Bangladeszu i Simon Velez z Kolumbii, specjalizujący się w innowacyjnym zastosowaniu bambusa. Tym razem organizatorzy, firma ACO i marka AIT–Dialog, należąca do koncernu medialnego Weinbrenner, który wydaje m.in. magazyn architektoniczny „AIT”, zaprosili projektantów o europejskich korzeniach.

Już 7 października o godz. 18.00 będzie można wysłuchać wykładu Nadera Tehraniego, architekta urodzonego w Londynie, który obecnie prowadzi renomowane biuro NADAAA w Bostonie oraz Manala Rachdiego, prowadzącego we francuskim Montreuil pracownię Oxo Architectes. Wsród prelegentów także Sinus Lynge z pracowni EFFEKT w Kopenhadze, współautor m.in. słynnej wieży wraz z trasą widokową w gminie Haslev w Danii, oraz chorwacki architekt Marko Dabrović ze studia 3LHD i Mate Rimac z firmy Rimac Automobili, którzy na obrzeżach Zagrzebia planują zbudować futurystyczny kampus z produkcją, centrum badawczo-rozwojowym i budynkami administracyjnymi dla ponad 2500 pracowników. Więcej inforamcji oraz formularz rejestracyjny na stronie www.aco.pl.

Nowy cykl studenckich webinarów na temat konstrukcji dachów Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – to uczelnie, których studenci wzięli już udział w webinarach i warsztatach prowadzonych przez ekspertów firmy Dörken. W nowym roku producent membran dachowych zapowiada kontynuację cyklu zawodowych szkoleń.
Krzysztof Ingarden o miejskich utopiach. Kolejny webinar 2031 NOW Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszają na kolejne webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie on-line z Krzysztofem Ingardenem towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2021 roku Początek roku to tradycyjnie czas podsumowań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wiele działo się też w polskiej i światowej architekturze. Zyskaliśmy własnego przedstawiciela przy okrągłym stole Nowego Europejskiego Bauhausu, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się biennale architektury w Wenecji, a wśród nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022 znalazła się rekordowa liczba obiektów z Polski. Prezentujemy nasz subiektywny przegląd  najważniejszych wydarzeń architektonicznych 2021 roku.
Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie W Kamienicy Szołayskich można już oglądać nową wystawę poświęconą współczesnej polskiej architekturze. Kuratorom udało się zebrać w jednym miejscu rysunki i makiety najważniejszych realizacji ostatnich 120 lat. Na ekspozycji zobaczymy też modele z kolekcji „Architektury-murator” przekazanej w 2014 roku do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Kengo Kuma w Krakowie. Eksperyment. Materiał. Architektura Najnowsze projekty Kengo Kumy można oglądać na wystawie „Eksperyment. Materiał. Architektura” w krakowskim Muzeum Manggha. Uzupełnieniem ekspozycji jest drewniana instalacja zaprojektowana przez pracownię Japończyka we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach Wystawa „Pozdrowienia z powiatów!” stanowi podsumowanie lokalnych działań realizowanych przez NIAiU w latach 2020-2021. Zobaczymy najciekawsze przykłady międzywojennej architektury powstającej poza głównymi ośrodkami II Rzeczpospolitej.