Architektura MuratorWydarzeniaBeyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Już 7 października odbędzie się trzecia edycja wirtualnego spotkania beyond.aco poświęconego odpowiedzialnej architekturze w czasach globalnych przemian i zagrożenia klimatu. Tym razem gośćmi wydarzenia będą m.in. Nader Tehrani z biura NADAAA, Sinus Lynge z pracowni EFFEKT, Manal Rachdi ze studia OXO Architectes oraz Marko Dabrović z 3LHD.

Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Pierwsza edycja beyond.aco odbyła się w marcu 2021 roku i okazała się wielkim sukcesem. Wykładu architektów Petera Richa z RPA i Kunlé Adeyemiego z Nigerii wysłuchało ponad 1000 uczestników. Kolejna odsłona cyklu miała miejsce w czerwcu, a gośćmi wydarzenia byli m.in. architektka Marina Tabassum z Bangladeszu i Simon Velez z Kolumbii, specjalizujący się w innowacyjnym zastosowaniu bambusa. Tym razem organizatorzy, firma ACO i marka AIT–Dialog, należąca do koncernu medialnego Weinbrenner, który wydaje m.in. magazyn architektoniczny „AIT”, zaprosili projektantów o europejskich korzeniach.

Już 7 października o godz. 18.00 będzie można wysłuchać wykładu Nadera Tehraniego, architekta urodzonego w Londynie, który obecnie prowadzi renomowane biuro NADAAA w Bostonie oraz Manala Rachdiego, prowadzącego we francuskim Montreuil pracownię Oxo Architectes. Wsród prelegentów także Sinus Lynge z pracowni EFFEKT w Kopenhadze, współautor m.in. słynnej wieży wraz z trasą widokową w gminie Haslev w Danii, oraz chorwacki architekt Marko Dabrović ze studia 3LHD i Mate Rimac z firmy Rimac Automobili, którzy na obrzeżach Zagrzebia planują zbudować futurystyczny kampus z produkcją, centrum badawczo-rozwojowym i budynkami administracyjnymi dla ponad 2500 pracowników. Więcej inforamcji oraz formularz rejestracyjny na stronie www.aco.pl.

Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.