Architektura MuratorWydarzeniaBeyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Już 7 października odbędzie się trzecia edycja wirtualnego spotkania beyond.aco poświęconego odpowiedzialnej architekturze w czasach globalnych przemian i zagrożenia klimatu. Tym razem gośćmi wydarzenia będą m.in. Nader Tehrani z biura NADAAA, Sinus Lynge z pracowni EFFEKT, Manal Rachdi ze studia OXO Architectes oraz Marko Dabrović z 3LHD.

Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Pierwsza edycja beyond.aco odbyła się w marcu 2021 roku i okazała się wielkim sukcesem. Wykładu architektów Petera Richa z RPA i Kunlé Adeyemiego z Nigerii wysłuchało ponad 1000 uczestników. Kolejna odsłona cyklu miała miejsce w czerwcu, a gośćmi wydarzenia byli m.in. architektka Marina Tabassum z Bangladeszu i Simon Velez z Kolumbii, specjalizujący się w innowacyjnym zastosowaniu bambusa. Tym razem organizatorzy, firma ACO i marka AIT–Dialog, należąca do koncernu medialnego Weinbrenner, który wydaje m.in. magazyn architektoniczny „AIT”, zaprosili projektantów o europejskich korzeniach.

Już 7 października o godz. 18.00 będzie można wysłuchać wykładu Nadera Tehraniego, architekta urodzonego w Londynie, który obecnie prowadzi renomowane biuro NADAAA w Bostonie oraz Manala Rachdiego, prowadzącego we francuskim Montreuil pracownię Oxo Architectes. Wsród prelegentów także Sinus Lynge z pracowni EFFEKT w Kopenhadze, współautor m.in. słynnej wieży wraz z trasą widokową w gminie Haslev w Danii, oraz chorwacki architekt Marko Dabrović ze studia 3LHD i Mate Rimac z firmy Rimac Automobili, którzy na obrzeżach Zagrzebia planują zbudować futurystyczny kampus z produkcją, centrum badawczo-rozwojowym i budynkami administracyjnymi dla ponad 2500 pracowników. Więcej inforamcji oraz formularz rejestracyjny na stronie www.aco.pl.

Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cykl rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Marii Zrzelskiej-Pawlak i Magdaleny Bielickiej z pracowni MagMa, autorkami wnętrz mieszkania w Gdańsku inspirowanego estetyką modernizmu.
Álvaro Leite Siza: spotkanie z cenionym architektem z Portugalii w ramach Future Builders Już 14 października kolejny wykład z cyklu Future Builders. Gościem spotkania będzie portugalski architekt Álvaro Leite Siza, autor wielu projektów budynków użyteczności publicznej, ale też mebli, biżuterii i innych przedmiotów codziennego użytku, a prywatnie syn Alvaro Sizy, zdobywcy Pritzkera z 1992 roku.
Szkoła architektury. Jak i czego uczyć? Kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Magdaleny Kozień-Woźniak, Jerzego Łątki i Gabrieli Rembarz poprowadzi Hubert Trammer.
Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na otwarcie nowej wystawy „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”. W podróż po opuszczonych pensjonatach i domach wczasowych z lat 60. i 70. XX wieku zabierze nas Marcin Wojdak, autor instagramowego profilu o architekturze powojennego modernizmu – Cosmoderna.
Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja Ekologia to olbrzymie wyzwanie dla architektury i budownictwa. To tutaj trafia aż 26% produkowanego plastiku, przede wszystkim pod postacią styropianu. Jest to drugi najbardziej „plastikowy” sektor po branży opakowań. O proekologicznych rozwiązaniach należy myśleć już na etapie projektowania. Jak projektować w duchu zero waste? Jak sprawić, aby wnętrza były bardziej eco-friendly? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Szczeliną, krytykiem i kuratorem, odpowiedzą Lech Moczulski i Przemysław Nowak z biura Mili Młodzi Ludzie, prekursorzy odpowiedzialnego projektowania w Polsce.
Akademia Miasta: trwa nabór do 6. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 29 września można nadsyłać zgłoszenia do 6. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. Joanna Erbel, Fundacja Agro-Perma-Lab, Wojciech Kłosowski i Kacper Pobłocki.