Architektura MuratorWydarzeniaBeyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Już 7 października odbędzie się trzecia edycja wirtualnego spotkania beyond.aco poświęconego odpowiedzialnej architekturze w czasach globalnych przemian i zagrożenia klimatu. Tym razem gośćmi wydarzenia będą m.in. Nader Tehrani z biura NADAAA, Sinus Lynge z pracowni EFFEKT, Manal Rachdi ze studia OXO Architectes oraz Marko Dabrović z 3LHD.

Beyond.aco: Nader Tehrani, Sinus Lynge i Manal Rachdi o achitekturze w czasach globalnych zmian

Pierwsza edycja beyond.aco odbyła się w marcu 2021 roku i okazała się wielkim sukcesem. Wykładu architektów Petera Richa z RPA i Kunlé Adeyemiego z Nigerii wysłuchało ponad 1000 uczestników. Kolejna odsłona cyklu miała miejsce w czerwcu, a gośćmi wydarzenia byli m.in. architektka Marina Tabassum z Bangladeszu i Simon Velez z Kolumbii, specjalizujący się w innowacyjnym zastosowaniu bambusa. Tym razem organizatorzy, firma ACO i marka AIT–Dialog, należąca do koncernu medialnego Weinbrenner, który wydaje m.in. magazyn architektoniczny „AIT”, zaprosili projektantów o europejskich korzeniach.

Już 7 października o godz. 18.00 będzie można wysłuchać wykładu Nadera Tehraniego, architekta urodzonego w Londynie, który obecnie prowadzi renomowane biuro NADAAA w Bostonie oraz Manala Rachdiego, prowadzącego we francuskim Montreuil pracownię Oxo Architectes. Wsród prelegentów także Sinus Lynge z pracowni EFFEKT w Kopenhadze, współautor m.in. słynnej wieży wraz z trasą widokową w gminie Haslev w Danii, oraz chorwacki architekt Marko Dabrović ze studia 3LHD i Mate Rimac z firmy Rimac Automobili, którzy na obrzeżach Zagrzebia planują zbudować futurystyczny kampus z produkcją, centrum badawczo-rozwojowym i budynkami administracyjnymi dla ponad 2500 pracowników. Więcej inforamcji oraz formularz rejestracyjny na stronie www.aco.pl.

Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie Wybitni architekci z Polski i z zagranicy 8 września 2022 spotkają się w Warszawie na konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof. Dyskusji o przyszłości architektury miasta towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”.
Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB” Finisaż tegorocznej ekspozycji „Plany na przyszłość | LAB” ma się stać prawdziwym świętem architektury. Organizatorzy zapowiadają cykl dyskusji, międzynarodowe warsztaty i kino letnie. Wydarzenie startuje już 4 sierpnia.
Weekend Architektury w Gdyni 2022 Pod koniec sierpnia startuje Weekend Architektury w Gdyni 2022. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem Iluzja. Jej śladów w architekturze szukać będą m.in. Ewa Kuryłowicz, Szymon Wojciechowski, Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński, Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec oraz Michał Stangel,  Sandra Przepiórkowska czy Ryszard Nakonieczny. W ramach tegorocznej edycji pokazany zostanie także blok filmów z lat 90., których współautorką jest Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”.
MIASTOmovie 2022: podyskutujmy o gustach Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem Kwestia gustu. „Dziesiątą edycją festiwalu chcemy sobie i Wam udowodnić, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą” – zapowiadają organizatorzy.
Michał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda, badacz i krytyk architektury, wygrał dwuetapowy konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak pisze w koncepcji programowej, placówka pod jego wodzą  będzie współpracować z architektami, artystami, badaczami i naukowcami, aby rozszerzać i pogłębiać wspólną dyskusję na temat najszerzej pojętej architektury.
Nie żyje Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen 30 czerwca w wieku 54 lat zmarł Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen, którego Rem Koolhaas nazwał osobą rozdającą karty w dzisiejszym architektonicznym świecie.