Architektura MuratorWydarzeniaBiblioteka Politechniki Białostockiej zyska strefę coworkingową projektu studentki!

Biblioteka Politechniki Białostockiej zyska strefę coworkingową projektu studentki!

Karolina Kuźma zwyciężyła w konkursie na projekt strefy coworkingowej w Bibliotece Politechniki Białostockiej. Władze uczelni zapowiadają realizację już w przyszłym roku.

Biblioteka Politechniki Białostockiej zyska strefę coworkingową projektu studentki!
Karolina Kuźma i jej zwycięski projekt; fot. Piotr Awramiuk / Politechnika Białostocka

Konkurs został ogłoszony przez Bibliotekę Politechniki Białostockiej. Adresowany był do studentów Wydziału Architektury, którzy w roku akademickim 2021/2022 przygotowali projekty w ramach przedmiotu „Projektowanie architektury wnętrz” prowadzonego pod kierunkiem dr hab. Tatiany Misijuk, prof. PB i dr inż. arch. Agnieszki Januszkiewicz.

Do konkursu zakwalifikowano 15 prac, których autorzy spełnili warunki regulaminu. Do 18 grudnia trwało głosowanie pracowników, doktorantów i studentów, którzy korzystają z uczelnianej poczty elektronicznej. Z jednego konta można było oddać jeden głos. Zaprosiliśmy studentów do nowego spojrzenia na czytelnię czasopism i czytelnię zbiorów elektronicznych – wyjaśnia Elżbieta Kierejczuk, Dyrektor Biblioteki Politechniki Białostockiej. Chcieliśmy, aby studenci przedstawi swoje nowatorskie wizje aranżacji przestrzeni bibliotecznej – mówi.

Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu I miejsca Karolinie Kuźmie, studentce II semestru studiów II stopnia na kierunku architektura wnętrz na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Wszystkie projekty były bardzo dobre i kompetentne – mówi dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej i przedstawiciel komisji konkursowej. Chcieliśmy wybrać pracę, która powinna spełniać wszelkie normatywy i wypełniać funkcjonalne życzenia inwestora, ale wiem, że studenci projektują dla siebie i wiedzą dużo lepiej niż my, czego potrzebują. Wyważenie tych co nieco sprzecznych wymagań nie było łatwe. Realizacja zwycięskiego projektu spowoduje, że Politechnika Białostocka będzie miała jedną z lepszych stref coworkingowych w Polsce wśród uczelni wyższych. Udało wam się nie tylko ułatwienie, ale też uprzyjemnienie pracy w bibliotece! - podkreśla Asanowicz.

Decyzja kapituły była identyczna z wyborem internautów, którzy swoimi głosami przyznali studentce nagrodę publiczności. Chciałam, żeby zaprojektowana przeze mnie strefa była bardzo funkcjonalna, ale też przytulna dla studentów, tak by każdy chciał tu spędzać czas, uczyć się czy po prostu czytać dostępne w bibliotece książki – mówi laureatka Karolina Kuźma. Ważne było dla mnie, żeby oddzielić wszystkie strefy od siebie. Zaprojektowałam strefę odpoczynku z miękkimi siedzeniami, z miejscem gdzie ustawione są książki, z oświetleniem sprawiającym wrażenie przytulności. Druga strefa jest przeznaczona głównie do pracy. Tak, by można było usiąść nad projektami z laptopami, z indywidualnym oświetleniem, które sprawia, że te miejsca są jakby zamknięte. W trzeciej strefie umieszczone są komputery stacjonarne, aby każdemu zapewnić miejsce do swobodnej pracy. Strefy wyróżnia oświetlenie i rozdziela ażurowe przepierzenie. Starałam się, by wnętrze było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia.

Karolina Kuźma za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Kolejny tysiąc to nagroda publiczności. Drugie miejsce i 1500 zł zdobyła Margarita Stolarewska, a trzecie i 1000 zł Julia Ossowska. Mamy świetny projekt, który spodobał się profesjonalistom i przyszłym użytkownikom, pozostaje nam już tylko go zrealizować – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. To nasze postanowienie na nowy rok – zapowiada.

Biblioteka Politechniki Białostockiej zyska strefę coworkingową projektu studentki!
Zwycięski projekt Karoliny Kuźmy
Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z Grand Prix w International VELUX Award 2022 Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka zdobyły Grand Prix w International VELUX Award 2022 w kategorii Światło naturalne w budynkach. Zwycięski projekt „TIP – Time Indicate Protection” to modułowy system zacieniający, który można zastosować w obiektach mieszkalnych.
Kurs na Wawel Konrad Grabowiecki i Maciej Kaufman o ćwiczeniach projektowych dla studentów X semestru Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Konkurs „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” 2022 Poznaliśmy wyniki 22. edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom W Krajobrazie Miejskim. Laureatkami zostały Małgorzata Maślanka, Kinga Niebieszczańska oraz Magdalena Konik.
Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu Projekt szkoły w Kafountine w Senegalu autorstwa Justyny Matyski, Pauliny Wrąbel, Aleksandry Tarnowskiej i Wiktorii Zarębskiej został zakwalifikowany do trzeciego etapu międzynarodowego konkursu organizowanego przez platformę Archstorming. Autorki zaproponowały budynek oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry i zadaszenia o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.