Architektura MuratorWydarzeniaBiennale Architektury w Wenecji 2014. Rola Europy Środkowej w powstaniu i rozpowszechnieniu nowoczesnej architektury

Biennale Architektury w Wenecji 2014. Rola Europy Środkowej w powstaniu i rozpowszechnieniu nowoczesnej architektury

W ramach Biennale Architektury w Wenecji będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej, poświęconą roli Europy Środkowej w powstaniu i upowszechnieniu architektury nowoczesnej

Zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń dla współczesnej architektury – międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, którego kuratorem jest tym razem Rem Koolhaas. Polskę reprezentować będzie Jakub Wojnarowski, który wraz z Instytutem Architektury w Krakowie przygotowuje wystawę zatytułowaną „Figury niemożliwe”.

To nie jedyny wkład Polski w tegoroczne biennale. W ramach wydarzeń towarzyszących będzie można zobaczyć również wystawę „Lifting The Curtain. Central European Architectural Networks”, która jest częścią długoterminowego projektu badawczego koncentrującego się na roli Europy Środkowej w rozwoju i rozprzestrzenianiu nowoczesnej architektury.

Punktem wyjścia dla wystawy jest przekonanie o niepełności narracji na temat nowoczesnej architektury, w której Europa Środkowa zajmuje marginalną rolę. Projekt skupiać się będzie na interdyscyplinarnych i transgranicznych przedsięwzięciach oraz architekturze jako wyniku przenikania procesów materialnej i niematerialnej produkcji, jak również wymiany myśli. W pierwszej fazie zajmować się będzie powstawaniem i kontekstualizacją architektonicznej kultury do czasów socjalistycznych poszukując połączeń pomiędzy narracjami narodowymi oraz szerszymi ramami interpretacyjnymi.

Inicjatorem projektu jest TRACE (Central European Architectural Research Think-tank), międzynarodowa sieć, do której należą architekci i badacze pragnący ożywić dawniej istniejące związki pomiędzy reprezentantami dyscypliny, pochodzącymi z centrów produkcji architektonicznej w Europie Środkowej.

Więcej na stronie internetowej projektu: www.ce-arch.net

Miejsce: Officina delle Zattere, Dorsoduro 919, 30123 Venezia
Czas trwania wystawy: 7 czerwca – 23 listopada, 2014
Organizator: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Współorganizatorzy: TRACE – Central European Architectural Research Think-tank; Centrum Architektury Europy Środkowo-Wschodniej, Praga (CCEA – Centre for Central European Architecture); KEK - Węgierskie Centrum Współczesnej Architektury, Budapeszt (KEK – Hungarian Contemporary Architecture Centre); ÖGFA – Austriackie Stowarzyszenie Architektury, Wiedeń (ÖGFA - Austrian Association for Architecture); Platforma 9,81 – Instytut Badań Architektury, Zagrzeb/Split (Platforma 9,81 Institute for Research in Architecture)
Kuratorzy: Sarmen Beglarian (PMAF), Piotr Bujas (TRACE), Igor Kovačević (CCEA), Iris Meder (ÖGFA), Maroje Mrduljaš (Platforma 9,81), Samu Szemerey (KÉK)
Osoby odpowiedzialne za research: Luciano Basauri, Sarmen Beglarian, Dafne Berc, Piotr Bujas, Nika Grabar, Jelena Grbić, Karin Grohmannová, Alicja Gzowska, Daniella Huszár, Jelica Jovanović, Tamara Bjažić Klarin, Michael Koller, Monika Konrad, Igor Kovačević, Suzanne Křiženecký, Małgorzata Kuciewicz, Vladimir Kulić, Maja Lorbek, Iris Meder, Klara Mergerová, Maroje Mrduljaš, Zofia Płoska, Grzegorz Rytel, Gabriele Ruff, Marko Sančanin, Luka Skansi, Samu Szemerey, Sylwia Szymaniak, Ines Tolić, Yvette Vašourková, Miranda Veljačić.
Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Szépművészeti Múzeum, Budapeszt
Projekt wystawy: Simone De Iacobis, Monika Konrad, Małgorzata Kuciewicz
Grafika: Jakub Jezierski

Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Polacy na biennale architektury w Wenecji! 22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.
Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.