Architektura MuratorWydarzeniaBiennale Architektury w Wenecji: dyskusja o polskich wystawach

Biennale Architektury w Wenecji: dyskusja o polskich wystawach

Odpowiedź na list Wojciecha Gwizdaka W krainie latających dywanów... Marta Miś, rzeczniczka Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki o Międzynarodowych Wystawach Architektury w Wenecji

Odpowiadając na tekst Wojciecha Gwizdaka (W krainie latających dywanów — list do redakcji, „Architektura-murator”, 03/2014), pragniemy przypomnieć kilka faktów dotyczących polskiego udziału w Międzynarodowych Wystawach Architektury w Wenecji.

Pierwsza Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji odbyła się w 1980 roku. Polska regularnie uczestniczy w tym wydarzeniu dopiero od roku 2004, głównie dzięki staraniom ówczesnej komisarz Pawilonu Polskiego w Wenecji i dyrektor Zachęty, Agnieszki Morawińskiej. Od 2008 roku rozpisywany jest konkurs otwarty, a od 2013 projekty są upubliczniane, w odpowiedzi na postulat środowisk architektonicznych. We wszystkich konkursach na projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury zasiadali przedstawiciele środowiska architektów, a wśród nich reprezentanci Stowarzyszenia Architektów Polskich, np. w 2012 — Jerzy Grochulski, wówczas prezes SARP (przewodniczący Jury), a także architekci: Krzysztof Domaradzki, Krzysztof Ingarden, Krzysztof Nawratek oraz Aleksandra Wasilkowska; w 2014 byli to: Bartek Haduch, Tomasz Konior, Przemo Łukasik, Maciej Miłobędzki, Krzysztof Mycielski, Krzysztof Nawratek, Grzegorz Piątek. Międzynarodowe Jury La Biennale di Venezia również tworzone jest przez najwybitniejszych znawców architektury.

Na 11 Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2008 roku wystawa Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings prezentowana w Pawilonie Polskim została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem — Złotym Lwem dla pawilonu narodowego. Przyznało je Jury w składzie: Paola Antonelli , Max Hollein, Jeffrey Kipnis, Farshid Moussavi, Luigi Prestinenza Puglisi. W roku 2012, na 13 Międzynarodowej Wystawie Architektury wystawa Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great powers (przygotowana przez artystkę Katarzynę Krakowiak i kuratora Michała Liberę) otrzymała specjalne wyróżnienie Jury, w którym zasiadali Wiel Arets, Kristin Feireiss, Robert A.M. Stern, Benedetta Tagliabue, Alan Yentob. W uzasadnieniu napisano: „Ta odważna i zuchwała instalacja przypomina widzom, aby nie tylko patrzeć, ale także słyszeć... by poczuć dźwięk »wspólnego gruntu«”.

Projekt Figury niemożliwe, reprezentujący Polskę na Biennale Architektury w 2014, został wybrany zdecydowaną większością głosów przez Jury, w skład którego wchodzili architekci, znawcy tematu, kuratorzy. W swoim oświadczeniu Jury napisało m.in. że projekt „charakteryzuje się przejrzystą, subtelną formą, wyrafinowanym podejściem do tematu przyszłorocznej, 14 Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji i umożliwia wielorakość interpretacji”. Dodatkowo, biorąc za punkt wyjścia założenia tegorocznego biennale w Wenecji (Absorbing Modernity: 1914–2014), Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki zainicjowała ogólnopolską debatę na temat modernizmu w architekturze polskiej. Do inicjatywy przystąpiły instytucje i organizacje związane z architekturą, a nasze wspólne działania można śledzić na stronie www.architektura2014.weebly.com.

- Marta Miś
rzeczniczka Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

Trouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz redakcje „Autoportretu”, „Rrzutu” i „Architektury-murator” zapraszają na serię spotkań zapowiadających polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Wśród prelegentów m.in. kuratorzy z  kolektywu PROLOG +1, a także m.in. Aaron Betsky, David Basulto czy Ole Bouman.
Biennale architektury 2020 – znamy nazwisko kuratora weneckiej wystawy! Zarząd la Biennale di Venezia wyznaczył kuratora 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W 2020 roku będzie nim libański architekt Hashim Sarkis.
Amplifikacja natury. Polski pawilon na Biennale w Wenecji [WIDEO] Architektura przez pryzmat synchronizacji z przyrodą - przyglądamy się projektowi Grupy Centrala i kuratorki Anny Ptak, zaprezentowanym na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury.
Szwajcarzy ze Złotym Lwem. Oto najlepszy pawilon tegorocznego Biennale Standardowe mieszkanie pod klucz, doprowadzone do granicy abstrakcji - tak wygląda House Tour, najlepszy pawilon narodowy 16-go Biennale Architektury.
Zaczyna się XVI Biennale Architektury 26 maja w Wenecji rozpoczyna się wielkie święto architektury. Tegoroczny temat Freespace ma ucieleśnić w sobie nieoczekiwane możliwości i naturalną szczodrość przestrzeni, w jakiej żyjemy.  
Wokół wyników konkursu na Pawilon Polski - spotkanie W piątek 8 grudnia warszawska Zachęta zaprasza na wydarzenie poświęcone „Amplifikacji natury” kuratorki Anny Ptak - zwycięskiemu projektowi polskiej wystawy na przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji.