BioTallinn 2017

Tegoroczne Tallinn Architecture Biennale zaplanowano pod hasłem bioTallinn, a jego kuratorką jest architektka, ekolożka i współzałożycielka londyńskiego ecoLogicStudio - Claudia Pasquero.

BioTallinn 2017
Mikroskopowy widok alg z Paljassaare, wystawa Anthropocene Island, fot. dzięki uprzejmości Estonian Academy of Arts, bio-computational seminar/serwis prasowy

Od 13 września do 27 października rozbudowany program wystaw i sympozjów poświęcony zostanie tematowi biotechnologii w architekturze oraz relacjom między naturą a miastem w erze Antropocenu. W Antropocenie żaden ekosystem nie pozostaje bez wpływu człowieka. Urbanosfera, globalne oprzyrządowanie współczesnej miejskości, podtrzymuje coraz bardziej wymagający metabolizm naszych miast i otacza Biosferę gęstą siecią informatycznej, materialnej i energetycznej infrastruktury. BioTallinn ma w radykalny sposób zrewidować współczesną Urbanosferę – zapowiada Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio. Postanowiła oprzeć swoją kuratorską strategię na prototypowym projekcie dla jednego miejsca - półwyspu Paljassaare w Tallinnie. We współpracy z Marco Poletto stworzyła platformę cyfrowego projektowania umożliwiającą zaproszonym zespołom wspólne opracowanie masterplanu obszaru. Bo - jak tłumaczy - połączenie biologii i projektowania wspomaganego komputerowego w architekturze i urbanistyce to dziś jedna z największych obietnic rozwoju tych dziedzin. Główna wystawa biennale w Muzeum Estońskiej Architektury, zatytułowana Anthropocene Island, ma prezentować przyszłą wizję Paljassaare. Na 14 i 15 września zaplanowano natomiast dwudniowe międzynarodowe sympozjum Polycephalum City. Podczas tego wydarzenia prelegenci odniosą się do roli „biocyfrowej” architektury w kontekście obecnego społeczno-ekologicznego kryzysu.
13 września – 27 października 2017
http://2017.tab.ee

Siedziba Ten Square Games we Wrocławiu: biuro z niskim śladem węglowym Czym jest wbudowany ślad węglowy i jak go skutecznie ograniczać. Rozmawiamy z twórcami nowej przestrzeni biurowej firmy Ten Square Games. Był to jeden z pierwszych w Polsce projektów, gdzie dokładnie policzone zostały emisje związane z aranżacją biura.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.
Konkurs studencki: co wiesz o ekobudownictwie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia.