BioTallinn 2017

Tegoroczne Tallinn Architecture Biennale zaplanowano pod hasłem bioTallinn, a jego kuratorką jest architektka, ekolożka i współzałożycielka londyńskiego ecoLogicStudio - Claudia Pasquero.

BioTallinn 2017
Mikroskopowy widok alg z Paljassaare, wystawa Anthropocene Island, fot. dzięki uprzejmości Estonian Academy of Arts, bio-computational seminar/serwis prasowy

Od 13 września do 27 października rozbudowany program wystaw i sympozjów poświęcony zostanie tematowi biotechnologii w architekturze oraz relacjom między naturą a miastem w erze Antropocenu. W Antropocenie żaden ekosystem nie pozostaje bez wpływu człowieka. Urbanosfera, globalne oprzyrządowanie współczesnej miejskości, podtrzymuje coraz bardziej wymagający metabolizm naszych miast i otacza Biosferę gęstą siecią informatycznej, materialnej i energetycznej infrastruktury. BioTallinn ma w radykalny sposób zrewidować współczesną Urbanosferę – zapowiada Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio. Postanowiła oprzeć swoją kuratorską strategię na prototypowym projekcie dla jednego miejsca - półwyspu Paljassaare w Tallinnie. We współpracy z Marco Poletto stworzyła platformę cyfrowego projektowania umożliwiającą zaproszonym zespołom wspólne opracowanie masterplanu obszaru. Bo - jak tłumaczy - połączenie biologii i projektowania wspomaganego komputerowego w architekturze i urbanistyce to dziś jedna z największych obietnic rozwoju tych dziedzin. Główna wystawa biennale w Muzeum Estońskiej Architektury, zatytułowana Anthropocene Island, ma prezentować przyszłą wizję Paljassaare. Na 14 i 15 września zaplanowano natomiast dwudniowe międzynarodowe sympozjum Polycephalum City. Podczas tego wydarzenia prelegenci odniosą się do roli „biocyfrowej” architektury w kontekście obecnego społeczno-ekologicznego kryzysu.
13 września – 27 października 2017
http://2017.tab.ee

Jak budować odpowiedzialnie? Ślad węglowy domu jednorodzinnego pod lupą: raport Jakie decyzje projektowe wpływają na emisję gazów cieplarnianych? Ile dwutlenku węgla emituje tak naprawdę dom jednorodzinny w poszczególnych fazach cyklu życia? I w jaki sposób obniżyć jego ślad węglowy? Dostępny jest już raport „Ślad węglowy domu jednorodzinnego pod lupą” opracowany przez Grupę Saint-Gobain, Krajową Agencję Poszanowania Energii i biuro projektowe HomeKONCEPT.
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.
Barometr zdrowych domów 2021 Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.
Ślad węglowy w cyklu życia budynku: spotkanie on-line Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP i PLGBC zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego, tym razem poświęcone różnym fazom cyklu życia budynków. W dyskusji udział wezmą Małgorzata Dembowska, Agnieszka Kalinowska-Sołtys oraz Mateusza Płoszaj-Mazurek.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Zielona Stolica Europy 2023: cztery polskie miasta walczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy Warszawa, Kraków, Gdańsk i Rzeszów znalazły się wśród 16 miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy organizowanym przez Komisję Europejską. O tym, które z nich zdobędzie ten prestiżowy tytuł dowiemy się we wrześniu.