Architektura MuratorWydarzeniaBlaski i wrzaski. Piotr Sarzyński o polskiej architekturze współczesnej

Blaski i wrzaski. Piotr Sarzyński o polskiej architekturze współczesnej

Najbliższy odcinek serii, tym razem poświęcony polskim dworcom kolejowym, już w sobotę 15 grudnia o 11.00

Blaski i wrzaski to program poświęcony problemom wciąż rzadko analizowanym w popularnych mediach: estetyce przestrzeni publicznych, nowym realizacjom architektonicznym i urbanistycznym, kryteriom oceny architektury. Pomysłodawcą cyklu jest Piotr Sarzyński, socjolog i dziennikarz publikujący m.in. na łamach tygodnika Polityka. Autor wydanej w 2012 roku głośnej książki Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko? wraz z piosenkarką Anną Jurksztowicz i architektem Jakubem Szczęsnym odwiedzają obiekty architektoniczne szczególnie silnie wpływające na otoczenie – najbardziej udane lub najgorsze.

Twórcy programu starają się w swobodnej i zabawnej formie przedstawiać poważne zagadnienia; o mieście mówią zaproszeni projektanci, ludzie sztuki, urzędnicy. Uwagę prowadzących przyciąga także sztuka ulicy, szyldy i reklamy. Po wskazaniu problemu przedstawiona jest próba jego rozwiązania. Zwykle młodzi architekci prezentują swój pomysł na przekształcenie „wrzasku” – np. niezagospodarowanej działki po wyburzonej kamienicy – i nadanie mu nowej funkcji.

W najbliższym odcinku zobaczyć będzie można dworzec w Kutnie, poddany modernizacji zakończonej w czerwcu 2012 roku. Projekt biura projektowo-inżynierskiego Redan obejmował m.in. nowe wiaty, wykonane ze stali cortenowskiej. Autorzy wskażą, kto odpowiada za stan dworców kolejowych w Polsce, przedstawią także najciekawsze pod względem architektonicznym dworce kolejowe na świecie.
Kolejne części serii prezentowane są programie TVP1 o 11.00 co dwa tygodnie, na przemian z Weekendowym Magazynem Filmowym. Program produkowany jest przez TVP na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, a wcześniejsze odcinki obejrzeć można m.in. na stronie internetowej NinA:

Odcinek I. Przestrzeń publiczna Śląska – m.in. prezentacja CINiBA, obiektu nagrodzonego Grand Prix w tegorocznej edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
Odcinek II. Wisła i Ustroń: jak budować w górach?
Odcinek III. Chaos przedmieść Warszawy: bałagan urbanistyczny w Raszynie, hotel w Michałowicach
Odcinek IV. Park kulturowy w Krakowie: sposób na skuteczną walkę z nielegalnymi reklamami?

Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.