Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022

i

Autor: Archiwum Architektury Bogdan Kulczynski; fot. Tomasz Paczkowski

Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022

Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.

Honorowa Nagroda SARP to wyraz najwyższego uznania środowiska polskich architektów dla twórczości architektonicznej i postawy społecznej. Nagroda przyznawana jest przez stowarzyszenie od1966 roku za całokształt dokonań. W tym roku kapituła, składająca się z laureatów lat ubiegłych, czyli Ewy Kuryłowicz, Jacka Lenarta, Zbigniewa Reszki i Bolesława Stelmacha oraz prezeski SARP Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, to prestiżowe wyróżnienie przyznała Bogdanowi Kulczyńskiemu, autorowi wielu charakterystycznych realizacji zwłaszcza na terenie stolicy, ale też innych miast Polski, by wymienić tylko Centrum Olimpijskie i Fabrykę Trzciny w Warszawie czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Twórczość Laureata, wsparta aktywną działalnością w Stowarzyszeniu, tak w oddziale warszawskim SARP, jak i w działalności sędziowskiej, jest przykładem konsekwentnego traktowania architektury jako sztuki. Pierwiastek konceptualny jest tu wpleciony umiejętnie w wysokiej klasy rzemiosło, dając w efekcie innowacyjne i nowatorskie rozwiązania stanowiące ponadczasowy zasób architektury budującej polską kulturę – czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj też: Budownictwo mieszkaniowe wczoraj i dziś. Rozmowa z architektem Bogdanem Kulczyńskim |

Znaki rozpoznawcze jego stylu to dekoracyjność wynikająca ze stosowania różnorodnych materiałów i odważnych kolorów, a także przewrotnych gestów albo manipulacji konwencją, co wymaga znajomości kulturowych i stylistycznych kodów. Swoistym manifestem postawy twórczej Kulczyńskiego jest jego dom własny w Józefowie pod Warszawą. Część budynku architekt obłożył tarniną, która pełni funkcję nie tylko rustykalnej dekoracji, ale działa też jak uzdrowiskowe tężnie. W pełni dopracowane autorskie detale, sprzeczności i niespodzianki, świadczą o eklektycznym guście i ponadprzeciętnej wyobraźni przestrzennej autora. Znamienny jest efekt, jaki daje fasada z tarniny. Niby pozwala sporej rezydencji ukryć się w leśnej roślinności i na pewno jest dyskretniejsza niż tynkowane elewacje sąsiednich domów, a jednak sprawia, że to od domu, a nie od lasu nie sposób oderwać oczu – pisał na łamach „A-m” 03/2010 Grzegorz Piątek.Tegoroczny laureat Honorowej Nagrody SARP od ponad trzech dekad prowadzi pracownię Kulczyński Architekt (dziś we współpracy z córką, Joanną Kulczyńską-Dołowy, która w biurze odpowiada m.in. za projekty wnętrz). Studio ma na koncie liczne budynki mieszkalne, ale też adaptacje i modernizacje obiektów historycznych, jak dom handlowy Mysia 3 czy apartamentowce Smolna 40 i Hoża 55 w Warszawie.

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2022 połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego laureata odbędzie się 2 grudnia w pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal w Warszawie.

ZAPISZ SIĘ