Honorowa Nagroda SARP to wyraz najwyższego uznania środowiska polskich architektów dla twórczości architektonicznej i postawy społecznej. Nagroda przyznawana jest przez stowarzyszenie od1966 roku za całokształt dokonań. W tym roku kapituła, składająca się z laureatów lat ubiegłych, czyli Ewy Kuryłowicz, Jacka Lenarta, Zbigniewa Reszki i Bolesława Stelmacha oraz prezeski SARP Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, to prestiżowe wyróżnienie przyznała Bogdanowi Kulczyńskiemu, autorowi wielu charakterystycznych realizacji zwłaszcza na terenie stolicy, ale też innych miast Polski, by wymienić tylko Centrum Olimpijskie i Fabrykę Trzciny w Warszawie czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Twórczość Laureata, wsparta aktywną działalnością w Stowarzyszeniu, tak w oddziale warszawskim SARP, jak i w działalności sędziowskiej, jest przykładem konsekwentnego traktowania architektury jako sztuki. Pierwiastek konceptualny jest tu wpleciony umiejętnie w wysokiej klasy rzemiosło, dając w efekcie innowacyjne i nowatorskie rozwiązania stanowiące ponadczasowy zasób architektury budującej polską kulturę – czytamy w uzasadnieniu.
Czytaj też: Budownictwo mieszkaniowe wczoraj i dziś. Rozmowa z architektem Bogdanem Kulczyńskim |
Znaki rozpoznawcze jego stylu to dekoracyjność wynikająca ze stosowania różnorodnych materiałów i odważnych kolorów, a także przewrotnych gestów albo manipulacji konwencją, co wymaga znajomości kulturowych i stylistycznych kodów. Swoistym manifestem postawy twórczej Kulczyńskiego jest jego dom własny w Józefowie pod Warszawą. Część budynku architekt obłożył tarniną, która pełni funkcję nie tylko rustykalnej dekoracji, ale działa też jak uzdrowiskowe tężnie. W pełni dopracowane autorskie detale, sprzeczności i niespodzianki, świadczą o eklektycznym guście i ponadprzeciętnej wyobraźni przestrzennej autora. Znamienny jest efekt, jaki daje fasada z tarniny. Niby pozwala sporej rezydencji ukryć się w leśnej roślinności i na pewno jest dyskretniejsza niż tynkowane elewacje sąsiednich domów, a jednak sprawia, że to od domu, a nie od lasu nie sposób oderwać oczu – pisał na łamach „A-m” 03/2010 Grzegorz Piątek.Tegoroczny laureat Honorowej Nagrody SARP od ponad trzech dekad prowadzi pracownię Kulczyński Architekt (dziś we współpracy z córką, Joanną Kulczyńską-Dołowy, która w biurze odpowiada m.in. za projekty wnętrz). Studio ma na koncie liczne budynki mieszkalne, ale też adaptacje i modernizacje obiektów historycznych, jak dom handlowy Mysia 3 czy apartamentowce Smolna 40 i Hoża 55 w Warszawie.
Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2022 połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego laureata odbędzie się 2 grudnia w pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal w Warszawie.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!