Architektura MuratorWydarzeniaBrick Award 2015 – polska edycja

Brick Award 2015 – polska edycja

Wszystkie realizacje nagrodzone w drugiej polskiej edycji konkursu Brick Award świadczą o tym, że ceramika budowlana jest materiałem plastycznym i ponadczasowym – podsumowanie konkursu organizowanym przez firmę Wienerberger.

Brick Award 2015 – polska edycja
Budynek mieszkalno-usługowy ZW109 w Koszalinie, projekt: HS99, Grand Prix I nagroda w kategorii budynek wielorodzinny, fot. serwis prasowy

Architektura zaczyna się w momencie, gdy połączysz ze sobą dwie cegły – ta często cytowana wypowiedź Miesa van der Rohe odzwierciedla powszechne przekonanie o znaczeniu ceramiki budowlanej. O tym, że jest ona jednocześnie materiałem plastycznym i ponadczasowym, świadczą realizacje nagrodzone i wyróżnione w organizowanym przez firmę Wienerberger konkursie Brick Award. 10 marca 2015 roku ogłoszono wyniki drugiej polskiej edycji konkursu na najlepszy obiekt zbudowany z wykorzystaniem cegły. Jury w składzie: Ewa Kuryłowicz, Ryszard Jurkowski, Maciej Miłobędzki, Grzegorz Stiasny, Ewa P. Porębska, Piotr Sarzyński, Grzegorz Piątek, spośród 70 zgłoszeń wybrało cztery nagrody i pięć wyróżnień.

Grand Prix oraz nagrodę w kategorii budynek wielorodzinny otrzymał budynek mieszkalno-usługowy ZW109 w Koszalinie projektu HS99 („A-m” 12/2014). W uzasadnieniu jury czytamy: Obiekt zaprojektowany został z urzekającą elegancją i prostotą, zaś materiał ceramiczny zastosowany na elewacji dyskretnie, aczkolwiek jednoznacznie podkreśla owe walory. Doskonale wykorzystano charakter działki, jej ograniczenia przekuwając w atuty. Pomimo kameralnego charakteru, obiekt wyraźnie zaznacza swoją obecność i zdaniem jury, może stać się architektoniczną wizytówką miasta.

Doceniono również dialog budynku z otoczeniem oraz historią miasta naznaczonego zniszczeniami wojennymi i powojennymi wyburzeniami. Materialna pamięć widoczna jest w postaci wonostojącej „bramy”, w której umieszczono gipsowe odlewy oryginalnych ornamentów zdobiących stojącą tu niegdyś kamienicę.

W kategorii dom jednorodzinny zwyciężył dom w Józefowie, projektu biura Hayakawa/Kowalczyk. Wzniesiony w leśnym otoczeniu skromny budynek zyskał uznanie jury za elewację z szarej cegły, będącą tłem dla efektownej gry świateł i cieni, dobór detali i przemyślaną dyspozycję wnętrz. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał też Living-Garden House, autorstwa pracowni Robert Konieczny – KWK PROMES.

W kategorii budynek użyteczności publicznej zwyciężyła Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, projektu Maćków Pracownia Projektowa. Jury wysoko oceniło użycie białego klinkieru odróżniającego obiekt od przylegających budynków oraz wysunięcie okien przed lico ścian, co nadało elewacji rzeźbiarski charakter. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: centrum usług korporacyjnych w Płocku, autorstwa SDA Szcześniak – Denier S. C.. oraz budynek biurowy Ericpol Software Pool w Łodzi, projektu Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński Sp. J.

Kategoria renowacja/adaptacja/przebudowa/ rekonstrukcja pozostała bez nagród. Wyróżnienie przyznano zespołowi zabudowy mieszkaniowo-usługowej Browar Lubicz (1 etap) w Krakowie, autorstwa Mofo Architekci („A-m” 11/2014). W polskiej edycji konkursu wyodrębniono osobną kategorię dla projektu bez realizacji, w której nagradzani mogą być zarówno studenci, jak i architekci. Tu nagrodę otrzymała praca Brick to Heaven Justyny Lebiedzik, Martyny Dziurskiej i Karoliny Krupy (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu), a wyróżnienie Michał Zbytniewski (Politechnika Lubelska) za koncepcję zespołu mieszkaniowego dla osób starszych Architektura +65.

Decyzją jury wszystkie nagrodzone realizacje (oprócz ostatniej kategorii) będą reprezentować Polskę podczas międzynarodowej odsłony konkursu w 2016 roku.

Tagi:
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.
9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie na niezwykłe opowieści o miejscu zamieszkania.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.