Architektura MuratorWydarzeniaBudowa Afrykarium - Oceanarium we Wrocławiu. ZDJĘCIA

Budowa Afrykarium - Oceanarium we Wrocławiu. ZDJĘCIA

Nowe  Afrykarium - Oceanarium ZOO we Wrocławiu ma być otwarte dla publiczności w 2015 roku

Afrykarium, ZOO we Wrocławiu. Konstrukcja sztucznych głazów na szkielecie z siatki. Fot. fotopolska.eu
Afrykarium, ZOO we Wrocławiu. Konstrukcja sztucznych głazów na szkielecie z siatki. Fot. fotopolska.eu

Afrykarium we Wrocławiu: konstrukcja już gotowa
We wrocławskiem ZOO powstaje nowoczesny obiekt, który pozwoli na zaprezentowanie różnorodnych ekosystemów w niespotykany dotąd w Polsce sposób. W Afrykarium – Oceanarium odtworzone zostaną m. in. środowiska rafy koralowej Morza Czerwonego i jeziora Tanganika. W akwariach zamieszka przeszło 200 gatunków afrykańskich zwierząt. Jedną z atrakcji Afrykarium będzie podwodny tunel długości ok. 200 metrów, pozwalający na obserwację rekinów w naturalnym otoczeniu. Trwa montaż akrylowych szyb oddzielających trasę zwiedzania od wnętrza basenu. Przezroczyste ekrany mają grubość nawet 35 cm i ważą ok. 8 ton.
W budynku trwają prace wykończeniowe. Sztuczne skały budowane są przez wyspecjalizowaną hiszpańską firmę Qotaller. Hiszpanie otaczają siatką metalową konstrukcję i na tak ukształtowany szkielet nakładają metodą natryskową beton. W wyschniętej masie wyspecjalizowani rzemieślnicy żłobią spękania i szczeliny, by nadać ścianom naturalny wygląd. W ostatnim etapie beton malowany jest farbami zarazem nietoksycznymi i odpornymi na trudne warunki, w tym działanie słonej wody.
Docelowy kolor zewnętrzny mają już pawilony usługowe w Afrykarium, mieszczące m.in. salę konferencyjną.

Poduszki z folii EFTE
Trwają również prace na dachu budynku. Afrykarium częściowo przekryte będzie dachem z folii EFTE. Będzie to drugi budynek w Polsce pokryty tym tworzywem. Projektanci ze studia ArC2 Fabryka Projektowa podkreślają zalety rozwiązania zstosowanego w nowej inwestycji wrocławskiego ZOO. Poduszki z folii są stukrotnie lżejsze od szkła, charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozciąganie (do 140 kN na m2), a ich powierzchnia jest nieprzywieralna. Jak w przypadku powłok teflonowych, oznacza to, że dach nie będzie wymagał czyszczenia. Osiadające na nim zanieczyszczenia mają być spłukiwane przez deszcz. Dach z folii ma zapewnić dopływ naturalnego światła. Docierające do wnętrza promieniowanie UV pozwoli na prawidłowy wzrost afrykańskich roślin.
Prace budowlane zakończą się w 2014 roku. Kolejne miesiące zająć ma przygotowanie środowiska Afrykarium. Woda w oceanarium będzie kontrolowana m.in. pod względem zasolenia, temperatury i obecności zanieczyszczeń biologicznych. Przygotowanie i stabilizowanie wodnego środowiska, w tym flory bakteryjnej wpływającej na jakość wody zająć ma ok. 8 miesięcy.
Otwarcie Afrykarium dla publiczności planowane jest na 1 połowę 2015 roku. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 240 milionów zł. Budynek zaprojektowała pracownia ArC2 Fabryka Projektowa. Wykonawcą jest firma BP Inter-System S.A.
Więcej informacji na stronie ZOO we Wrocławiu www.zoo.wroclaw.pl >>
Budowa Afrykarium we Wrocławiu:
Wrocławskie ZOO realizuje nietypową inwestycję. Budynek Afrykarium – Oceanarium we Wrocławiu >>
Zobacz, jak powstaje wyjątkowa inwestycja wrocławskiego ZOO >>

Afrykarium we Wrocławiu Prosty, obłożony czarnym corianem budynek o kubaturze 184 000 m3 stanąć miał w jednej osi ze znajdującą się nieopodal Halą Stulecia, co groziło skreśleniem zabytkowego obiektu z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największym wyzwaniem dla autorów było więc wpisanie go w historyczny kontekst, ale także zapewnienie szczelności posadowionej w wodzie części podziemnej i wykonanie dachu o rozpiętości dochodzącej do 43 metrów – o realizacji piszą Dorota i Mariusz Szlachcicowie oraz Maciej Minch.
Aktualne zdjęcia z budowy Afrykarium dla ZOO we Wrocławiu Zdjęcia przedstawiają aktualny etap budowy bryły Afrykarium we Wrocławiu. W kompleksie oprócz efektownych pomieszczeń dla egzotycznych zwierząt znajdą się również m.in. sala konferencyjna, edukacyjna, restauracja, taras widokowy i sklep z pamiątkami
Współczesna architektura Wrocławia: Afrykarium. ZDJĘCIA Trwa budowa Afrykarium we Wrocławiu. Budowa może się zakończyć jeszcze w 2014 roku.