Budownictwo w obiegu zamkniętym. Raport

i

Autor: Archiwum Architektury Wytwarzanie odpadów w Unii Europejskiej w 2016 roku, źródło: raport Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce

Budownictwo w obiegu zamkniętym. Raport

2019-07-19 17:26

Jakie bariery stoją na przeszkodzie architekturze cyrkularnej w Polsce – o tym między innymi można przeczytać w raporcie przygotowanym przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

Implementacja w branży budowlanej narzędzi cyrkularnych mających na celu utrzymanie jak największej wartości budynków i ich części oraz jak najbardziej produktywne wykorzystanie surowców, może przynieść korzyści gospodarcze wyceniane na bilion euro do 2030 roku w samej Unii Europejskiej, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu sektora budowlanego na środowisko naturalne – piszą autorzy raportu Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce. Podsumowuje on cykl debat na temat zrównoważonego budownictwa odbywającego się w ramach Polish Circular Hotspot. Ta gałąź przemysłu generuje rocznie miliard ton stałych odpadów, a materiały budowlane stanowią połowę wszystkich stałych odpadów wytwarzanych na świecie. Zmiany, takie jak wdrożenie nowych technologii czy metod zarządzania, zachodzą jednak w bardzo wolnym tempie. W większości przypadków wciąż korzystamy z rozwiązań sprzed pół wieku. Autorzy raportu podkreślają rolę władz publicznych, które powinny przyjąć rolę lidera wdrażania gospodarki cyrkularnej oraz zamówień publicznych jako bodźca innowacji. Cały raport dostępny jest tutaj.