Architektura MuratorWydarzeniaBudownictwo w obiegu zamkniętym. Raport

Budownictwo w obiegu zamkniętym. Raport

Jakie bariery stoją na przeszkodzie architekturze cyrkularnej w Polsce – o tym między innymi można przeczytać w raporcie przygotowanym przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

Budownictwo w obiegu zamkniętym. Raport
Wytwarzanie odpadów w Unii Europejskiej w 2016 roku, źródło: raport Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce

Implementacja w branży budowlanej narzędzi cyrkularnych mających na celu utrzymanie jak największej wartości budynków i ich części oraz jak najbardziej produktywne wykorzystanie surowców, może przynieść korzyści gospodarcze wyceniane na bilion euro do 2030 roku w samej Unii Europejskiej, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu sektora budowlanego na środowisko naturalne – piszą autorzy raportu Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce. Podsumowuje on cykl debat na temat zrównoważonego budownictwa odbywającego się w ramach Polish Circular Hotspot. Ta gałąź przemysłu generuje rocznie miliard ton stałych odpadów, a materiały budowlane stanowią połowę wszystkich stałych odpadów wytwarzanych na świecie. Zmiany, takie jak wdrożenie nowych technologii czy metod zarządzania, zachodzą jednak w bardzo wolnym tempie. W większości przypadków wciąż korzystamy z rozwiązań sprzed pół wieku. Autorzy raportu podkreślają rolę władz publicznych, które powinny przyjąć rolę lidera wdrażania gospodarki cyrkularnej oraz zamówień publicznych jako bodźca innowacji. Cały raport dostępny jest tutaj.

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.