Architektura MuratorWydarzeniaBudujmy domy dla uchodźców! Apel Mazowieckiej Izby Architektów RP

Budujmy domy dla uchodźców! Apel Mazowieckiej Izby Architektów RP

„W związku z masową migracją wołam do władz RP o natychmiastową realizacje projektu „Minidomy dla uchodźców”. Tylko błyskawiczne działanie może uchronić ludzi i kraj przed kryzysem humanitarnym – pisze w liście otwartym architekt Robert Szumielewicz, przewodniczący Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Budujmy domy dla uchodźców! Apel Mazowieckiej Izby Architektów RP
Smart House B79V, jeden z domów modułowych w ofercie polskiej firmy DMDmodular; fot. serwis prasowy

Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP wystosowała list otwarty do rządu i władz lokalnych z apelem o zainicjowanie programu budowy niewielkich domów dla uchodźców. Postuluje, by na miejskich działkach w całej Polsce powstały tymczasowe enklawy dla gości z Ukrainy. Pod listem w imieniu MaOIA RP podpisał się przewodniczący architekt Robert Szumielewicz. Poniżej przytaczamy w całości treść apelu.

Jak zapobiec bezdomności uchodźców

Wzywamy do szybkiej budowy minidomów dla ludzi z Ukrainy

Mieszkania dla uchodźców, dla których nasz kraj staje się nowym domem, to obecnie najpilniejsza potrzeba, a zarazem wyzwanie dla polskiego rządu oraz samorządów miast. Jeśli już dziś nie zaczniemy działać, czeka nas fala bezdomnych na ulicach, epidemie w masowych noclegowniach, głód i animozje społeczne. Wciąż można temu zaradzić lub przynajmniej ograniczyć skalę nadchodzącego kryzysu, który – jak przewidują eksperci z organizacji społecznych – zacznie się za dwa miesiące – wtedy w Polsce będzie przebywało ponad dwa miliony przybyszów z Ukrainy.

Nie debatujmy zatem nad szkodliwością obozów czy innych wydzielonych przestrzeni, w których schronią się ukraińskie ofiary wojny. Noclegi w halach sportowych, wystawienniczych, biurowcach są tylko etapem przejściowym w ich tułaczce. Musimy im dać więcej, by odzyskali utraconą godność i choć przez chwilę poczuli się jak w domach, a nie jak w gettach.

Czytaj też: Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Ukrainy |

Apelujemy do rządu i władz miast, aby znajdujące się w ich zasobach niewielkie działki przeznaczyły na domy czy miniosiedla dla nowych mieszkańców Polski. Będą się tu uczyć i pracować, żyć, dlatego potrzebują normalnej przestrzeni – domu – nawet niedużego. Niezagospodarowanych, uzbrojonych w media terenów, nieprzekraczających dwóch, trzech tysięcy metrów kwadratowych jest pełno w wielu miastach. Należy je mądrze wykorzystać. Stworzyć tam niewielkie enklawy mieszkalne składające się z 10-20 minibudynków (ok.18-36 m²) z małymi tarasami i ogródkami, otoczonych  zielenią, przypominających osiedla letniskowe. Zwykle wspomniane tereny są rozmieszczone w różnych częściach miasta, nie staną się więc obozami dla uchodźców, raczej zostaną wchłonięte przez społeczności lokalne, które z pewnością pomogą nowym mieszkańcom zaaklimatyzować się w Polsce.

Jeżeli udostępnimy pięć tysięcy działek (o co nietrudno w skali kraju), to w krótkim czasie możemy zbudować 100 tysięcy całorocznych minidomów. Najlepszym rozwiązaniem są niedrogie, specjalnie przygotowane i wyposażone pod mieszkania prefabrykowane domy o powierzchni ok. 18-36 metrów kwadratowych  Oferuje je kilkanaście firm w cenie 80-150 tys. złotych za dom. Osiemnaście metrów kwadratowych to niewielka przestrzeń, lecz mogą w niej zamieszkać przez jakiś czas dwie, trzy osoby.

Bezpieczny dach nad głową to dla nich priorytet, punkt zaczepienia, dzięki któremu szybciej wydobędą się z wojennej traumy i zaangażują się na rynku pracy, pójdą do szkoły. Nie zrobią tego bez naszej pomocy. Tylko nasza szybka interwencja pozwoli im na mniej bolesną adaptację społeczną.

Już dziś włodarze miast czy samorządowy mogą zabezpieczyć tereny pod wspomniane inwestycje, zgromadzić bazę producentów prefabrykowanych domów, usprawnić procedury przetargowe i skorzystać z pomocy architektów, którzy są w gotowości do projektowania dla nowych członków naszej społeczności. Działajmy. Każdy dzień jest na wagę złota. Doraźne, lecz poważne problemy musimy rozwiązywać odważnie i na wielką skalę. Siła takich działań ma znacznie większą moc sprawczą niż nam się wydaje. Nie tylko zapobiegnie kryzysowi, lecz ma szansę zmienić świat na lepsze.

Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP


PS. Gdy skończy się wojna minidomy będzie można przewieźć na Ukrainę lub sprzedać jako domki letniskowe w Polsce.

Paper Partition System Shigeru Bana tym razem dla uchodźców z Ukrainy W punkcie dla uchodźców w Chełmie zamontowano Paper Partition System Shigeru Bana. To inicjatywa japońskiego architekta, w którą włączyli się polscy studenci z Hubertem Trammerem i Jerzym Łątką na czele. Projekt ma być kontynuowany w innych miastach.
Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie Ponad 6500 rosyjskich architektów i urbanistów podpisało się pod listem otwartym wyrażającym sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. „Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, pracując nad poprawą swojego własnego kraju” napisali sygnatariusze.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.