Architektura MuratorWydarzeniaCo łączy Łódź i Detroit? Krakowska premiera filmu “After the Factory”

Co łączy Łódź i Detroit? Krakowska premiera filmu “After the Factory”

Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza 9 lutego na pokaz filmu “After the Factory”, przygotowanego przez fundację Detroit Lives! i Stowarzyszenie Topografie z Łodzi. Dokument przedstawia dwa odległe od siebie miasta, które zmagają się z tym samym problemem - upadkiem napędzającego je przemysłu. Jaka czeka je przyszłość?

bunkier sztuki

 

Co łączy Łódź i Detroit?

Oddalone o tysiące kilometrów miasta muszą znaleźć nową formułę działania po upadku przemysłu, dzięki któremu prosperowały przez pokolenia. Ich infrastruktura, układ urbanistyczny, wykształcenie mieszkańców zwiazane były ściśle z zajmującymi centralną rolę fabrykami.  Detroit, jeszcze niedawno stolica światowego przemysłu samochodowego, to dziś niemal miejska pustynia. Liczba mieszkańców wciąż spada. Masto zajmuje wysokie miejsca w  amerykańskich rankingach bezrobocia i przestępczości.  Wielu komentetorów uważa, że w erze technologii cyfrowych, globalnych przepływów kapitału i skupienia światowej produkcji w krajach azjatyckich miasto skazane jest na zagładę.  
Podobną historię i problemy ma Łódź. Różni się profilem produkcji, ale sama sytuacja jest podobne.  Przez wiele lat miasto było jednym z największych europejskich producentów tekstyliów. Zakłady włókiennicze eksportowały znaczną część produkcji na rynki wschodnie. Upadek Związku Radzieckiego, zamkniecie tradycyjnych rynków zbytu i rosnąca konkurencja doprowadziły do zamknięcia wielu zakładów. Oba miasta próbują uporać się z kryzysem. Jak w tej trudnej sytuacji odnajdują się mieszkańcy?

Premiera filmu

Film „After The Factory” zabiera widza w fascynującą podróż, której głównym wątkiem jest  tworzenie nowej tożsamości pogrążonego w kryzysie miasta. Wywiady z urzędnikami miejskimi, urbanistami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi artystami i aktywistami pokazać mają zachodzacy w wielu miejscach na świecie proces przekształcania postindustrialnych ośrodków. W krakowskiej premierze filmu udział wezmą:
Michał Gruda – wiceprzewodniczący Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich Topografie, pracownik Muzeum Miasta Łodzi, społecznik, organizator akcji w przestrzeni miejskiej, aktywny obserwator i uczestnik życia Łodzi.
oraz twórcy filmu, Philips Lauri oraz Steven Craig Oliver.

Partnerem projektu jest amerykańska organizacja Detroit Lives!, założona w 2009 roku przez Philipa Lauri’ego i Stevena Craiga Olivera. Detroit Lives! zajmuje się odnową Detroit i promocją jego pozytywnego wizerunku. Jej działalność obejmuje m.in. organizację wystaw, produkcję odzieży, realizację projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, a także tworzenie filmów i prowadzenie bloga.

Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie
Amerykańska premiera filmu: Detroit, 2.02.2012
Pierwszy polski pokaz: Łódź 8.02.2012


Co łączy Łódź i Detroit? Krakowska premiera filmu “After the Factory
9.02.2012, czwartek, godz. 18:00
Bunkier Sztuki, plac Szczepański 3A, Kraków
wstęp wolny

inicjator spotkania: Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie
stowarzyszenie@topografie.pl
www.stowarzyszenie.topografie.pl

I Ty zostaniesz działkowcem. Ogródki działkowe w mieście i ich użytkownicy Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza 30 sierpnia na spotkanie poświęcone ogródkom działkowym – ich przyszłości, roli, jaką odgrywają we współczesnym mieście oraz zmieniającymu się modelowi wykorzystania ich potencjału
Nowy Babilon. Sierpniowe wycieczki do krainy utopii Krakowski Bunkier Sztuki zaprasza na cykl pokazów filmowych. W programie dawne i współczesne wizje społeczeństw i miast przyszłości, autorstwa m.in.:  H. Miyazakiego, G. Hustwita, B. Schroedera...
Miasto, które nie istnieje. Fotografie Nicolasa Grospierre 14 lipca rozpoczyna się w krakowskim Bunkrze Sztuki wystawa prac Nicolasa Grospierre. Artysta przywołuje projekty monumentalnych modernistycznych założeń i bada ich obecny stan
Zblokowani. Pokaz filmowy w Bunkrze Sztuki w Krakowie Już w środę 27 czerwca w Bunkrze Sztuki zobaczyć będzie można serię filmów dokumentalnych, analizujących zmiany zachodzące w życiu mieszkańców blokowisk  Europy Środkowej: Polski, Węgier, Słowacji po 1989 roku
Design gospodyń miejskich. Ekologia Głupcze! Krakowski Bunkier Sztuki zaprasza na warsztaty  z design-recyklingu. Co powstanie z odpadów?
Miasto-ogród. II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie 8 marca 2012 roku rozpocznie się w krakowskim Bunkrze Sztuki drugie  Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz.