Architektura MuratorWydarzeniaCoal Heart Mother - instalacja Jakuba Szczęsnego na festiwalu Gorzkie Żale

Coal Heart Mother - instalacja Jakuba Szczęsnego na festiwalu Gorzkie Żale

Od 10 lutego na tarasach na wschód od Zamku Ujazdowskiego w Warszawie będzie można oglądać nietypową instalację. „Coal Heart Mother” to koksownik w formie gotyckiej kapliczki, zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego dla Festiwalu Gorzkie Żale.

Coal Heart Mother - instalacja Jakuba Szczęsnego na festiwalu Gorzkie Żale
Wizualizacja instalacji Coal Heart Mother projektu Jakuba Szczęsnego

Obiekt nawiązuje do typowych dla polskiego krajobrazu niewielkich budowli kultowych. W ujęciu zaproponowanym przez architekta staje się zlaicyzowanym i praktycznym przedmiotem: stalowym paleniskiem służącym do ogrzania się w mroźne, zimowe dni. „Coal Heart Mother” służy momentom, kiedy pojawiają się w nim potrzeby duchowe, łączy funkcję generatora refleksji z ordynarnym koksownikiem - mówi autor projektu.

Jakub Szczęsny jest współzałożycielem grupy CENTRALA. W swoich realizacjach często zaciera granice pomiędzy sztuką, architekturą i wzornictwem przemysłowym. Jest autorem projektu Domu Kereta na warszawskiej Woli, którego model włączono do stałej kolekcji MoMA w Nowym Jorku.

Instalacja „Coal Heart Mother” powstała na zamówienie Festiwalu Gorzkie Żale organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wernisaż: 10 lutego 2016, godz. 18.00
Zakończenie: 20 marca 2016
Miejsce: tarasy na wschód od Zamku Ujazdowskiego

Centrum Implant / Warszawa Implant to niecodzienne centrum wielofunkcyjne powstające na warszawskiej Woli. Ze względu na czasowy charakter najmu działki inwestorzy postanowili zbudować obiekt ze 168 kontenerów, które można będzie rozebrać i przenieść. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Jakub Szczęsny.
Strefy spotkań projektu Jakuba Szczęsnego w trzech polskich miastach W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy mającej aktywizować lokalne społeczności. Obiekty stanęły w tym roku w trzech polskich miastach: w Szczecinie, Rzeszowie i Kielcach.
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego – modułowa strefa spotkań w Twoim mieście! W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy aktywizującej lokalne społeczności. O tym, gdzie obiekty zostaną zrealizowane zdecydują sami mieszkańcy!
Plac zabaw w Astanie projektu Jakuba Szczęsnego Kisho Kurokawa, Norman Foster, Bjarke Ingels. Do nazwisk słynnych architektów tworzących nową stolicę Kazachstanu możemy teraz dodać polskie. Jakub Szczęsny zaprojektował w Astanie to, czego mieszkańcom najbardziej brakuje – wielofunkcyjną przestrzeń, którą lokalna społeczność może wykorzystywać według uznania.
Dom nad Ruczajem - nowy projekt Jakuba Szczęsnego Znany z projektów architektury eksperymentalnej Jakub Szczęsny tym razem stawia na modne formy znane z modernistycznych willi. Jego najnowsza realizacja luksusową rezydencją będzie jednak tylko z nazwy. W rzeczywistości projekt ma zwrócić uwagę na sytuację Rawy w Katowicach.
Dom Kereta - konstrukcja najwęższego domu Dom Etgara Kereta - izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, zrealizowany na działce liczącej w najszerwszym miejscu 152 cm ma być kwintesencją architektury rozumianej jako odpowiedź na kontekst i jego ograniczenia, oraz ćwiczeniem z samodyscypliny - mówi Jakub Szczęsny autor najwęższego na świecie budynku.