Architektura MuratorWydarzeniaCzy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych? Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera

Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych? Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera

Muzeum Narodowe w Krakowie i Konsulat Generalny Austrii zapraszają na debatę „Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych”. Spotkanie z udziałem Huberta Trammera i Christiana Schantla z wydziału urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową poprowadzi Łukasz Harat.

Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych? Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera
Projekt osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu autorstwa pracowni Tektura, I nagroda w konkursie architektonicznym z 2018 roku

Wiedeń od lat plasuje się na szczycie rankingów miast o wysokiej jakości życia. Składa się na to wiele czynników, w tym właśnie korzystne warunki mieszkaniowe. To efekt konsekwentnej polityki w dziedzinie mieszkalnictwa socjalnego, która dziś jest pokazywana jako modelowe rozwiązanie dyskutowane na całym świecie. W obecnej sytuacji jest to też ważna lekcja dla Polski. Może stanowić ciekawy kontekst dla ogłoszonego w 2016 roku programu „Mieszkanie plus” realizowanego obecnie pod nazwą „Mieszkanie dla rozwoju”.

Czytaj też: Projektowanie z uwzględnieniem potrzeb kobiet, czyli gender mainstreaming po wiedeńsku |

Zagadnienie przystępnych cenowo mieszkań dostępnych dla różnych grup społecznych jest w Polsce bardzo aktualne i żywo dyskutowane, zwłaszcza w obliczu zwiększonych potrzeb mieszkaniowych związanych z napływem uchodźców z Ukrainy. To, jak go rozwiązać i jak powinien wyglądać program budowy mieszkań socjalnych w Polsce, będzie tematem dyskusji pt. „Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych”, która odbędzie się 24 maja. Debata z udziałem Christiana Schantla z Wiener Wohnen i Huberta Trammera, uczestnika Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu towarzyszy wystawie „Wiedeń buduje” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie jeszcze do 29 maja. Spotkanie poprowadzi Łukasz Harat.

O uczestnikach

Hubert Trammer – architekt, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. Sędzia konkursów architektonicznych. Ekspert nominujący do edycji 2015, 2019 i 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Współlaureat konkursów architektonicznych w zespole pracowni Archigrest i Toposcape. Współpracował między innymi z: Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Fundacją Twórców Architektury, Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Studentów Architektury OSSA, czasopismami „Architektura-murator” i „A10 – New European Architecture”, Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP, Urzędem Miasta Lublin, Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Urzędem Miejskim Wrocławia, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Osiedli Mieszkaniowych w Lublinie, a także Wydziałem Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Wydziałami Architektury Politechnik Warszawskiej i Białostockiej  oraz Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu.

Christian Schantl – urodzony w 1959 roku w Karyntii w Austrii, studiował wychowanie fizyczne i literaturę. Przed dołączeniem do Wiener Wohnen, agendy urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnej za politykę mieszkaniową, zajmował różne stanowiska w obszarach marketingu i komunikacji. Był m.in. dyrektorem zarządzającym Festiwalu Dunaju Dolnej Austrii, szefem marketingu austriackich kolei ÖBB czy partnerem wykonawczym wiedeńskiej agencji public relations Conter PR. W Wiener Wohnen był szefem marketingu i komunikacji, a od sierpnia 2019 jest szefem działu stosunków międzynarodowych.

Debata „Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych”
Kiedy:
24 maja, godz. 18.00
Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie,  al. 3 Maja 1, sala „U Samurajów”

Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica Rzuty budynków są modelowe i prezentują skromną, ale przemyślaną odpowiedź, jak powinno wyglądać dotowane przez państwo mieszkalnictwo. Program Mieszkanie Plus próbują podsumować dla nas Stanisław Rewski, Grzegorz Stiasny, Hubert Trammer i Agata Twardoch. W numerze także prezentacje pięciu osiedli zrealizowanych w ramach tej rządowej inicjatywy.
100-lecie budownictwa komunalnego w Wiedniu W tym roku Wiedeń z wielka pompą obchodzić będzie 100-lecie budownictwa komunalnego. Nic dziwnego. W miejskich lokalach mieszka dziś blisko 500 tys. wiedeńczyków.
Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.