Architektura MuratorWydarzeniaDialog w przestrzeni

Dialog w przestrzeni

Architektura wnętrz jest niezbędnym elementem świadomego rozwoju przestrzeni otaczającej współczesnego człowieka. Jak połączyć stare z nowym, wizję z funkcjonalnością? Poprzez dialog – odpowiadają organizatorzy I MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE ARCHITEKTURY WNĘTRZ.

Dialog w przestrzeni – rozmowa różnych jakości

Architektura wnętrz polega na dialogu różnych wartości filozoficznych, estetycznych, formalnych i społecznych – mówi dr hab. Beata Gibała – Kapecka, prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, współorganizator biennale. I Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz, ma na celu nie tylko wpłynięcie na zmiany zachodzące w naszych miastach, ale także rozpoczęcie społecznej i branżowej dyskusji na temat roli architektów wnętrz i ich udziału w procesie tworzenia miejsc publicznych – dodaje Beata Gibała – Kapecka.

Konkurs prac studenckich

Przestrzenie użyteczności publicznej, jak: biura, skwery, place – powinny powstawać w oparciu o wiedzę z zakresu projektowania architektury wnętrz, estetyki, socjologii kultury, etyki i innych dziedzin nauki i sztuki - mówi Beata Gibała - Kapecka. Uczestnicy konkursu pokazali w swoich projektach własne postrzeganie wnętrz. Ich prace są dowodem na to, że zabytkową strukturę przestrzeni miejskich, poprzez kontrast ze współczesną formą, możemy wypunktować jako nową jakość – dodaje Kapecka.

Do konkursu „Dialog w przestrzeni” zgłoszono 62 prace. Jury w składzie: prof. Bogumiła Jung (ASP Poznań), prof. Andrzej Wielgosz (ASP Poznań – przewodniczący jury), prof. Piotr Perepłyś (ASP Warszawa), prof. Antonello Pelliccia (Accademia di Brera Milano, Włochy), Dorota Leśniak-Rychlak (redaktor naczelny „Autoportret” - Kraków), Dawid Hajok (dziennikarz „Gazety Wyborczej” – Kraków), wybrało 25 najlepszych projektów przedstawiających współczesną aranżację wnętrz lub aranżację przestrzeni zabytkowej.

Nagrody ufundowane przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Adama Wsiołkowskiego oraz Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie - prof. Jacka Siwczyńskiego trafiły do: Weroniki Kiersztejn i Michała Kozika z Politechniki Śląskiej w Gliwicach (I miejsce), Roberta Ciuły z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (II miejsce) oraz Joanny Deski (III miejsce) – również z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyróżnione zostały prace Andrzeja Majchera z Politechniki Poznańskiej oraz Joanny Faber z krakowskiej ASP.

Architektura wnętrz to kontakt z odbiorcą

O innowacyjności, kompromisie i założeniach pierwszego konkursu prac studenckich rozmawiamy z przedstawicielami jury: profesorem Andrzejem Wielgoszem i profesor Bogumiłą Jung, z poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Czuję Kraków

Artysta musi zaproponować coś nowego. Musi śledzić, szukać, poszukiwać. Musi być wolny. Potrafić dać odpowiedzi na pytania egzystencjalne – o konkursie, dialogu w przestrzeni, powołaniu artysty i Krakowie rozmawiamy z profesorem Antonello Pelliccia z L’ Accademia di Belle Arti di Brera (Mediolan).

Kreatywność i design w kontekście zrównoważonego rozwoju Kreatywność to postawa, ale także proces, którego efektem jest powstawanie nowych idei i rozwiązań pod każdym kątem wyjątkowych. Kreatywne myślenie, które nieodzownie łączy się z odwagą do przekraczania granic i zmiany nawyków, ale również z wytrwałością, stoi u podstaw każdego wynalazku i każdej innowacji.
Balans – przestrzeń aktywnego wypoczynku. Adaptacja wyłączonego z użytku wiaduktu kolejowego w Szczecinie. Prezentujemy projekt rewitalizacji przestrzeni wyłączonego z użytku wiaduktu kolejowego absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Przestrzeni Wirtualnej Akademii Sztuki w Szczecinie - Natalii Grzywacz.
Nowe gabinety terapeutyczne Warszawskiego Szpitala dla Dzieci Dwa gabinety terapeutyczne przychodni dla dzieci i młodzieży przy alei Wyzwolenia w Warszawie zyskały całkowicie nowy wystrój. Projekt aranżacji i remont przestrzeni wykonała pro bono pracownia Decoroom.
Projekt kompleksu stymulacyjno-relaksacyjnego w przestrzeni modelowej inspirowany żwyiołami Prezentujemy projekt inspirowany żywiołami oraz indonezyjską wyspą Bali, który powstal w ramach dyplomu licencjackiego studentki Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie - Patrycji Ilcewicz
Postpandemiczna przestrzeń co-workingowa Prezentujemy projekt wnętrza użyteczności publicznej do pracy zdalnej przy Bramie Portowej 1 w Szczecinie. Projekt powstał w ramach pracy dyplomowej Wiktorii Urbańskiej – absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie.
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci To jedna z najnowszych realizacji pracowni Dyrda Fikus Architekci. Zastosowane przez autorów materiały, kolory i faktury miały jedynie stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu. Projekt zdobył jedną z głównych nagród w tegorocznej odsłonie konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego.